• Piyasalar
 • up
  BIST 100
  1124
 • up
  USD
  7.646
 • up
  EURO
  8.8844
 • up
  GBP
  9.8321
 • up
  Altın
  458.727
 • TGRT Haber Arama
 • TGRT Haber Facebook
 • TGRT Haber Twitter
 • TGRT Haber Youtube
 • TGRT Haber RSS
REKLAMI KAPAT
Tarih : 06.08.2020 - 12:10 Yorum : 0

Kedim Kaç Yaşında? Kedilerin Yaşı Nasıl Öğrenilir? Kedinin kaç haftalık olduğunu nasıl Anlarız

Kediler genellikle yaşları merak edilen hayvanlardır. insanlardan farklı yer tanımları onların daha da merak edilir hale gelmesine neden olur. Kedilerin yaşlarına bakılabilecek birkaç fiziksel özelliğinden anlayabiliriz.

Kedim Kaç Yaşında? Kedilerin Yaşı Nasıl Öğrenilir? Kedinin kaç haftalık olduğunu nasıl Anlarız

Kediler genellikle yaşları merak edilen hayvanlardır. insanlardan farklı yer tanımları onların daha da merak edilir hale gelmesine neden olur. Kedilerin yaşlarına bakılabilecek birkaç fiziksel özelliğinden anlayabiliriz.

Kedilerin yaş tahminleri için birçok kullanılmaktadır

dişler kedilerin yaşlarına öğrenmek için en önemli yöntemlerden biridir.Yavru kedilerin genellikle 26 dişi, büyük 30. kediler halk arasında bilindiği gibi dişsiz doğmazlar. .Kediler doğarken bebek dişleri ile doğarlar ve bu dişler oldukça küçüktür. 3 ila 4 aylık olmaya başladıklarında ise bu bebek dişleri dökülmeye başlar genellikle de 6 aylıkken artık dişleri değişmiş ve yerine yetişkin dişleri gelmiştir.

Eğer kedinizin bebek dişleri var ise Kediniz 6 aylıktan küçük demektir.
Eğer yediğinizin dişleri 30 adet ise ve rengi ise Kediniz henüz 1 yaşını tamamlamak üzere demektir.
Eğer kedinizin 30 adet dişi var ve dişlerim bazı yerlerinde bazı sarılıklar var ise bu da demek oluyor ki Kediniz 1 yaşını geçmiş 2 yaşına yaklaşmıştır.
Eğer kedinizin dişlerinde tartar oluşumu var ise bu Kedi 3 ila 5 yaş arasındadır.
Eğer kedinizin dişleri daha fazla lekeli ve daha fazla yıpranmış görünüyorsa Hatta bazı dişlerinde eksikler var ise bu kedi Muhtemelen 5 ila 10 yaş arasındadır ya da 10 yaşından biraz büyük de olabilir.

Kas Yapısı
Genç kedilerde genellikle diri vücut şekli mevcuttur kas yapıları kuvvetlidir özellikle bacakları ve sırtı güçlü kaslara sahiptir. hareketli diziler ve sürekli oyun oynamak isteyebilirler  fakat daha yaşlı kedilerde genellikle özellikle Karın bölgesinde sarkmalar meydana gelir ve genç kedilerin aksine oldukça sakin ve ağırdır lar. hepinizin yaşını Buradan da tahmin edebilirsiniz

Gözler
Genç kedilerde daha Pürüzsüz ve canlı bir göz yapısı mevcut iken yaşlı kedilerin göz tabakalarında çatlak görünümlü oluşumlar meydana gelebilir. Bununla birlikte özellikle 12 yaş ve üzeri kedilerde gözün üzerinde bazı Bulanık alanlarda oluşabilmektedir Buradan da kedinizin yaşını anlayabilirsiniz

Tüyler
Tüyler genç kedilerde daha canlı ve daha ince aynı zamanda daha parlaktır fakat yaşlı kedilere gelince bu durum değişir ve tüyleri daha kalın ve daha mat görünümlü olur.

Kedinizin kaç haftalık olduğunu bilmek ona daha iyi bir beslenme yöntemi uygulamak ve ona daha iyi bakmak için önemlidir. bunun için bazı dikkat edilmesi gereken şeyler vardır. bunlara dikkat ederek kedisin kaç haftalık olduğunu ve buna göre nasıl bir bakım ve beslenme şekli uygulamanız gerektiğini  çözebilirsiniz

Gözleri  henüz açılmamış olan kediler Muhtemelen 7 ila 14 günlük arasıdır. 2 haftadan sonra gözleri açılmaya başlar fakat tam olarak görme yetilerini kazanmışlardır. görebilmeleri 4 haftalık Olana Kadar tamamlanır ve 3 ila 4 haftalık olan kediler artık tam olarak görmeye başlarlar. Bununla birlikte 8 haftadan sonra göz renkleri tam olarak belirginleşir de oturur. yani 8 haftadan daha küçük olan kedilerde belirgin olmayan bir göz rengi vardır kedimizin kaç haftalık olduğunu buradan da anlayabilirsiniz.

Kediler genellikle 2 ayı tamamladıktan sonra anne sütü emmeyi bırakırlar. Bu süre içinde mümkünse minik kediyi annesinden ayırmamak gerekir. 

 
 

YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber