2021-10-14 14:08:43

Kışlık araç bakımı nasıl yapılır? Kış lastiği uygulaması ne zaman başlıyor?

Kış ayları ile araç sahipleri hazırlıklarını yapmaya başladı. Havaların soğumasıyla birlikte araç sürücüleri araçlarının kışlık bakımlarını yaptırarak maddi zararı en aza indirmeyi hedefliyor. Kışlık araç bakımı nasıl yapılır? Kışlık araba bakımı nerede yaptırılır? Kış lastiği uygulaması ne zaman başlayacak?

Kışlık araç bakımı nasıl yapılır? Kış lastiği uygulaması ne zaman başlıyor?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Kış mevsiminin gelmesiyle araç sürücüleri kış bakımlarını yaptırmaya başladı. Uzmanlar, bakımları yaptırılmayan bir aracın aşırı soğuk havalarda 20 bin liraya kadar masrafa yol açacağını vurguladı. Hava şartlarına göre araç sahipleri hangi önlemleri almalı, kışın arabada neler bulunmalı gibi soruları cevapladık. İşte kışlık araç bakımı hakkında bilmeniz gerekenler.  

KIŞLIK ARAÇ BAKIMI NEDİR?  

Kış mevsimi ile havaların soğumasıyla araç sahipleri masrafları azaltmak için önlemlerini almaya başladı. Uzmanlar kışlık araç bakımı yapılmadığı takdirde büyük masrafların çıkabileceğini hatırlatırken araçların eksi dereceye düşmüş hava şartlarında kullanımını kolaylaştırdığını ifade etti.  Kışlık araç bakımı ilk olarak araç antifriz değişimi ile başlar. Şehirlerin hava şartlarına göre eksi 20, eksi 30, eksi 40'a kadar dayanabilecek antifrizler konulur. Onun dışında araçların yol tutuşlarının daha sağlıklı bir şekilde olması için zorunlu kış lastiği takılır. Kışlık araba bakımı sırasında yağı ve filtresi de değiştirilir. Araç klima gazlarını da kış mevsimi geldiğinde değiştirilmelidir.  

DİZEL VE BENZİNLİ ARAÇLARA KIŞLIK BAKIM NASIL YAPILIR?  

 Kışlık araç bakımı ve masrafları marka ve modele göre değişiklik gösterir. Dizel ve benzinli araçlarda araç bakım farklıdır.  

Her iki modelde de kışlık araç bakımı yapılmadığı takdirde 20 bin liraya kadar varan masraf çıkabilir. Antifrizden ötürü araç donarsa, sürücü de fark etmeden marşa basabilir ve bu nedenle blok çatlatabilir, piston çıkartabilir. Araçların üzerinde yağ çubuğu ve radyatör için yedek depo bulunur. Kış aylarında antifriz için yedek depo üzerinde 'full' yazısının hizasına kadar doldurulmalıdır. Yağ seviyesi de yağ çubuğunun en üst noktası ‘F' seviyesine kadar doldurulmalıdır. Kışlık araç bakımı yapılırken kullanılan araç yağı da önemlidir. Uzmanlar araç yapı alınırken dikkat edilmesi gerektiğini vurguluyor. Kullanılan araca uygun yağ kullanılması gerektiğini hatırlatıyor.  Araçlara göre viskozite farkları bulunur. Bu durum yağın sıvılaşma oranı demektir.  Araç yağının sıvılaşmaması için viskozite farkları göz önüne alınarak yağ kullanılmalıdır. Euro 6 ve üzeri araçlarda 040 ve 030 yağlar kullanılması gerekiyor.  

KIŞLIK ARAÇ BAKIMI NEDEN YAPILIR?   

Uzmanlar kışlık araç bakımı yapılmadığında büyük masrafların çıkacağı konusunda uyardı. Hava sıcaklığı eksi 10 derecenin altına indiğinde donmalar meydana geleceği ve motor bloğunun patlatmaya, hortumların da boğulmasına yol açacağını belirtti. Kışın da yine yüksek meblağlarda zararlar yol açar. Bu yüzden kışlık araç bakımı sırasında antifriz ve yağ değişimi eksiksiz ve zamanında yapılması gerekir.  

Kış mevsimi ile birlikte araçların yağ bakımları, lastik değişimi mutlaka yapılmalıdır. Bunlar hem sürücünün hem de araçların güvenliği için son derece önemlidir. Kışın antifriz, akü, motor yağı kullanımına dikkat edilmelidir.  

KIŞ LASTİĞİ UYGULAMASI NE ZAMAN BAŞLAYACAK? 

Kış mevsimi gelmesiyle araç sahipleri kış lastikleri hakkında araştırma yapmaya başladı. Buna göre kış lastiği uygulaması 1 Aralık'ta başlayacak. 1 Aralık Çarşamba günü başlayacak kış lastiği uygulaması 1 Nisan 2022 tarihinde sona erecek. Kış lastiği kuralına uymayan araçların sürücülerine 2020 yılı içerisinde 835 lira ceza kesilmişdi. 2021 yılı kış lastiği takmama cezası ise henüz belli olmadı. Kış lastiği cezası Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanacak yeniden değerlendirme oranı çerçevesinde 1 Ocak 2022 itibarıyla belli olacak. 

Etiketler