2022-05-14 16:29:00 | Son Güncelleme : 2022-05-14 16:51:05

Kötü kokan buzdolabında bahar havası estiren yöntem

Bir çok kadının yaşadığı problemlerinden biri buzdolabı kokusudur. Dondurucularda ve buzluklarda muhafaza ettiğimiz yiyeceklerin üzerine sinen kokular sağlığı da tehdit edebiliyor. Buzdolabındaki kötü kokuyu yok etmenin pratik yollarını haberimizde derledik.

Buzdolaplarında kötü koku, gıdaların üzerine siner. Yiyeceklerin kimyasını bozar. Ayrıca insan sağlığı açısından da sorunlar oluşturabiliyor.
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
Buzdolaplarında kötü koku, gıdaların üzerine siner. Yiyeceklerin kimyasını bozar. Ayrıca insan sağlığı açısından da sorunlar oluşturabiliyor.

Bozdolabında birçok nedenden dolayı dayanılması güç kokular oluşabilir. Sakladığımız meyve ve sebzelerin bozulmasına neden olan dahası sağlığımızı da tehdit eden bu durumla bir çok kadın nasıl başedeceğini bilmez. Buzdolaplarından gıdaların üzerine sinen koku yiyeceklerin kimyasını da bozabilir. Bu durum zehirlenmelere bile neden olabilir. Kötü kokuları ortadan kaldırmanın yöntemleri ise bilinin aksine çok kolaydır. 

İşte buzdolabınızdaki kötü kokuları önlemenin en etkili yolları…

BUZLUK KOKUSU NASIL YOK EDİLİR

Mevsim geçişlerinde yazlık ve kışlık olarak muhafaza ettiğiniz sebze ve meyveleri buzluk kokusuna kurban etmemek için dikkat etmeniz gereken bazı yöntemler var. Bunların en başında derin dondurucunuzu kullanırken verilmiş olan kullanım talimatlarını tam anlamıyla yerine getirmek. Bunlar yiyeceklerin en iyi ve en kaliteli şekilde korunması için mühendisler tarafından test edilmiş uyarılardır. 

Öncelikle buzluğun düzenli olarak bakım ve temizliğinin yapılması gerekiyor. Ayrıca buzlukta tarihi geçmiş ya da bozulmuş gıdaların saklanmaması önemdi. Aksi bozulan gıdaların oluşturduğu kokular ile diğer besinlere sinebilir. Buzluk ya da buzdolabının kullanım talimatındaki öneriler yerine getirildiği halde yani bakım yapıldığı halde kötü koku varsa bunun kaynağına yönelin. Bu nokta çözüm için bazı etkili yöntemler bulunuyor. 

ELMA SİRKESİNİ DENEYİN, OLMAZSA ATIK SUYA BAKIN

 

  • Derin dondurucu ya da buzdolaplarınızda kokuya sebep olan kaynağı bulmanız ile başlayacak bu yöntemler, kaynağın dolaptan uzaklaştırılması ile devam eder. Bu aşamadan sonra kokuya neden olan gıdanın bulunduğu alanın bir bez yardımıyla temizlenmesi ve dolabın bir süreliğine havalandırılması, kokunun tamamen ortadan kalkması için etkili olacaktır.
  • Buzdolaplarınızı temizleyebilmeniz için üretilmiş olan özel temizleme mendillerini kullanabilir, rutin temizliğinizi gerçekleştirebilirsiniz. Fakat silme işlemini tamamladıktan sonra dondurucunun içinde nem kalmaması için güzelce kurumasını sağlamanız gerekiyor. Bunun için ise kuru bir bezden yararlanmanızda fayda var. Çünkü bu şekilde buzdolabında yeni bir koku oluşmasını önlemiş olursunuz.
  • Derin dondurucu ya da buzdolaplarınızda koku oluşmasını önlemek amacıyla bazı doğal ürünlerden de faydalanabilirsiniz. Bu ürünlerin başında ise elma sirkesi geliyor. Dolaplarınızdaki tüm ürünleri dışarı çıkararak bir miktar elma sirkesi ve su karışımından faydalanarak dolabınızı temizleyebilir, hem kokuyu hem de dolabınızda oluşan bakterileri ortadan kaldırabilirsiniz. Elma sirkesinin uçucu bir madde olması sayesinde, dolabınızda yeni bir koku oluşmayacaktır.
  • Tüm yöntemleri denemiş olmanıza rağmen kötü kokuyu ortadan kaldıramadıysanız, dolabınızın içinde kirli su birikmiş olabilir. Böyle bir durumda da yetkili servisten destek almanız, en etkili yöntem olacaktır.
Etiketler