2022-07-06 15:44:06 | Son Güncelleme : 2022-07-06 17:36:19

Kurban eti hayvana verilir mi? Diyanete göre, kurban eti hayvanlara yedilir mi?

Müslümanlar için oldukça önemli bir ibadet olan Kurban, senede bir kez idrak edilir. Bayram'ın dört günü boyunca da kurban kesimi yapılabilir. Kurbanlık özelliklere sahip hayvanlar kesilerek İslami şartlara göre dağıtılır. Kurban eti dağıtımı ihtiyaç sahiplerine, durumu olmayanlara ve gurbette okuyan, iş yapan kişilere öncelikli olarak verilir. Peki kurban eti kedi köpek gibi hayvanlara yedirilir mi, kurban kemikleri köpeklere verilir mi? Diyanet kurban eti hayvanlara verilir mi sorusuna ne dedi? İşte yanıtları...

Kurban eti hayvana verilir mi? Diyanete göre, kurban eti hayvanlara yedilir mi?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Kurban Bayramı süresince kurban kesim işlemi sürer. Kesim işlemi tamamlandıktan sonra islami şartlara uygun bir biçimde kurban eti dağıtılır. Bazı durumlarda kesim yeri ile de ilgili olarak kurbanın eti veya kemiği gibi arda kalanları olabilir. Veya evinizde beslediğiniz evcil hayvanınza kestiğiniz kurban etinden yedirmek istiyor olabilirsiniz. İşte böyle durumlarda evcil hayvanların yani kedi, kuş, köpek gibi hayvanların kurban eti yiyp yiyemeyeceği merak ediliyor. İşte diyanete göre kurban eti hayvana yedirilir mi sorusunun cevabı...

KURBAN ETİ HAYVANA VERİLİR Mİ?

Çevresel faktörler de düşünüldüğü zaman kurbanlık hayvanların ya da adak hayvanlarının kesilen kısımlarının tüketilmeyen bölümlerini toprağa gömmek,  sıhhat ve etrafı temiz tutma açısından önemlidir. Bununla beraber çevreye zarar vermemek şartıyla, kedi, köpek ve kuş gibi hayvanlara da kurban eti yedirilir.

Kurban, besmele ile kesilip kurban idraki ifa ediltikten sonra o kurbanın tüm aynı yerde bırakılıp (çöpe atılsa) ki yanlış bir iş kurban ibadeti sekteye uğramaz. Yalnızca et ziyanı olacağı için vebale girilmiş olur. Çünkü kurban ibadeti hayvanı kesince yerine gelir. Dolayısıyla hayvan eti yendikten sonra kemikleri çöpe atılsa veya bir köpeğe verilse bundan bir günah oluşmaz. Çünkü kemik, yapılacak başka bir şey yok; köpeğe verilir. Kurban hayvanıdır bu, diye köpeğe kemiğin verilmesinde veya sakatatının çöpe atılmasında günahlık yoktur.

KURBANIN NERELERİ YENMEZ?

Kurban özellikleri taşıyan havyanların, (ister kurban - ister adak) belirli bölgeleri tüketilmemelidir. Kurban hayvanının yenmemesi gereken yerleri; Kanları, ödleri, bezeleri, idrar torbaları, cinsel organları ve yumurtalıklarıdır. Bu sayılanlar İbn Nüceym, el-Bahr, VIII, 553; el-Fetâva’l-Hindiyye, VI, 495'de mekruhtur.

  • Farklı bir hadiste Hazreti Peygamberin, eti tüketilen hayvanların cinsel organlarının, yumurtalarının, bezelerinin, öd keselerinin, mesanelerinin tüketilmesinin doğru olmadığı bildirilmektedir (Beyhakî, es-Sünenü’l-kübrâ, X, 12). 
  • Bununla beraber Malikî ve Şâfiî mezheplerinde eti yenen hayvanların yumurtalarını (husye) yemek caizdir (Uleyş, Şerhu minah, V, 8-9; Zekeriyyâ el-Ensârî, Esne’l-metâlib, IV, 256).