22˚
İstanbul
22˚
açık
Nem %44
Rüzgar 4.24 /s
Çarşamba
24˚/16˚
Perşembe
25˚/17˚
Cuma
26˚/18˚
Cumartesi
26˚/17˚
24 Mayıs 2022 Salı
2021-10-08 09:59:46

Mevlid Kandili ayın kaçında? Mevlid Kandili’nin önemi nedir?

Hicri takvime göre Rebiülevvel ayına girmemizle birlikte Mevlid Kandili’nin de hangi gün olacağına dair meraklar arttı. Peygamber Efendimiz’in doğum ayı olarak bilinen Rebiülevvel ayının içerisinde bulunan Mevlid Kandili’nin ayın kaçında olacağı merak konusu. Mevlid Kandili ne zaman, ayın kaçında? Mevlid Kandili’nin önemi nedir?

Mevlid Kandili ayın kaçında? Mevlid Kandili’nin önemi nedir?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Peygamber Efendimiz’in doğum ayı olarak da bilinen, Hicri takvime göre üçüncü ay olan Rebiülevvel ayı içerisinde bulunan Mevlid Kandili, İslam dünyası tarafından ibadetlerle ve dualarla geçiriliyor. Hicri takvimde üçüncü aya geçilmesiyle birlikte Mevlid Kandili’nin hangi tarihte olacağı da sıkla sorulmakta olan sorulardan bir haline geldi. Peki Mevlid Kandili ayın kaçında? Mevlid Kandili’nin önemi nedir? İşte detaylar…

MEVLİD KANDİLİ NE ZAMAN?

Ekim ayına girilmesiyle birlikte Mevlid Kandili’nin ayın kaçında olacağına dair meraklar gün geçtikçe artıyor. Peygamber Efendimizin doğum ayı olarak da bilinen Mevlid Kandili bu yıl 17 Ekim 2021 Pazar günü idrak edilecek. Yarın Mevlid Kandili için hangi ibadetler edilebilir? Mevlid Kandili'nin önemi nedir?

MEVLİD KANDİLİ’NİN ÖNEMİ NEDİR?

Doğum zamanı, doğulan yer anlamına gelen Mevlid, Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed (S.A.V)’in doğumuna denk gelen gün için kullanılmakta olan isimdir. Kadir Gecesi’nden sonra en kıymetli gün sayılan Mevlid Kandili’nde yapılan ibadetler, Peygamberimizi anmak ve anlamak oldukça önemlidir.

Mevlid Gecesi’ni Allah’a dua etmek ve Peygamberimizi anmak adına doğru değerlendirmek, dualar ve ibadetler etmek, oruç tutmak sevap olarak nitelendirilmektedir. Bu mübarek gecelerde yapılacak ibadetlerle ilgili herhangi özel bir ibadet mevcut değildir. Bu nedenle Kur’an-ı Kerim okumak, namaz kılmak, ibadet etmek, tespih çekmek, dualar etmek gibi Allah rızası için yapılabilecek her türlü eylem Allah katında karşılığını bulacaktır. Kaza, nafile namazlar kılınabilir. Peygamber Efendimiz (S.A.V)’i anmak ve selamlamak için dualar edilebilir. Bol bol tespih ve zikirde bulunabilir. Gerçek bir samimiyetle edilen tüm ibadetler Mevlid Kandili ve diğer tüm mübarek gecelerde yapılabilecek güzel eylemler olacaktır. 

Etiketler