2022-08-01 15:00:00 | Son Güncelleme : 2022-08-01 15:11:20

Mostar Köprüsü hangi ülkede, nerededir? 456. Geleneksel Mostar Köprüsü Atlayışları Yapıldı!

Mostar Köprüsü, her yıl düzenlenen Mostar Köprüsü Atlayışları ile yeniden gündeme geldi. Bu tıl 456'ncısı düzenlenen Geleneksel Mostar Köprüsü Atlayışları heyecanlı görüntülere sahne oldu. Güzel ve farklı anların yaşandığı tarihi günün ardından “Mostar Köprüsü hangi ülkededir?”, "Mostar Köprüsü Atlayışları ne zaman düzenlenir?", "Geleneksel Mostar Köprüsü Atlayışları'nın hikayesi nasıldır? sorularına cevap aranmaya başladı.

Bosna Hersek, Slovenya, Sırbistan, Hırvatistan, Kosova, Makedonya, Karadağ ve diğer ülkelerden sporcuların katılım sağladığı müsabakalarda, Mostar şehrinin "ruhu" olarak bilinen tarihi köprü kullanılmaktadır.
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
Bosna Hersek, Slovenya, Sırbistan, Hırvatistan, Kosova, Makedonya, Karadağ ve diğer ülkelerden sporcuların katılım sağladığı müsabakalarda, Mostar şehrinin "ruhu" olarak bilinen tarihi köprü kullanılmaktadır.

Bu yıl 456'ncısı düzenenlenen Geleneksel Mostar Köprüsü Atlayışları, heyecanlı görüntülere ev sahipliği yaptı. Her yıl düzenlenen atlayışların ardından Mostar Köprüsü'nün nerede, hangi ülkede olduğu ve tarihi hikayesi yoğun bir şekilde araştırılmaya başladı. Peki Mostar Köprüsü hangi ülkededir? Tarihi ve hikayesi nasıldır? Geleneksel Mostar Köprüsü Atlayışları'nın hikayesi nedir? İşte tarihi dokusu ve hikayesiyle Mostar Köprüsü ve Geleneksel Mostar Köprüsü Atlayışları ile ilgili tüm merak edilenler...

MOSTAR KÖPRÜSÜ HANGİ ÜLKEDEDİR?

Mostar Köprüsü, Bosna Hersek’te Mostar kenti üzerinden geçmekte olan Neretva Nehri üstünde bulunan köprüye verilen addır. 9 Kasım 1993 tarihinde Boşnak-Hırvat Savaşı sırasında Hırvat Kuvvetleri tarafından yıkılan Mostar Köprüsü, bu tarihe kadar 427 yıl boyunca kullanılmıştır. Orjinali Mimar Sinan’ın öğrencisi olan Mimar Hayreddin tarafından 1566 yılında inşa edilen köprünün yapım aşamasında 456 kalıp taş kullanılmıştır.

Etrafında bulunan kente de ismini veren Mostar Köprüsü, ikinci kez inşa edilmek istenmiş ve 1997 yılında UNESCO ve Dünya Bankası önderliğinde bir proje hazırlanmıştır. Proje 23 Temmuz 2004 tarihinde tamamlanarak köprü hizmete açılmıştır. 2005 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir. Bosna Hersek içinde bulunan köprü, Mostar kentini ortadan ikiye bölmektedir. Tarihi ve mimari açıdan oldukça önemli bir konuma sahip olan Mostar Köprüsü, ‘Kardeşlik’ simgesi olarak kabul edilmektedir.

MOSTAR KÖPRÜSÜ TARİHİ VE HİKAYESİ

1566 yılında Mimar Hayreddin tarafından inşa edilen ve Neretva Nehri’nden 24 metre yüksekte olan Mostar Köprüsü, 30 metre uzunluğunda ve 4 metre genişliğe sahiptir. Köprünün inşaatı sırasında 456 kalıp taş kullanılan köprü, dönemine göre oldukça gelişmiş bir teknoloji ile inşa edilmiştir. Köprünün varlığı ticareti büyük ölçüde zenginleştirmiştir. Bu da Mostar kendinin, Hersek bölgesinde önemli bir konuma sahip olmasına olanak sağlamıştır.

Yaygın geleneğe göre erkeklerin nişanlılarına cesaretlerini gösterebilmek için düğün öncesinde atladıkları Mostar Köprüsü, sporcular tarafından yıllarca bir atlama platformu olarak kullanılmıştır. Yüzyıllar boyunca kültürel çeşitliliğin ve hoşgörünün simgesi olan köprü, kentin Boşnak ve Hırvat kesimlerini birbirine bağlamaktadır. Bu yüzden Bosna Savaşı sırasında Hırvat topçularının köprüyü hedef almasına neden olmuştur.

Osmanlı İmparatorluğu’na ait topraklar arasında bulunan Hersek Bölgesi’nin ana kentinde yer alan Mostar Köprüsü, İslam mimarisinde en dikkat çeken yapılardan biri haline gelmişti. Boşnak dilinde köprünün adı ‘Stari Most’ olarak bilinmektedir. Mimar Hayreddin tarafından yapılan köprü, yabancı yazarlar tarafından yıllarca Trük mimarisi olarak anılmak istenmemiştir. Fakat fermanda da açıklandığı üzere Mostar Köprüsü, Mimar Sinan’ın öğrencilerinden Mimar Hayreddin tarafından inşa edilmiş ve 16. yüzyıl klasik dönemi Osmanlı Mimarı eserlerinden biri olmuştur.

GELENEKSEL MOSTAR KÖPRÜSÜ ATLAYIŞLARI

Geleneksel Mostar Köprüsü Atlayışları, köprünün 1566 yılında Mimar Hayrettin tarafından inşa edilmesinin ardından bu güne kadar sürdürülmekte olan bir yarıştır. Bosna Hersek, Slovenya, Sırbistan, Hırvatistan, Kosova, Makedonya, Karadağ ve diğer ülkelerden sporcuların katılım sağladığı müsabakalarda, Mostar şehrinin "ruhu" olarak bilinen tarihi köprü kullanılmaktadır. 9 Mayıs 1993'te, Bosna Hersek'teki savaşın en acımasız saldırılarından birinin kurbanı olan Mostar Köprüsü, yüzyıllar boyunca Bosna Hersek'te hoşgörü ve kültürel çeşitliliğin sembolü olmuştur. Hırvat birliklerinin tank atışlarına dayanamamış ve 9 Kasım'da Neretva Nehri'nin sularına gömülmüştür. Fakat Mostarlılar, köprünün yıkılmasına ve savaş şartlarına rağmen geleneksel köprüden atlama şölenini sürdürmüştür. Mostar Köprüsü, 2004 yılında, Türkiye'nin de girişimleriyle aslına uygun olarak yeniden inşa edilmiştir. Bu yıl 456'ncısı düzenlenentarihi köprüdeki atlama yarışlarına Evliya Çelebi, Seyahatname'de de yer vermiştir.