22˚
İstanbul
22˚
açık
Nem %35
Rüzgar 6.36 /s
Cumartesi
22˚/13˚
Pazar
24˚/16˚
Pazartesi
22˚/16˚
Salı
22˚/14˚
20 Mayıs 2022 Cuma
2021-10-30 11:07:19

Mostar Köprüsü hangi ülkededir? Tarihi ve hikayesi nasıldır?

Dün akşam yayınlanan Kim Milyoner Olmak İster? yarışmasında “Mostar Köprüsü hangi ülkededir?” sorusuna son anda doğru cevap veren yarışmacının ardından, gecenin en çok aranan konuları arasında Mostar Köprüsü’nün hangi ülkede olduğu yer aldı. Tarihi ve hikayesiyle en önemli yapılardan biri olan Mostar Köprüsü hangi ülkededir? Tarihi ve hikayesi nasıldır?

Mostar Köprüsü hangi ülkededir? Tarihi ve hikayesi nasıldır?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Para ödüllü “Kim Milyoner Olmak İster?” yarışmasında sorulan Mostar Köprüsü hangi ülkededir? sorusu yarışmacının zaman harcamasına neden oldu. İki joker hakkını bu soru için kullanan yarışmacı, Bulgaristan, Macaristan, Bosna Hersek ve Moğolistan şıklarının arasından son anda doğru cevap vererek diğer soruya geçiş hakkı kazandı. Peki Mostar Köprüsü hangi ülkededir? Tarihi ve hikayesi nasıldır? İşte detaylar…

MOSTAR KÖPRÜSÜ HANGİ ÜLKEDEDİR?

Mostar Köprüsü, Bosna Hersek’te Mostar kenti üzerinden geçmekte olan Neretva Nehri üstünde bulunan köprüye verilen addır. 9 Kasım 1993 tarihinde Boşnak-Hırvat Savaşı sırasında Hırvat Kuvvetleri tarafından yıkılan Mostar Köprüsü, bu tarihe kadar 427 yıl boyunca kullanılmıştır. Orjinali Mimar Sinan’ın öğrencisi olan Mimar Hayreddin tarafından 1566 yılında inşa edilen köprünün yapım aşamasında 456 kalıp taş kullanılmıştır.

Etrafında bulunan kente de ismini veren Mostar Köprüsü, ikinci kez inşa edilmek istenmiş ve 1997 yılında UNESCO ve Dünya Bankası önderliğinde bir proje hazırlanmıştır. Proje 23 Temmuz 2004 tarihinde tamamlanarak köprü hizmete açılmıştır. 2005 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir. Bosna Hersek içinde bulunan köprü, Mostar kentini ortadan ikiye bölmektedir. Tarihi ve mimari açıdan oldukça önemli bir konuma sahip olan Mostar Köprüsü, ‘Kardeşlik’ simgesi olarak kabul edilmektedir.

MOSTAR KÖPRÜSÜ TARİHİ VE HİKAYESİ

1566 yılında Mimar Hayreddin tarafından inşa edilen ve Neretva Nehri’nden 24 metre yüksekte olan Mostar Köprüsü, 30 metre uzunluğunda ve 4 metre genişliğe sahiptir. Köprünün inşaatı sırasında 456 kalıp taş kullanılan köprü, dönemine göre oldukça gelişmiş bir teknoloji ile inşa edilmiştir. Köprünün varlığı ticareti büyük ölçüde zenginleştirmiştir. Bu da Mostar kendinin, Hersek bölgesinde önemli bir konuma sahip olmasına olanak sağlamıştır.

Yaygın geleneğe göre erkeklerin nişanlılarına cesaretlerini gösterebilmek için düğün öncesinde atladıkları Mostar Köprüsü, sporcular tarafından yıllarca bir atlama platformu olarak kullanılmıştır. Yüzyıllar boyunca kültürel çeşitliliğin ve hoşgörünün simgesi olan köprü, kentin Boşnak ve Hırvat kesimlerini birbirine bağlamaktadır. Bu yüzden Bosna Savaşı sırasında Hırvat topçularının köprüyü hedef almasına neden olmuştur.

Osmanlı İmparatorluğu’na ait topraklar arasında bulunan Hersek Bölgesi’nin ana kentinde yer alan Mostar Köprüsü, İslam mimarisinde en dikkat çeken yapılardan biri haline gelmişti. Boşnak dilinde köprünün adı ‘Stari Most’ olarak bilinmektedir. Mimar Hayreddin tarafından yapılan köprü, yabancı yazarlar tarafından yıllarca Trük mimarisi olarak anılmak istenmemiştir. Fakat fermanda da açıklandığı üzere Mostar Köprüsü, Mimar Sinan’ın öğrencilerinden Mimar Hayreddin tarafından inşa edilmiş ve 16. yüzyıl klasik dönemi Osmanlı Mimarı eserlerinden biri olmuştur.

Etiketler