22˚
İstanbul
22˚
hafif yağmur
Nem %49
Rüzgar 5.02 /s
Pazartesi
21˚/16˚
Salı
23˚/15˚
Çarşamba
24˚/16˚
Perşembe
25˚/18˚
22 Mayıs 2022 Pazar
2022-05-14 13:25:00 | Son Güncelleme : 2022-05-14 16:54:18

Muhammed bin Zayid en-Nahyan kimdir? Birleşik Arap Emirlikleri yeni devlet başkanının biyografisi

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı Şeyh Halife bin Zayed Al Nahyan’ın vefatının ardından gözler yeni başkanın kim olacağına çevrilmiştir. O isim veliaht prens Muhammed bin Zayid en-Nahyan oldu. Aynı zamanda Birleşik Arap Emirlikleri Silahlı Kuvvetleri’nin başkomutan yardımcısı en-Nahyan, koltuğa oturmasının ardından dünya medyasında gündem oldu. Peki Muhammed bin Zayid en-Nahyan kimdir, kaç yaşındadır?

11 Mart 1961 tarihinde dünyaya gelen Muhammed bin Zayid en-Nahyan, 2004 yılı Kasım ayında Abu Dabi prensi ve emirlik veliahtı olarak atanmıştır.
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
11 Mart 1961 tarihinde dünyaya gelen Muhammed bin Zayid en-Nahyan, 2004 yılı Kasım ayında Abu Dabi prensi ve emirlik veliahtı olarak atanmıştır.

Dün hayatını kaybeden BAE Devlet Başkanı Şeyh Halife bin Zayed Al Nahyan’ınkoltuğuna, veliaht prens Muhammed bin Zayid en-Nahyan oturdu. Birleşik Arap Emirlikleri Silahlı Kuvvetleri’nin başkomutan yardımcısı ve Abu Dabi emirliğinin veliahtı olan Prens Muhammed bin Zayid en-Nahyan, BAE yeni devlet başkanı olmasının ardından en çok araştırılan isimler arasında yerini aldı. Yapıla araştrımalarda en-Nahyan’ın kaç yaşında olduğu ve kariyeri yoğun bir şekilde sorgulanmaya başladı. Peki Muhammed bin Zayid en-Nahyan kimdir, kaç yaşında? İşte Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) yeni devlet başkanı Muhammed bin Zayid en-Nahyan biyografisi ve tüm merak edilenler…

MUHAMMED BİN ZAYİD EN-NAHYAN KİMDİR?

11 Mart 1961 tarihinde dünyaya gelen Muhammed bin Zayid en-Nahyan, 2004 yılı Kasım ayında Abu Dabi prensi ve emirlik veliahtı olarak atanmıştır. 2005 yılı Ocak ayında Birleşik Arap Emirlikleri Silahlı Kuvvetleri’nin başkomutan yardımcısı unvanını almıştır. Yine aynı yıl rütbesi generalliğe yükseltilmiştir. Bunun yanı sıra Abu Dabi İdari Konseyi’nin de başı olan Muhammed bin Zayid bin Sultan el-Nahyan, Abu Dabi’nin gelişmesi ve planlanmasından da sorumludur. 14 Mayıs 2022 tarihinde, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) yeni devlet başkanı olarak göreve geldi.

73 YAŞINDA HAYATINI KAYBETTİ

Dün Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı Şeyh Halife bin Zayed Al Nahyan’ın ölümü üzerine ülke genelinde 40 günlük ulusal yas ilan edildi. Ülke genelinde tüm bayraklar ulusal yas süresi boyunca yarıya indirildi, özel ve kamu sektöründe de çalışmalara ara verildi. 1948 yılında Abu Dabi’de dünyaya gelen Al Nahyan, babaı Şeyh Zayed bin Sultan Al Nahyan’ın vefatının ardından 2004 yılında BAE Devlet Başkanlığı görevini üstlenmişti. 73 yaşında hayatını kaybeden Al Nahyan’ın ardından Birleşik Arap Emirlikleri’nin yeni devlet Başkanı Prens Muhammed bin Zayid en-Nahyan oldu.

Etiketler