26˚
İstanbul
26˚
hafif yağmur
Nem %61
Rüzgar 4.68 /s
Cumartesi
26˚/19˚
Pazar
28˚/19˚
Pazartesi
27˚/20˚
Salı
27˚/20˚
27 Mayıs 2022 Cuma
2022-01-05 17:26:18

Münir Özkul kimdir? Yeşilçam’ın unutulmaz ismi Münir Özkul kaç yaşında ve neden öldü?

“Münir Özkul kimdir?” sorusu, Yeşilçam’ın unutulmaz ustasının ölüm yıldönümünde en sık sorulan sorular arasında yerini aldı. Türk Sineması’nın usta isimlerinden biri olan, Hababam Sınıfı’nın Mahmut Hocası Münir Özkul, ölüm yıldönümünde sevgi ve saygıyla anılıyor. Usta oyuncu hakkında internet üzerinden araştırma yapan vatandaşlar, “Münir Özkul kimdir?”, "Münir Özkul Hababam Sınıfı'nda kaç yaşındaydı?", “Yeşilçam’ın unutulmaz ismi Münir Özkul kaç yaşında ve neden öldü?” sorularına cevap aramaya başladı.

Münir Özkul kimdir? Yeşilçam’ın unutulmaz ismi Münir Özkul kaç yaşında ve neden öldü?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Yeşilçam’ın unutulmaz isimlerinden biri olan ve canlandırdığı karakterlerle milyonların gönlüne taht kuran Münir Özkul, ölüm yıldönümünde sevgi ve saygıyla anılıyor. Hababam Sınıfı’nın Mahmut Ustası, Neşeli Günler’in Kazım Efendisi, Bizim Aile’nin Yaşar Ustası ve büyük bir hayranlık uyandıran onlarca karakterin baş mimarı Münir Özkul, ölüm yıldönümünde en çok aratılan isimlerden biri oldu. Peki Münir Özkul kimdir? Yeşilçam’ın unutulmaz ismi Münir Özkul kaç yaşında ve neden öldü? İşte detaylar…

MÜNİR ÖZKUL KİMDİR?

15 Ağustos 1925 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelen Münir Özkul, Türk meddah, tiyatro ve sinema oyuncusudur. İstanbul Erkek Lisesi’nde henüz öğrenci iken 1939 tarihinde Bakırköy Halkevi’nde tiyatroya başlamış, lise eğitimi tamamlanınca da İstanbul Üniversitesi İktisat Bölümü’nü kazanmıştır. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde bir süre eğitim gördükten sonra kaydını Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü’ne aldırmıştır.

1948 yılında Ses Tiyatrosu’nda sahnelenmekte olan ‘Aşk Köprüsü' İsimli oyunla profesyonel oyunculuk hayatına başlayan Münir Özkul, daha sonra Muhsin Ertuğrul yönetimindeki Küçük Sahne’ye geçerek, John Steinbeck’in ‘Fareler ve İnsanlar’, John Millington Synge’nin ‘Babayiğit’, George Axelrod’un ‘Yaz Bekarı’, John Patrick’in ‘Ceyhane’ gibi oyunlarında yer almıştır. Ardından İstanbul Şehir Tiyatroları, Ankara Devlet Tiyatroları ve İstanbul Aksaray’da bulunan Bulvar Tiyatrosu’nda arkadaşlarıyla kurmuş olduğu kendi topluluğunda çalışan Özkul, 1963-1967 yılları arasında çeşitli topluluklarla turnelere çıkmıştır. Sahneden uzak kaldığı dönemler olan Münir Özkul, sahne almış olduğu özel tiyatrolarda Sadri Alışık, Cahit Irgat, Şükran Güngör ve Nevin Akkaya gibi oyuncularla bir arada çalışmıştır.

1969 yılında Haldun Taner ile ‘Bizim Tiyatro’yu kurmuş, aynı yıl Haldun Taner’in ‘Sersem Kocanın Kurnaz Karısı’ adlı oyununda ‘Tomas Fasulyeciyan’ karakterine can vermiştir. Bu karakterle büyük bir başarı elde eden Münir Özkul, 1972 yılında Sadık Şendil’in de yardımıyla gazino ve gece kulüplerinde şovmenlik yapmaya başlamıştır. Bu yıllarda Adile Naşit’le de birlikte sahneye çıktığı zamanlar oldu. 1978 yılında yeniden Şehir Tiyatroları’na dönen usta oyuncu, 1983-84 yılları arasında, daha önce kendi topluluğuyla sahnelenmiş olan Jean Anouilh’in ‘Generalin Aşkı’ isimli oyunuyla Dormen Tiyatrosu’nda sahneye çıkmıştır. 1980’lerin ortalarına doğru Ferhan Şensoy’un ‘Ortaoyuncular’ topluluğuna katılan Özkul, ‘İstanbul’u Satıyorum’ isimli oyunla birlikte dört oyunda rol almış ve sahnelere veda etmiştir.

1968 yılında Altan Karındaş topluluğunda oynanmakta olan ve Sadık Şendil’e ait ‘Kanlı Nigar’ oyununda canlandırdığı karakterle, ‘ilhan İskender Armağanı’nı kazanmıştır. Yine bu karakterle elde etmiş olduğu başarı ile İsmail Dümbüllü’nün Kel Hasan Efendi’den devralmış olduğu 50 yıllık simgesel kavuğu Münir Özkul’a devredildi. Özkul, bu kavuğu daha sonra Ferhan Şensoy’a devretti. Çok sayıda ödülün sahibi olan Münir Özkul, 1965 yılının ardından Türk Sineması’nda canlandırmış olduğu karakterlerle büyük övgüler topladı. 1970’li yıllarda Ertem Eğilmez tarafından yönetilen filmlerde önemli roller alan Münir Özkul, ‘Hababam Sınıfı’ serisindeki tatlı sert müdür yardımcısı ‘Kel Mahmut’ karakteriyle gönüllere taht kurdu. Bu süreçte ‘Mavi Boncuk’, ‘Bizim Aile’, ‘Gülen Gözler’, ‘Aile Şerefi’, ‘Gırgıriye’, ‘Neşeli Günler’ ve ‘Görgüsüzler’ isimli sinema filmlerinde de rol almış ve canlandırdığı karakterlerle büyük beğeni toplamıştır. Özkul sinema kariyeri boyunca Adile Naşit ile Türk Sineması’nın unutulmaz ikililerinden oldular.

MÜNİR ÖZKUL HABABAM SINIFI'NDA KAÇ YAŞINDAYDI?

Çok sayıda sinema filminde önemli rollerde gördüğümüz Münir Özkul'un en unutulmaz karakteri hiç şüphesiz Hababam Sınıfı'ndaki Mahmut Hoca karakteriydi. Münir Özkul, ilk defa 1974 yılında çekilmiş olan Hababam Sınıfı'nda rol almaya başladığında 49 yaşındaydı. Mahmut Hoca, sert bir müdürün yanı sıra babacan, sevgi dolu ve şevkatli olmasıyla dikkat çekiyordu. Yeşilçam'ın aile filmlerinin baba karakteri haline gelen Mahmut Hoca, Münir Özkul ile birlikte bütünleşmişti.

MÜNİR ÖZKUL KAÇ YAŞINDA VE NEDEN ÖLDÜ?

Münir Özkul, dört evlilik yaptı ve bu evliliklerinden üç çocuğu oldu. Oyuncu ve sunucu Güner Özkul’un babası olan Münir Özkul, hayatının büyük bir kısmını alkolle savaşarak geçirdi. 1990’lı yılların ortasında alkolü tamamen bırakmış ve 2003 yılı itibariyle de demans ve kronik obstrüktif akciğer hastalığıyla mücadele etmeye başlamıştır. Bu tarihten itibaren evinden dışarı çıkmayan ve kimseyle görüşmek istemeyen Münir Özkul, hastalığına bağlı olarak hafıza kaybı yaşamaya başlamıştır.

Usta oyuncu, 5 Ocak 2018 tarihinde Beyoğlu Cihangir’deki evinde 92 yaşında hayatını kaybetmiştir. 7 Ocak 2018 tarihinde Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde düzenlenen anma etkinliğinin ardından Teşvikiye Camii’nde kılınan cenaze namazıyla birlikte Bakırköy Mezarlığı’nda bulunan aile kabristanına defnedilmiştir.

Etiketler