2022-05-27 17:01:31 | Son Güncelleme : 2022-05-27 17:06:51

Oğuz Gündoğdu kimdir? Ünlü Deprem Uzmanı Oğuz Gündoğdu kaç yaşında, neden öldü?

Oğuz Gündoğdu hayatını kaybetti. Gelen son dakika haberlerine göre İstanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü eski öğretim üyesi ve ünlü deprem uzmanı Dr. Oğuz Gündoğdu’nun vefat haberi bildirildi. Çıkan haberlerin ardından, “Oğuz Gündoğdu kimdir, nereli?”, “Deprem Uzmanı Oğuz Gündoğdu neden öldü?” sorularına cevap aranmaya başladı.

Özellikle Kuzey Anadolu Fay Hattı konusunda uzmanlığı ile bilinen Dr. Oğuz Gündoğdu, 1999 Gölcük Depremi’nde de aktif olarak görev almıştı.
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
Özellikle Kuzey Anadolu Fay Hattı konusunda uzmanlığı ile bilinen Dr. Oğuz Gündoğdu, 1999 Gölcük Depremi’nde de aktif olarak görev almıştı.

İstanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü eski öğretim üyesi ve Deprem Uzmanı Oğuz Gündoğdu vefat etti. Ünü deprem uzmanının vefat haberi AFAD tarafından bildirildi. Çıkan haberlerin ardından Oğuz Gündoğdu, günün en çok araştırılan isimler arasında yer aldı. Yapılan araştırmalarda Gündoğdu’nun kaç yaşında ve neden öldüğü sorgulandı. İşte Deprem Uzmanı Oğuz Gündoğdu’nun hayatı, biyografisi ve tüm merak edilenler…

OĞUZ GÜNDOĞDU KİMDİR?

1947 yılında Balıkesir’in Bandırma ilçesinde dünyaya gelen Oğuz Gündoğdu, aslen Balıkesirlidir. İstanbul Üniversitesi Jeofizik Bölümü’nden mezun olan Gündoğdu, lisans eğitimini tamamladıktan sonra yüksek lisans ve doktorasını da aynı bölümde sismoloji alanında yaptı. Türkiye Deprem Vakfı Kurulu üyesi olan Oğuz Gündoğdu, İstanbul Üniversitesi’nde akademik çalışmalarını sürdürmeye devam etti.

1999 Gölcük Depremi sırasında sahada aktif olarak görev yapan Dr. Oğuz Gündoğdu, emekli olduktan sonra Mahalle Gönüllüleri Derneği (MAGDER) için başkanlık yaptı. Çeşitli sivil toplum örgütlerinin yapmış olduğu toplantılara katılmış ve olası İstanbul depremine karşı bilgilendirme çalışmalarında yer almıştır. Ünlü Deprem Uzmanı Oğuz Gündoğdu evli ve 1 çocuk babasıdır.

DEPREM UZMANI OĞUZ GÜNDOĞDU KAÇ YAŞINDA NEDEN ÖLDÜ?

Ünlü Deprem Uzmanı Oğuz Gündoğdu, deprem üzerine yapmış olduğu çalışmalarla tanınan isimler arasında yer alıyordu. Özellikle Kuzey Anadolu Fay Hattı konusunda uzmanlığı ile bilinen Gündoğdu, 1999 Gölcük Depremi’nde de aktif olarak görev almıştı. 1947 doğumlu olan ünlü Deprem Uzmanı, daha önce bir kalp rahatsızlığı geçirmiş ve ameliyat olmuştur. Kısa süre önce rutin kontrelleri sırasında damar tıkanıklığı tespit edilen Dr. Oğuz Gündoğdu, 26 Mayıs 2022 tarihinde Beylikdüzü’nde özel bir hastanede ameliyat alındı.

Ameliyata girmesinin ardından yapılan müdahale ile kalbine stent takılmış olan Dr. Gündoğdu, 27 Mayıs 2022 tarihinde sabaha karşı fenalaştı. Doktorlar tarafından müdahale edilen Dr. Oğuz Gündoğdu, tüm çabalara rağmen 75 yaşında vefat etti.

 

OĞUZ GÜNDOĞDU’NUN CENAZESİ NE ZAMAN, NEREDE?

75 yaşında hayat gözlerini yuman ünlü Deprem Uzmanı Dr. Oğuz Gündoğdu’nun cenazesi, 28 Mayıs 2022 tarihinde yapılacak. Ünlü akademisyenin yarın toprağa verilmesi bekleniyor.