2022-01-12 14:53:55

Okullar tatil mi? Hangi illerde kar tatili olacak? 12 Ocak Çarşamba kar tatili yapan iller…

“Okullar tatil mi?” sorusu, Meteorolojiden gelen kar yağışı uyarısının ardından en sık sorulan sorular arasında yerini aldı. Türkiye’ni birçok şehrinde meydana gelen yağmur ve kar yağışları nedeniyle öğrenci ve velilerin gündeminde okulların tatil olup olmayacağı konusu mevcut. Olumsuz hava koşullarının ulaşım ve daha birçok durumu doğrudan etkiliyor olması, yüz yüze eğitimin devam ettiği bu günlerde endişe oluşturdu. Veliler ve öğrenciler, kar yağışı uyarılarının da gelmesiyle birlikte internet üzerinden yapmış oldukları araştırmalarda “Okullar tatil mi?”, “Hangi illerde kar tatili olacak?” “12 Ocak Çarşamba hangi illerde okullar tatil?” sorularına cevap aramaya başladı.

Okullar tatil mi? Hangi illerde kar tatili olacak? 12 Ocak Çarşamba kar tatili yapan iller…
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Meteorolojinin haftanın başında yapmış olduğu uyarılarla birlikte 12 Ocak Çarşamba günü birçok ilde kar yağışının olacağı bildirilmişti. Haberin ardından yağışların başlaması ve hava sıcaklıklarının da mevsim normallerine inmesi nedeniyle veliler ve öğrenciler, okulların tatil olup olmayacağı konusunda araştırma yapmaya başladı. Kar yağışlarının yurdun hangi bölgesinde nasıl bir etki meydana getirdiği büyük bir merak konusu… Peki okullar tatil mi? Hangi illerde kar tatili olacak? 12 Ocak Çarşamba kar tatili yapan iller hangileri? İşte detaylar…

OKULLAR TATİL Mİ?

Haftanın başında Meteorolojiden gelen bilgiler doğrultusunda yurdun genelinde bazı illerde kar yağışlarının başlayacağı duyurulmuş, bazı iller için de sarı kodlu uyarı verilmişti. Yapılan açıklamalara göre 12 Ocak itibariyle etkisini göstermeye başlayacak olan kar yağışlarının okulların tatil olmasına neden olup olmayacağı da tartışılan konular arasında yerini almıştı. Bazı illerin valiliklerinden gelen açıklamalara göre kar yağışı nedeniyle okulların tatil olmasına karar verildi.

HANGİ İLLERDE KAR TATİLİ OLACAK?

Yurt genelinde etkisini göstermeye başlayan kar yağışları, bazı illerde şiddetli seyrederken, valiliklerden gelen açıklamalar ile okulların tatil yapılacağı bildirildi. Yapılan açıklamalara göre kar nedeniyle okulların tatil olmasına karar veren iller Kırklareli, Deniz, Çanakkale ve Bingöl oldu.

Kırklareli’nde meydana gelen şiddetli fırtına, okullarda eğitime ara verilmesine neden oldu. Kırklareli Valiliği, okullarda eğitime ara verilmesiyle ilgili duyurusunu şekilde yaptı:

“İlimiz Merkezinde ve Kofçaz İlçemizde olumsuz hava koşulları sebebiyle; resmî-özel tüm okullar ile bağlı bütün eğitim kurumlarında “yüz yüze eğitim” faaliyetlerine 12 Ocak 2022 Çarşamba günü bir (1) gün süreyle ara verilmiştir. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan malûl ve engelliler ile hamile personelimiz de ayrıca bir talimat veya talebe gerek kalmaksızın, belirlenen tatil süresince idari izinli sayılacaklardır. İlimizde yaşanan şiddetli fırtına sebebi ile İl Merkezimiz başta olmak üzere bazı ilçelerimizde yaşanan çatı uçması, ağaç devrilmeleri, baca yangınları gibi yaşanan olumsuzluklar karşısında, AFAD ve ilgili tüm ekiplerimiz, Valimiz Osman Bilgin'in talimatlarıyla (Valimizin Ankara'da Bakanlıklara yapmış olduğu ziyaretler nedeniyle saha çalışmaları Vali Yardımcımız koordinesinde yapılmaktadır) ilk andan itibaren saha çalışmaları yapılmakta ve gerekli tüm önlemler almaktadır.”

DENİZLİ KARA TESLİM

Denizli’nin Çameli ilçesinde meydana gele yoğun kar yapışı, okullarda eğitime bir gün ara verildi. Çameli Kaymakamlığı kar nedeniyle eğitime ara verileceğini şu şekilde duyurdu:

“İlçemizde mevcut olumsuz hava şartları insan sağlığı ve trafik güvenliği riskleri oluşturabileceğinden 12 Ocak 2022 Çarşamba günü 1 gün süreyle, yüz yüze eğitime ara verilerek uzaktan eğitimle eğitim öğretime devam edilmesine, engelli ve hamile personellerin idari izinli sayılmasına Kaymakamlığımızca karar verilmiştir”

ÇANAKKALE’DE OKULLARA KAR TATİLİ

Çanakkale de kar yağışı ve fırtınanın etkisiyle okullarda eğitime ara veren bir diğer il oldu. Çanakkale Valliği, 12 Ocak Çarşamba günü yapılacak olan 1 günlük kar tatilinin, il genelinde taşımalı eğitimde yaşanacak zorluklardan kaynaklandığını ifade etti. Ayrıca eğitime EBA üzerinden devam edilebileceğinin de altını çizdi. Taşımalı eğitim dışındaki eğitim için kaymakamlıklarla görüşülerek duruma göre değerlendirileceğini ifade eden Valilik, gerekli duyuruların kısa zaman içinde yapılacağını bildirdi.

BİNGÖL’DE OKULLARA KAR TATİLİ ARASI

Bingöl’ün Karlıova ilçesinde dün akşamdan itibaren etkisini gösteren kar yağışı, eğitime 2 gün ara verilmesine neden oldu. Karlıova ilçesi, yoğun kar yağışının hayatı olumsuz etkilemesi nedeniyle eğitime ara verilmesini uygun buldu. Kar kalınlığının 1 metreye ulaştığı Karlıova’da Kara Yolları Bölge Müdürlüğü ve İ Özel İdaresi, yolların kapanmaması adına çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Etiketler