• Piyasalar
 • up
  BIST 100
  1331
 • up
  USD
  7.8023
 • up
  EURO
  9.4809
 • up
  GBP
  10.4871
 • up
  Altın
  461.382
 • TGRT Haber Arama
 • TGRT Haber Facebook
 • TGRT Haber Twitter
 • TGRT Haber Youtube
 • TGRT Haber RSS
REKLAMI KAPAT
Tarih : 02.11.2020 - 12:25 Yorum : 0

Ölü Ozanlar Derneği (Dead Poets Society)

Özü itibariyle 1959 yılı Amerikan Eğitim Sistemi'ni eleştiren Ölü Ozanlar Derneği (Dead Poets Society) filmi; öğrencilerin "Sayısalcı olma" duygusundan kurtularak tutkularının peşinden gitmesi gerektiğini, aşırı disiplinli eğitim sisteminden vazgeçilmesi ve öğrenciler üzerindeki baskı ve kısıtlamaların kalkması gerektiğini konu ediniyor. Dünya sinemasında en çok seyredilen filmler arasında yer alan Ölü Ozanlar Derneği, gerek IMDb puanının yüksek oluşu, gerek hasılat rekorları kırmış olması aynı zamanda "En İyi Özgün Senaryo Akademi Ödülü"nü almış olması, unutulmaz filmler listesinde kalmasını sağlıyor. Başrollerini öğretmen rolüyle Robin Williams'ın canlandırdığı "Ölü Ozanlar Derneği filminin konusu nedir? Ölü Ozanlar Derneği IMDb puanı kaçtır? Ölü Ozanlar Derneği filminde hangi oyuncular yer almaktadır?" diye merak ediyorsanız yazıyı okumaya devam edebilirsiniz. İşte tüm yönleriyle Ölü Ozanlar Derneği Filmi...

Ölü Ozanlar Derneği (Dead Poets Society)

1989 ABD yapımlı Ölü Ozanlar Derneği filmi en iyi senaryo oscarı ve BAFTA en iyi film ödülüne layık görülmüş, gösterime girdiği sene en çok seyredilen filmler arasında yer almış, toplamda 128 dakikalık süresiyle "Efsane film"ler arasında yer almayı başarmıştır.     

Ölü Ozanlar Derneği (Dead Poets Society)

Filmin temel mesajı aslında oldukça açık. Eğitim sisteminin dört temel ilke olarak belirlediği; "Gelenek, Onur, Disiplin ve Mükemmellik" gibi kavramlar üzerine inşa edilmesini, kalıplaşmış bir eğitim modeli olarak görerek bu sistemi olduğu gibi kabul etmememiz gerektiğine vurgu yapıyor. İşte çoğu kişinin ‘Carpe Diem’ (anı yaşa) kelimesini ilk burada duyduğu ve bu kelime ile hayatı bağdaştıran Ölü Ozanlar Derneği filmi herkesin "at gözlükleri"ni çıkartarak, hayata farklı pencerelerden bakılmasını daha yararlı olduğunu öne sürüyor. 

Ölü Ozanlar Derneği

Gerçeklere bakıldığında klişeleşmiş ya da kalıplaşmış tüm sistemlerin zerre kadar esnemediği öngörüsünün doğruluğunu bizlerde tastik ediyoruz. Özellikle bu durum bir ülkenin gençliğini yani geleceğini ilgilendiren eğitim kurumlarında yaşanıyorsa orada orijinal bir eğitimden ve eğitim veren eğitmenin esnemesinden söz etmek mümkün değildir.  

Ölü Ozanlar Derneği

Evet, öğretmen demek öğreten demek. Ancak kalıplaşmış eğitim sistemlerinde bir öğretmenin işi öğrencilerine teorik bilgileri aktarmaktan öte gitmiyor. Oysa öğretmen, öğrencilerine birer vizyon kazandırıp onları yüreklendirmeli, hayata farklı gözlerle bakmayı öğreterek kaynaşmayı sağlamalı ve en önemlisi de öğrencilerinin yeteneklerinin açığa çıkmasında yol gösteren kişi olmalıdır diye düşünüyoruz...

Ölü Ozanlar Derneği

Her insan bir dünya ise her öğrencinin de bir dünyası, kendine has özel bir yeteneği vardır işte burada önemli olan da bu yeteneğin ortaya çıkartılmasıdır. Filmde katı kuralları olan bir okulda, buz gibi bir okul müdürüne rağmen, öğrencilerinin yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olan bir öğretmenin mücadelesine şahit oluyoruz. Özellikle filmin ilk sahnesinde öğretmen (Robin Williams) öğrencilerin karşısında masaya çıkarak onların şaşırmasına neden olması, öğrenciler öğretmenin masaya neden çıktığını sorduğunda "sizleri farklı şekillerde görmek için" demesi, daha sonra tüm öğrencilerinin masanın üzerine çıkması üzerine öğrencilerinin farklı düşünmesini sağlayarak basma kalıp düşüncelerden kurtulmasını sağlamasını kayda değer buluyoruz. 

Ölü Ozanlar Derneği
Filmin başka bir sahnesinde öğretmen realist şairlerin şiirlerini okumadan o sayfayı yırtmasını istemesi karşısında öğrencilerine sadece o sayfayı ve diğer bütün realist şiirlerin sayfalarını yırtmasını istemesine şaşıran öğrencilerine: şiirin duyguyla yazıldığını, gerçeklerle bağdaşmayacağını anlatmaya çalışması basma kalıp tüm düşüncelere meydan okuyor diyebiliriz. Hatta öğretmenin yerine derse giren katı okul müdürünün öğrencilerinden kitaplarında yer alan realist bir şiir okuması için sayfayı açmalarını istemesi üzerine tüm öğrencilerin hep bir ağızdan o sayfa bizim kitabımızda yok, çünkü öğretmenimiz bize o sayfayı yırttırdı demesine karşılık okul müdürünün: "Demek gerçekçi şairlerin şiirini hiç okumadınız" diye alaycı ve iğneleyici bir uslup kullanması eski ile yeninin ya da pozitif ile negatifin bir çatışması olarak karşımıza çıkıyor...

Film hakkında şimdilik bunları söylemekle yetinmek istiyoruz. Aslında söylenecek, yazılacak çok şey var ama geri kalan çıkarımlarını sizlere bırakıyoruz... 

Şimdi efsane filmin diğer detaylarına bakalım.

Film Hakkında Kısa Kısa

Filmin oyuncu kadrosu: Robin Williams: John Keating, Ethan Hawke: Todd Anderson, Robert Sean Leonard: Neil Perry, Josh Charles: Know Overstreet, Gale Hansen: Charlie Dalton, Dylan Kussman: Richard Cameron, Allelon Ruggiero: Steven Meeks, James Waterston: Gerard Pitts'tir. Ölü Ozanlar Derneği filminin yönetmeni Peter Weir'dir. Filmin yapımcıları ise; Tony Thomas, Paul Junger Witt ve Steven Haft'tir. Filmin Senaristi: Tom Schulman'dır.

Ölü Ozanlar Derneği filminin uluslararası belirlenmiş olan IMDb puanı 8.1'dir. Bu puan filmin hep ilk yüzlerde kalmasını sağlamaktadır.  

Ölü Ozanlar Derneği'nin bütçesi 16 milyon dolardır. Bu filmden elde edilen hasılat ise 472 milyon dolardır.

 
 

YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber