Tgrt Haber
12 Şubat 2024 22:35 - Güncelleme : 12 Şubat 2024 22:55

Pascal Prensibi nedir?

Hidrolik kanunlarından biri de Pascal prensibidir. Pascal prensibi ile çalışan birçok mekanik alet bulunur. Peki, Pascal prensibi nedir? İşte detaylar…

Editör: Onurcan Şimşek / Kaynak: TGRT HABER
Pascal Prensibi nedir?

Bir alana kuvvet etki edilir ise basınç oluşur. Basınç, hidrolik sistemlerde çalışma kuvveti için çok önemlidir. Sıvılara basınç uygulanması durumuna Pascal kanunu denilmektedir.

PASCAL PRENSİBİ NEDİR?

Bir sistemin çalışabilmesi için basınç faktörü gereklidir. Kapalı sistemlerin içindeki sıvılara basınç uygulandığında içerisinde bulunan sıvı sistemin her yerine aynı basınç hakim olur. Bu olaya pascal prensibi adı verilir. Adının Pascal olmasının sebebi 17. yüzyılda Blaise Pascal tarafından bulunmuş olmasıdır.

Hidrolik sistem sıvı ile çalışan sistem manasına gelmektedir. Sıvılar hidrolik sistemlerde bir itme çubuğu görevi yaparlar. Bunun sebebi hidrolik sistemin bir yerinden uygulanan kuvvet, basıncın sistemde düzenli olarak dağılmasından dolayıdır. Ayrıca pascal prensibinde basınç kapların yüzeyine dik açı olarak etki eder.

PASCAL PRENSİBİ ÖRNEKLERİ

Pascal prensibi günümüzde birçok alanda kullanılıyor.

,Pascal prensibinin kullanıldığı birkaç örnek:

1) Hidrolik Kriko Pascal prensibinden yararlanarak yapılmıştır. Hidrolik krikonun çalışma sistemi pascal prensibine göredir.

2) Otomobillerin fren sistemleri de pascal prensiplerinden yararlanarak yapılmıştır. Araçların frenlerine basıldığı zaman pedala bağlı olan silindirden balatalara doğru yağ akar. Bu da fren balatalarının kapanıp tekerlere sürtünmesini sağlar.

3) Petrol kuyularında da pascal prensibi kullanılmaktadır. Petroller petrol kuyularından çıkartılmaktadır. Bunun için petrol kuyularından yukarı doğru basınç uygulanır. Petrol kuyularında bulunan at başı pompalar yukarı çıktığında beraberinde hava moleküllerini de yukarıya doğru çeker. Böylece düşük basınç alanı ve vakum etkisi sağlanır.

Kaynak: TGRT HABER
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...