25˚
İstanbul
25˚
açık
Nem %46
Rüzgar 2.59 /s
Pazar
29˚/19˚
Pazartesi
27˚/21˚
Salı
27˚/20˚
Çarşamba
26˚/19˚
28 Mayıs 2022 Cumartesi
2021-06-17 17:41:05 | Son Güncelleme : 2022-02-16 12:10:52

Resimli Cuma mesajları, Cuma ayetleri, Cuma namazı nasıl kılınır?

Her hafta cuma gününe gelinmesiyle Müslümanlar, bu mübarek günlerinde ibadetlerini yerine getirirler. İslam aleminin mübarek Cuma günü gelmeden önce Müslümanlar, resimli Cuma mesajları, Cuma ayetleri, Cuma namazı nasıl kılınır? Cuma namazı saat kaçta? sorularına cevap arıyor. Tüm detayları sizin için derledik…

Resimli Cuma mesajları, Cuma ayetleri, Cuma namazı nasıl kılınır?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Müminlerin bayramı olan Cuma gününde yapılan ibadetlere iki kat sevap verilir. Bugün işlenen günahlar da iki kat yazılır. Cuma gününü, günahlardan kaçarak ibadetle geçirmeye çalışılmalıdır. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki;

Cuma günü günah işlemeden selametle geçerse, diğer günler de selametle geçer. (İmam-ı Gazali)

Cuma günü iyiliklerin hazinesidir ve güzel şeylerin menbaıdır. (Ey Oğul İlmihali)

Mübarek Cuma gününün yaklaşmasıyla Müslümanlar, resimli Cuma mesajları, Cuma ayetleri, Cuma namazı nasıl kılınır? Cuma namazı saat kaçta? gibi konuları araştırıyor.

Müslümanlara farz kılınan Cuma namazı yaklaştığında İslam alemini büyük bir heyecan kaplıyor. Müslümanlar, Cuma mesajlarıyla birbirlerinin Mübarek gününü kutluyor.

RESİMLİ CUMA MESAJLARI

“Hayırlı Cumalar…”

“Cumanız mübarek olsun”

“Sevenin sevgisine verdiği değerdir dua, Hayırlı Cumalar…”

“Allah’ın rahmeti ve bereketi üzerimize olsun, Cumanız mübarek olsun.”

“Allah’ım beni senin sevginle, seni sevenlerin sevgisiyle ve sana yaklaştıracak davranışların sevgisiyle rızıklandır, Cumamız mübarek olsun.”

“Biliniz ki, kalpler ancak Allah’ı anmakla huzur bulur, Hayırlı cumalar…”

“Kalpler imanla, gönüller huzurla dolsun. Ne kurulan bağlar bozulsun ne de dostlar unutulsun. Cumanız mübarek olsun.”

“Ya Rab… Hesap günü amel defterlerimizi sağ tarafımızdan ver… Solumuzdan ve arkamızdan verip bizi mahcup eyleme. Amin, Hayırlı cumalar…”

CUMA NAMAZI SAAT KAÇTA?

Namaz vakitleri;

CUMA NAMAZI NASIL KILINIR?

Namaza durmadan önce "Niyet ettim, Allah rızası için Cuma Namazının ilk sünnetini kılmaya" denilir. Daha sonra aynı öğle namazının ilk sünneti gibi 4 rekat kılınır. İlk rekatta önce Sübhaneke okunur. Sonra Euzü Besmele çekilir. Bütün rekatlarda Fâtiha ve zamm-ı süre okunur. İlk oturuşta sadece Etteahiyyatü okunur. Son oturuşta ise Etteahiyyatü, Allahumma Salli, Allahumme Barik, Rabbena duaları okunur. Sonra, câmi' içinde, ikinci ezân okunur.
Ardından İmam hutbe okumak için minbere çıkar. 

İmam, hutbede cemaati dinî konularda bilgilendirici ve yönlendirici konuşma yapar. Hutbe okunduktan sonra imam minberden inerek cemaatin önüne geçer ve cemaate iki rekât Cuma namazı kıldırır. İmam, Cuma namazının farzına ve cemaate imam olmaya, cemaat de Cuma namazına niyet eder. Tıpkı cemaatle kılınan sabah namazı gibi iki rekât Cuma’nın farzı kılınır. Cuma namazında imam, Fatiha ve zamm-ı sûreyi sesli olarak okur. Cuma namazının farzı kılındıktan sonra, cumanın son sünneti kılınır. Bu sünnet, öğlenin ilk sünneti gibi kılınır. Böylece Cuma namazı sona erer.

CUMA GÜNÜ ALIŞVERİŞ YAPILIR MI?

Cuma namazından önce ve sonra çalışmak ve alışveriş yapmakta bir sakınca görülmemektedir. Ancak cuma namazı kılmakla yükümlü olanlar, cuma saatinde alışverişi terk etmeleri ve camiye gitmeleri gerekir. Cuma namazı kılmakla yükümlü olmayanlar ise alışveriş yapabilirler. Cuma namazı kılmakla yükümlü olanların cuma saatinde alışveriş ile meşgul olmaları mekruhtur; ancak yapılan alışverişle elde edilen kazanç helal olur. Ayrıca cuma namazı ile mükellef bir tüccarın, işyerinde cuma namazıyla mükellef olmayan bir kimseyi çalıştırmasında ve bu şekilde kazanç elde etmesinde bir sakınca görülmemektedir. (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 41).

CUMA NAMAZINDA CAMİLERDE UYULMASI GEREKENLER

Cami ve mescitlerimizde cemaatle namaz kılınabilmesi amacıyla ilgili Bakanlıklar ve Diyanet İşleri Başkanlığınca belirlenen kurallar şu şekilde;
- Cemaatle birlikte öğle, ikindi ve cuma namazları kılınacaktır. Diğer vakitlerde münferiden namaz kılmak isteyenler için camiler açık tutulacaktır.
- Öncelik cami bahçesi/avlusu, açık alanlar olmak üzere meteorolojik/mevsimsel şartlara göre öğle ve ikindi namazları cami içinde, Cuma namazları ise cami dışında kılınabilecektir.
- Cemaatle ibadete açılan cami ve mescitlerin bütün bölümlerinin her gün temizlenmesine ve el temasının yoğun olduğu yerlerin dezenfektan maddelerle silinmesine özen gösterilecektir.
- Havalandırma kapı ve pencerelerle sağlanacak, klima ve havalandırma sistemleri çalıştırılmayacaktır.

CUMA NAMAZI HAKKINDA AYETLER VE HADİSLER

İslam aleminin mübarek cuma günü için Allah-u Teala Cum’a suresinde yapılması gerekeni bildirir. Ayrıca Peygamber Efendimiz’in Cuma namazı hakkında hadisleri bulunur;

Ey iman edenler! Cuma günü namaz için çağrı yapıldığı zaman, hemen Allah'ın zikrine koşun ve alışverişi bırakın. Eğer bilirseniz bu, sizin için daha hayırlıdır. (Cum'a, 62/9)

Hz. Peygamber, cuma günü hakkında, "Üzerine güneşin doğduğu en hayırlı gün Cuma günüdür. Çünkü Hz. Âdem o gün yaratıldı, o gün Cennete girdi ve o gün Cennetten çıkarıldı. buyurmuştur (Müslim, Cum'a, 18).

Allah'ım! Günahlarımın hepsini küçüğünü ve büyüğünü ilkini ve sonunu gizlisini ve aşikârını bağışla. (Hadis-i Şerif /Müslim) 

Peygamber Efendimiz şöyle buyurdu; Bir Müslüman abdest alıp Cuma günü namaza gelirse ve hutbeyi huşu ile dinlerse üç günlük günahları affolunur.
Üzerine güneşin doğduğu en mübarek gün Cuma günüdür. Hz. Muhammed (s.a.v)
Cuma gününde bir vakit vardır ki bir Müslüman ibadet ederken o vakte rastlarsa o Müslümanın tüm duaları kabul edilir. (Hadis-i Şerif)
Cuma günü veya gecesi vefat edene Cenab-ı Allah şehit sevabı yazar. (Hadis-i Şerif)

Etiketler