Tarih : 27.06.2019 - 17:19 Yorum : 2

Saça Zeytinyağı Sürmek / Zeytinyağının Saça Faydaları

Bu makalemizde, “Saça zeytinyağı sürülür mü?, saça zeytinyağı sürmek, zeytinyağının saça faydaları nelerdir?, zeytinyağının saça zararları var mı?” sorularına yanıt bulacaksınız.

Saça Zeytinyağı Sürmek / Zeytinyağının Saça Faydaları

Zeytinyağı, yüzyıllardır hemen hemen her alanda kullanılmıştır. Günümüzde de sağlık, yemek, salata, tatlı ve böreklerde kullanılan en doğal bir besin kaynağımızdır.

Diğer taraftan zeytinyağı, sadece cilt için değil, saçlar için de çok etkilidir. Zeytinyağını saçlarınıza uyguladığınızda, saçlarınızdaki büyük değişimleri hemen fark edeceksiniz. Özellikle boyadan, güneşten ve aşırı bakımdan yıpranmış saçların zeytinyağı ve zeytinyağı kürlerinden elde edilen maskelerle daha da bakımlı saçlara dönüşmesi hayal değil.

Saça Zeytinyağı Sürmek / Zeytinyağının Saça Faydaları

Zeytinyağının Saçlara Faydaları Nelerdir?

 • Saçların parlak ve saç tellerinin daha güçlü olmasını sağlar.
 • Saçların kolay şekil almasını sağlar.
 • Saç diplerinin güçlenmesine ve tellerin sağlıklı uzamasına yardım eder.
 • Hem saçların, hem cildin nemlenmesini sağlar.
 • Kepeği yok eder.
 • Saç derisindeki keratini besler.

Özellikle kepek sorunu için zeytinyağı ile limondan elde edilecek bir kür ile kepek sorunundan kurtulabilirsiniz.

Bunun için eşit miktarda limon suyu ve zeytinyağını karıştırın, saç ve saç diplerine masaj yaparak uygulayın. Ortalama olarak 20 dakika beklettikten sonra şampuan yardımı ile saçlarınızı yıkayın. Limon, kepeği yok etme gücüne sahip iken zeytinyağı ise saç derisini yumuşatarak kepeğin yok olmasını sağlayacaktır. Bu kürü haftada 1 uygulamanız yeterlidir.

Saça Zeytinyağı Sürmek / Zeytinyağının Saça Faydaları

Yıpranmış Saçları Zeytinyağı ile Hacimlendirin

Her insan saçlarının güçlü, parlak ve bakımlı olmasını ister. Fakat gün içinde yaşanan iş stresi, gerginlik, buna ek olarak dış etkenlerin birleşmesi ister istemez saçların yıpranmasına ve cansızlaşmasına yol açar. Evde kendiniz bu sorunu çok hızlı bir şekilde zeytinyağı ile aşabilirsiniz. A ve E vitamini ile antioksidan açısından bir maden olan zeytinyağını haftada 1 kere saçlarınız nemli iken masaj yaparak uygulandığında saç tellerinin güçlendiğini, parladığını ve hacimlendiğini hemen fark edeceksiniz.

Şekil Almayan Saçlar İçin Zeytinyağı

Özellikle kıvırcık saçlara sahip kişilerin saçları çok karışık olduğu için gerek hava alması, gerekse taranması çok zor olur. Saç diplerini, saç tellerini beslemek için banyoda yanınızda bulundurduğunuz küçük bir şişedeki zeytinyağını kullanarak hem saçların beslenmesine, hem de şekil almasını sağlayabilirsiniz.

Saça Zeytinyağı Sürmek / Zeytinyağının Saça Faydaları

Zeytinyağı İle Saçları Daha Hızlı Uzatabilirsiniz

Saçlarınız uzamıyorsa bunun iki önemli nedeni vardır. 1. Genetik problem, 2. Dış etkenlere maruz kalması,

Evet, bu sorunlar saçların uzamasını engeller. Genetik problem için operasyon dışında yapılacak başka bir seçenek yokken, dışa bağlı sorunlar için zeytinyağı ve kürleri çözüm sunabilir.

Fön çekilirken saçların kırılması, kullanılan kimyasal spreyler sonucu saçların kırılması ve yıpranması kaçınılmazdır. Zeytinyağı ile saçlarınıza masaj yaparak daha kolaylıkla şekil almasını sağlayabilirsiniz. 2 haftada bir uygulayacağınız bu yöntemle saçlarınız yeniden nem oranını dengelemeye başlar ve daha hızlı uzamaya başlar.

Saça Zeytinyağı Sürmek / Zeytinyağının Saça Faydaları

Matlaşan Saçlara Zeytinyağı İyi Gelir Mi?

Saçlar, dış etkenlerin ve kullanılan bazı saç bakım makinelerinin etkisine maruz kaldığında, matlaşmaya başlar. Özellikle fön ve düzleştiriciler sebebiyle bu sorun en fazla da kadınları zor duruma sokar. Fakat bu sorunu da zeytinyağı kullanarak tersine çevirebilirsiniz. Yaşanan bu tarz süreçlerde birçok saç bakım uzmanı, zeytinyağı kullanmayı öneriyor. Zeytinyağı kullanarak saçlarınıza yapacağınız masaj zarar görmüş tabakaları onarır ve saçlar yeniden eski haline döner.

Saçlarınızdan Şikâyetçi Misiniz?

Sağlıklı olmayan saçlar, saç sahibinin en sık şikâyet ettiği konuların başında gelir. Aslında yaşanılan yere, yapılan işe ve kullanılan mekâna göre saçların sağlığı korunur ya da korunamaz. Tabi hayat akışının düzenli gitmemesi, bazen insanın elinde olamaz ama saç bakımı ve diğer konular insanların kullanacakları bazı bitki özleri ile saçların yeniden sağlığına kavuşması mümkün hale gelebilir. Saçlarınızda sağlık problemi yaşıyorsanız, yapmanız gereken işlemlerden biri nemli saçlarınıza zeytinyağı ile masaj uygulayarak hem saç hem de saç derisinin güçlenmesini sağlamak olacaktır bu sayede sağlığını kaybeden saçlarınızı yeniden eski haline döndürebilirsiniz.

Saça Zeytinyağı Sürmek / Zeytinyağının Saça Faydaları

Zeytinyağı Kullanımı ile Nemsiz Saç Bakımı

Saçların nemsiz olması veya yeteri kadar nem miktarına sahip olmaması birçok sorunu beraberinde getirir. Cansızlık, matlaşma, dökülme, kepek, kırılma ve daha birçok sorun. Aslında alternatif tıp dünyasına bu sorunlara yönelik geliştirilen bazı bitkisel karışımlar bulunmaktadır. Ama siz bunlara yeteri kadar güvenemiyorsanız, satın alacağınız hakiki zeytinyağı ile de bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Zeytinyağının içindeki vitaminler, mineraller ve diğer besin değerleri, saçlarınızın ihtiyaç duyduğu nem oranını sağlayarak yeniden canlı ve güçlü bir hale gelmesine yardımcı olur.

Saça Zeytinyağı Sürmek / Zeytinyağının Saça Faydaları

Zeytinyağını Saça Uygulamanın Püf Noktaları

Gelelim zeytinyağının saçlara nasıl uygulanacağına

 • Saçlarınıza zeytinyağı sürmeden önce tarayın,
 • Saçlarınıza zeytinyağı sürerken mümkünse kullanmadığınız eski bir bez parçasını ayaklarınızın altına koyabilirsiniz. Böylelikle zeytinyağının dökülmesini önler, zeminin kayganlaşmasına mani olmuş olursunuz.
 • Zeytinyağını doğal haliyle kullanabilirsiniz. Ilık olması iyidir. Soğuk kullanılacak diye özel bir sebep yoktur.
 • Zeytinyağı ile saçlarınıza masaj yaptıktan sonra, zeytinyağına batırdığınıza tarak ile saçlarınızı tarayın.
 • Uygulamadan sonra 20-30 dakika bekleyip saçlarınızı şampuanla yıkayın ve ılık su ile durulayın.

Saça Zeytinyağı Sürmek / Zeytinyağının Saça Faydaları

Kıvırcık Saçları Kontrol Altına Alabilirsiniz

Bu doğal yağ, kıvırcık veya şekilsiz saçlara sahip kadınlar için büyük bir yardımcıdır. Saçlara birkaç damla zeytinyağı sürmek saçlara şekil vermeye yardımcı olur.

Saça Zeytinyağı Sürdükten Sonra Yatmak Zararlı mı?

Zeytinyağı saçta kaldığı müddetçe etkisi daha da artar. Dolayısıyla geceden sürüp yatmak mantıklı olabilir fakat burada hijyenik koşullara da dikkat etmek gerekir. Zeytinyağı yatağa, yastığa bulaşabilir ve ortaya hijyenik olmayan problemler çıkabilir. Bunun için zeytinyağı sürdükten sonra mutlaka saçlardaki yağın bulaşmasını önleyecek sıvı sızdırmayan saç boneleri kullanılmalıdır.

Saça Zeytinyağı Sürmek / Zeytinyağının Saça Faydaları

Saça Zeytinyağı Ve Limon Sürmek Ne İşe Yarar?

Saça zeytinyağı ve limon kürü sürmek saç rengini doğal yollardan açmak isteyen kişiler için yararlı bir kürdür. Zeytinyağı, limonun yıpratıcı ve kurutucu etkisini ekarte ederek saçların daha sağlıklı bir şekilde açılmasını sağlayacaktır. Diğer taraftan zaten kuru saçlar için bu tip bir açıcı madde kullanımı daha zararlı olacaktır.

Zeytinyağının Saça Zararı Var Mıdır?

Zeytinyağının saça ve cilde hiçbir zararı yoktur. Çünkü tam bir şifa kaynağıdır. Fakat bazı uzmanlar zeytinyağının saçtan arındırılması için daha fazla kimyasal şampuan kullanılması sonucu kepek ve saç dökülmesine neden olduklarını işaret etmişlerdir.

Saça Zeytinyağı Sürmek / Zeytinyağının Saça Faydaları

En İyi Zeytinyağı Nerede Bulunur? Nereden Satın Alınır?

En iyi zeytinyağı Ege bölgemizde üretilen zeytinlerden yapılmaktadır. Balıkesir, Bursa, Aydın, İzmir bölgelerinde elde edilen zeytinyağı en doğal olanıdır.

Zeytinyağı seçerken seçtiğiniz üreticiye güvenmeniz gerekmektedir. Ya da yine güvendiğiniz bir markanın ürettiği doğal zeytinyağını marketlerden satın alabilirsiniz. Burada zeytinyağının riviera değil, sızma olmasına özen göstermeniz yeterli olacaktır. Zeytinyağının doğal olması saç bakımı için önemlidir. İçine herhangi bir kimyasal katılarak seyreltilmemesine dikkat etmelisiniz.

 

 
 

YORUM YAPIN

 

2 Yorum

 1. nebahat

  bende ilk defa kullanıcam çok heyecanliyim

 2. Dilek

  Sacıma zeytinyağı kulandım nakadar günde uzar

 
Daha fazla yorum
 
© 2004 - TGRT Haber