21˚
İstanbul
21˚
hafif yağmur
Nem %62
Rüzgar 5.31 /s
Salı
23˚/15˚
Çarşamba
25˚/17˚
Perşembe
25˚/17˚
Cuma
26˚/19˚
23 Mayıs 2022 Pazartesi
2022-05-13 17:42:37 | Son Güncelleme : 2022-05-14 15:33:42

SADAT nedir? CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun önüne gittiği SADAT ne zaman, kim tarafından kuruldu?

Dün İstanbul’a gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bugün yapmış olduğu dikkat çeken ziyaretin ardından SADAT gündemin en çok konuşulan konuları arasında yerini aldı. Kılıçdaroğlu’nun önüne gitmiş olduğu SADAT’ın ne olduğu, kim tarafından ve ne zaman kurulduğu üzerine artan meraklarla birlikte internet üzerinden yapılan araştırmalarda, “SADAT ne demek?”, “SADAT kim tarafından, ne zaman kuruldu?” sorularına yanıt aranmaya başladı.

SADAT nedir? CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun önüne gittiği SADAT ne zaman, kim tarafından kuruldu?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bugün SADAT’ın önüne gitti. Yapmış olduğu ziyaretle dikkat çeken Kılıçdaroğlu, SADAT ile ilgili yoğun araştırmaların yapılmasına neden oldu. Yapılan araştırmalarda SADAT’ın ne olduğu ve kim tarafından, ne zaman kurulduğu sorgulanmaya başladı. Peki SADAT nedir? SADAT ne zaman, kim tarafından kuruldu? Tüm detaylar haberimizde…

SADAT NEDİR?

Türkiye’de uluslararası savunma alanında danışmanlık ve eğitim vermiş olan ilk ve tek şirket olduğu belirtilmekte ve eski TSK mensuplarının görev aldığı SADAT, askeri güç ve iç güvenlik (terörle mücadele) alanında danışmanlık ve eğitim hizmeti vermektedir. Askeri ve güvenlik alanında çok sayıda eğitim vermekte olan şirketin vermiş olduğu kursların arasında ‘Gayri Nizamı Harp’ ve ‘Keskin Nişancılık’ gibi alanlar da dikkat çekmektedir. ‘Kara Harekatı’, ‘Koruma’, ‘Keskin Nişancılık’, ‘Tahrip’, ‘Gayri Nizamı Harp’, ‘İleri Tek Er Muharebe’, ‘Topçu ve Havan İleri Gözetleyicilik’ ve ‘Tank/Zırhlı Araç Avcılığı’ gibi kurs eğitim paketleri de bulunmaktadır.

SADAT KİM TARAFINDAN NE ZAMAN KİM TARAFINDAN KURULDU?

Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş ya da SADAT A.Ş. Türkiye merkezli bir askeri danışmanlık şirketi olarak bilinen SADAT A.Ş., 28 Şubat 2012 tarihinde emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi tarafından kurulmuştur. Uluslararası alanda askeri ve iç eğitim, savunma danışmanlığı ve mühimmat alımı gibi hizmetler sunmaktadır.

TUĞGENERAL ADNAN TANRIVERDİ KİMDİR?

8 Kasım 1944 tarihinde Konya’nın Akşehir ilçesinde dünyaya gelen Adnan Tanrıverdi, aslen Konyalıdır. İlokul, ortaokul ve lise eğitimlerini Akşehir’de bitiren Tanrıverdi, orta tahsilini tamamladıktan sonra 1962-63 öğrenim yılında bir yıl ilkokulda vekil öğretmen olarak görev yapmıştır. 1963-1964 yılları arasında ise bir yıl İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Zooloji Bölümü’nde öğrenim görmüştür. 1964 yılında Kara Harp Okulu’na giren Adnan Tanrıverdi, 1966 yılında Topçu Subayı olarak çok iyi derece ile mezun olmuştur.

Adnan Tanrıverdi, sırasıyla; 23. Piyade Tugayı 8. Topçu Taburu’nda, 10. Piyade Tümeni Topçu Alayında (Tatvan), 58inci Topçu Er Eğitim Tugayı Karargah Bölüğü ve 1. Topçu Taburunda Batarya Komutanlıkları (Burdur) görevlerini üstlenmiştir. 30 Ağustos 1970'de Üsteğmen, 30 Ağustos 1973'te de Yüzbaşı rütbesine yükseltilmiştir. Topçu Ve Füze Okulu Kurslar Alayı Yedek Subay taburunda Yedek Subay Bölük Komutanlığı görevini üstlenmiştir.

ASDER Onursal Başkanlığı ve ASSAM Adaleti Savunanlar Stratejik Araştırmalar Merkezi ve YUSDER Yönetim Kurulu Başkanlıklarını aktif olarak yürütmekte olan Adnan Tanrıverdi, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 17 Ağustos 2016 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı görevine getirilmiştir.

Etiketler