2022-08-06 13:22:34 | Son Güncelleme : 2022-08-06 13:29:24

SEMİH SERGEN KİMDİR? Tiyatro Sanatçısı Semih Sergen Kaç Yaşında, Neden Öldü?

Semih Sergen, vefat haberi üzerine yoğun bir şekilde araştırılmaya başladı. Sosyal medya hesabı üzerinden “Canım babacım elveda” notu ile paylaşım yapan Burak Sergen, babasının vefatını bu paylaşımı ile bildirdi. Yapılan paylaşım sanat camiasını derinden üzerken, Yeşilçam’ın usta sanatçısı Semih Sergen için sorgulamalar yoğunlaşmaya başladı. Peki Semih Sergen kimdir, nereli? Toprak Sergen ve Burak Sergen’in babası Semih Sergen kaç yaşında, neden öldü? Detaylar haberimizde…

Türkiye’deki ilk 45’lik şiir plağını hazırlayan Semih Sergen, Türkiye’de çevrilmiş olan ilk fotoromanda Işık Yenersu ile başrol paylaştı.
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
Türkiye’deki ilk 45’lik şiir plağını hazırlayan Semih Sergen, Türkiye’de çevrilmiş olan ilk fotoromanda Işık Yenersu ile başrol paylaştı.

Ünlü Tiyatro oyuncu ve Yeşilçam’ın unutulmaz isimlerinden biri olan Semih Sergen hayatını kaybetti. Kendisi gibi oyuncu Toprak Sergen ve Burak Sergen’in babası olan Semih Sergen’in vefat haberi, oğlu Burak Sergen tarafından bildirildi. Usta oyuncunun vefat haberi sanat camiasını derinden üzerken, Semih Sergen kimdir, nereli? Semih Sergen kaç yaşında, neden öldü? sorularına cevap aranmaya başladı. İşte Yeşilçam’ın unutulmaz ismi Semih Sergen’in hayatı, biyografisi ve tüm merak edilenler…

SEMİH SERGEN KİMDİR?

11 Mayıs 1931 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelen Semih Sergen’in aslen İstanbulludur. Gençlik yıllarında marangozluktan boyacılığa kadar çok sayıda işle uğraşan Semih Sergen, çocukluk yıllarından itibaren içinde bulunan tiyatro sevgisi sayesinde okuduğu okulun tiyatro kolu başkanı oldu ve tiyatro hayatına bir bakıma çocuk yaşlardan itibaren atıldı. Ailesinin isteğiyle girmiş olduğu Bahriyelik sınavını kazanan Sergen, gizlice konservatuvar sınavlarına da girdi. 1949 yılında Ankara Devlet Konservatuvarını kazanan Semih Sergen, Nurettin Sevin, Cüneyt Gökçer ve Mahir Canova gibi usta isimlerin öğrencisi olma şansı yakaladı.

Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Yüksek Bölümü’nü birincilik ile bitiren Semih Sergen, uzun yıllar Don Carlos, III. Selim, Çavuş Musgrave ve Mimar Sinan gibi çok sayıda önemli karakterleri canlandırdı. 100’ün üzerinde başrol oynadığı tiyatro hayatında 40’ın üzerinde de oyun sahneye koydu. Oyunlarını toplamış olduğu 11 kitabı ve 17 de şiir kitabı bulunmaktadır. Türkiye’deki ilk 45’lik şiir plağını hazırladı. Ardından çeşitli kaset ve CD’lere de sahip oldu. Türkiye’de çevrilmiş olan ilk fotoromanda Işık Yenersu ile başrol paylaştı. Semih Sergen, Yeşilçam hayatına ise 1958 yılında oynamış olduğu Duvaklı Göl filmi ile başladı.

Milli Kültür Dergisi başta olmak üzere çok sayıda gazete ve dergide yazarlık yapan Semih Sergen, Türk Dili Dergisi’nde şiir ve hikayelerini yayınladı. Kendi Adı ile kurmuş olduğu Semih Sergen ve Dostları Tiyatrosu’nu uzun yıllar yönetti. Kendisi gibi tiyatrocu Burak Sergen ve Toprak Sergen’in babası olan Semih Sergen, 6 Ağustos 2022 tarihinde, 91 yaşında Bodrum’da hayatını kaybetti.