• Piyasalar
 • down
  BIST 100
  1191
 • up
  USD
  7.9427
 • up
  EURO
  9.4068
 • up
  GBP
  10.3882
 • up
  Altın
  487.026
 • TGRT Haber Arama
 • TGRT Haber Facebook
 • TGRT Haber Twitter
 • TGRT Haber Youtube
 • TGRT Haber RSS
REKLAMI KAPAT
Tarih : 24.08.2020 - 15:54 Yorum : 0

Senaryo nasıl yazılır, En kolay Senaryo nasıl yazılır, Senaryo yazma teknikleri ve örnekleri

Senaryo yazarken ilk yapılacak şey senaryonun hikayesini oluşturmanız gerekir. Bunun için ilk okulda öğrendiğimiz gibi giriş, geliş ve sonuç şeklinde bir hikaye hazırlanmalıdır. Senaryoda final oluşturmazsanız, seyircinin 'bunda Bir şey eksik, tam içime sinmedi' gibi eleştirilerine maruz kalırsınız.

Senaryo nasıl yazılır, En kolay Senaryo nasıl yazılır, Senaryo yazma teknikleri ve örnekleri

Hikayeyi oluşturun

Senaryo yazarken ilk yapılacak şey senaryonun hikayesini oluşturmanız gerekir. Bunun için ilk okulda öğrendiğimiz gibi giriş, geliş ve sonuç şeklinde bir hikaye hazırlanmalıdır. Senaryoda final oluşturmazsanız, seyircinin 'bunda Bir şey eksik, tam içime sinmedi' gibi eleştirilerine maruz kalırsınız.

Snopsis en fazla 1 sayfada giriş gelişme ve sonucu özet olarak anlatıma denir

Tretman en az 10-15 sayfa en fazla 40-50 sayfa olan ve olayı en genel ve detay şeklinde anlatım demektir.

Senaryo yazma programları vardır. Bunlardan en meşhuru sentix'tir ve Radyo Televizyon okuyanlar bu programı bilir fakat siz de bazı senaristler gibi daha gelenekselciyseniz o zaman ofis programı olan wordde yazabilirsiniz.

Bununla birlikte iki şekilde yazılan senaryo tipi vardır. Bunlardan biri Amerikan tipi senaryo diğeri Fransız tipi senaryodur. Size hangisi daha kolay gelirse onu tercih edebilirsiniz.

Aşağıdaki örnekte gördüğünüz Fransız tipi sernayo örneğidir

Aşağıda gördüğünüz Amerikan tipi senaryoya örnektir

Karekterleri oluşturun

Karekter analiz ve taslağı edinerek kendi karekterlerinizi önce kafanızda daha sonra notlarınızda ve sonra da senaryonuzda oluşturabilirsiniz. Karakterlerinizin örneğin annesinin adından, doğum tarifine veya burcundan okuduğu okula kadar tüm detayları hazırlamanız, senaryoda kullanmasanız bile, oyuncular için bu karakteri çalışırken ve oynarken inanılmaz büyük bir kolaylık olacaktır. Karekterlerinizin bilgileri ne kadar dolu bir senaryo olursa canlandırmak da bir o kadar başarılı olacaktır.

Kurgulayın

Kurgulamak demek, senaryodaki sahneleri düz bir şekilde mi yazmak istiyorsunuz yoksa çapraz şekilde mi buna karar vermeniz demektir. Düz sahne geçişlerinde aynı zaman diliminde bulunan birkaç kişinin yaşadığı olay anlatılır. Yani o sahne biter ve farklı karakterlerin aynı zaman dilimi içinde neler yaptığı anlatılır, o da biter bu şekilde aynı zaman dilimi içinde kaç tane sahneyi anlatıyorsanız, bunların hepsini tek tek baştan sona anlatıp bitirdikten sonra diğer sahneye geçmeniz demektir.

Çapraz şekilde kurgulamak ise örneğin iki kişinin tartıştığı bir sahneyi kavganın en yüksek yerinde yarıda kesip o iki kişinin anne babasının hayatını o anda neler yaptıklarını gösterebilirsiniz. Bundan hemen sonra başka bir kaç karakteri örneğin okulda karıştıkları bir diyaloğu anlatarak gösterir sonra kavganın en yüksek yerinde bıraktığınız karakterlere geri döner ve kaldığınız yerden anlatıma devam edersiniz.

Kurgulama yaparken çapraz veya düz şekilde anlatım tamamen size kalmıştır. Sizin keyfiniz nasıl isterse öyle yaparsınız. Her iki şekilde de senaryolar yazılmaktadır, izlenmektedir ve oynanmaktadır.

Sernayonun süresi nasıl hesaplanır?

Matematiksel olarak 1 sayfa 1 dakika denir fakat bol dialoğu olan sayfalarda 1 dakika 1 sayfaya tekabül eder. Bu yönetmenin yaptığı iştir. Bazen 1 sayfa 5 dakika bile sürebilir.

Somut şeylerle anlatım yapın

senaryonun durum kısımlarına soyut şeyler yazılmaz. Bu yönetmenin işidir. Somut şeylerle anlatım yapmalısınız ve soyut halleri yönetmene bırakmalısınız. Örneğin;

'karekter oda gülere girer'. Bu soyut bir anlatımdır ve senaryoya göre yönetmen bunu belirleyecek ve oyuncuya anlatacaktır.

Senarist sadece somut anlatım yapar. Örneğin;

'karekter salona girer. Kapıyı kapatır ve sehapanın üzerindeki bardağı eline alır, suyunu içer' gibi...

soyut olan durumlar, yönetmen açılarıdır.
 

 
 

YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber