Tgrt Haber

Sertleşmiş pişmaniye nasıl yumuşatılır? Pişmaniye kaç gün dayanır?

25 Ekim 2023 17:18 - Güncelleme : 25 Ekim 2023 17:18
Editör: Derya Sarıtepeci / Kaynak: TGRT HABER

Pişmaniye, İzmit kentine özgü yiyeceklerden sayılmaktadır. Özgün bir tatlı olan pişmaniye, hem yurt içinde hem de yurt dışında severek tüketilmektedir. Pişmaniye farklı bölgelerde, farklı isimler almaktadır. Eskişehir bölgesinde 'tel tel', Kastamonu' da 'çekme', günümüzde de 'çekme helvası' olarak bilinir. Pişmaniyeyi severek tüketenler genellikle bu tatlıdan kutu kutu almaktadır. Ancak her yiyecekte olduğu gibi pişmaniyenin de bir raf ömrü vardır. Peki “Pişmaniye kaç gün dayanır? Sertleşmiş pişmaniye nasıl yumuşatılır?” İşte merak edilenler!

Sertleşmiş pişmaniye nasıl yumuşatılır? Pişmaniye kaç gün dayanır?
Pişmaniye, Pişmaniye Ömrü

Anadolu'nun hemen her yöresinde bulunan pişmaniye, Kocaeli ilinde yapılan şekli popüler olmuştur. Çok miktarda üretilip satıldığı için Kocaeli ilinde bulunan İzmit kentine özgü yiyeceklerdendir. 2010 yılında ‘İzmit Pişmaniyesi’ olarak ‘Coğrafi Tescil Belgesi’ de alınmıştır. Anadolu'da beyaz şeker, buğday unu, tereyağı, bitkisel margarin ile yapılan geleneksel bir tatlı türüdür. Çoğu kişi pişmaniyenin tadını beğenir ve tüketir. “Yumuşak bir yapıda olan pişmaniye sertleşir ise ne yapılır?  Pişmaniye kaç gün dayanır? İşte bu soruların cevapları…

SERTLEŞMİŞ PİŞMANİYE NASIL YUMUŞATILIR?

Severek tükettiği ve son derece lezzetli bir atıştırmalık seçeneği olan pişmaniye eğer sertleşir ise nasıl yumuşatılır? Aslında ilk olarak satın aldığınız pişmaniye içindekiler ile kalitesini belli eder. Kaliteli ve iyi malzemelerden yapılmış pişmaniye çeşitleri kolay kolay sertleşmez. Ancak sertleşen pişmaniye yumuşasın istiyorsanız yapmanız gereken pişmaniyeyi nemli ve oda sıcaklığı derecesinde olan bir ortamda bir gün bekletmek olacaktır. Ayrıca satın aldığınız pişmaniye sertleşmesin istiyorsanız hava geçirmeyen kilitli bir poşet içinde ya da bir saklama kabı içerisinde pişmaniyeyi muhafaza etmeniz sağlıklı bir yöntem olacaktır.

PİŞMANİYE NASIL SAKLANIR? PİŞMANİYE BUZDOLABINDA SAKLANIR MI?

Seyahatlerden sonra hediye olarak vermek için pişmaniye sevenler tarafından bol miktarda alınan pişmaniye doğru koşullarda muhafaza edildiğinde raf ömrü uzar. Firmamız gibi kaliteli üretim yapan birçok işletmede pişmaniye fiyatları uygun rakamlarda belirlenmektedir. Ürünlerin yapım aşamasında kullanılan malzemelere göre pişmaniye fiyatları da değişmektedir.

Çok miktarda almış olduğunuz pişmaniyeyi serin nem almayan kuru ve kapalı bir dolap içerisinde muhafaza edebilirsiniz. Ambalajı açılmamış bir pişmaniye doğru bir şekilde saklandığı zaman raf ömrü uzar. Ama ambalajını açtığınız pişmaniye çeşitleri uzun süre dayanmaz. Ambalajından çıkarılmış pişmaniye çeşitleri için, mümkün olan en kısa süre içinde tüketilmesi gerekir.

PİŞMANİYE KAÇ GÜN DAYANIR?

Pişmaniyenin raf ömrü genel olarak sonbahar ve kış aylarında 6 ay iken, ilkbahar ve yaz aylarında 3 aydır. Pişmaniyenin güneş ışığı almamasına dikkat edilmesi gerekir ve nemden korunmalıdır. Serin ve kuru yerde pişmaniye muhafaza edilebilir.

Etiketler
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.