Tgrt Haber
25 Haziran 2019 12:10

Ses güzelleştirme yolları nelerdir? / Ses Güzelleştirmek İsteyenlere Doğal Çözüm Önerileri

Her insan etkileyici bir ses tonuna ve diksiyonuna sahip olmak ister. Ancak radyo programcıları, televizyon spikerleri yani sesinden para kazanan insanlar için ses yumuşaklığı, güzelliği oldukça önemlidir. Makalemizde “ses güzelleştirme yöntemleri, ses güzelleştirmek için doğal kürler nelerdir?, ses nasıl güzelleştirilir” sorularına cevaplar verdik. Keyifli okumalar.

Ses güzelleştirme yolları nelerdir? / Ses Güzelleştirmek İsteyenlere Doğal Çözüm Önerileri
Ses Güzelliştirmesi, Ses Nasıl Güzelleştirilir

Her insanın kendine has bir ses tonu vardır. Hatta çoğu insanın ses tonuna ve konuşmasına göre tanımak da mümkün. Ses, insanın parmak izi gibidir. Yani bir nevi kimliğini oluşturan unsurlardan biridir. Bazı durumlarda insan kendi ses tonunu beğenmeyebilir. Bu tarz durumlarda ses tonunun farklı olmasını isteyebilir. Makalemizde sesini daha güzel şekilde duymak isteyenlere ve sesini en etkileyici şekilde kullanmak isteyenlere yol ve doğal yöntemlerin neler olduğunu hazırladık.

İnsan sesi, akciğerin aldığı havayı dışarı bırakması ile meydana gelir. Akciğer en iyi şekilde kullanıldığında sesiniz daha gür ve net çıkar. Diyafram kaslarını bilinçli şekilde kullanarak hem nefesinizi daha iyi kullanmış olacaksınız hem de sesinizi daha iyi duyuracaksınız. Bu sebeple diyaframdan ses almanız gerekir. Diyaframdan aldığınız her nefes karın bölgesinin şişmesine neden olacaktır. En sağlıklı ses ise diyaframdan alınan havanın dışarı çıkması ile oluşur. Diğer taraftan, sesin dışında bir de gırtlaktan gelen sesler de vardır. Bir diğer ses türü ise burun sesidir. Bu ses insanı yoran bir sestir.

Şimdi gelin sesini etkili ve güzel bir tonda kullanmak isteyenlere bitkisel çözümleri inceleyelim. 

Ses Güzelleştirmek İsteyenlere Çözüm Önerileri

Ses Güzelleştirmede Doğal Yöntemler Nelerdir? 

Herhangi bir ilaç ve kimyasal kullanmadan, ameliyat olmadan sesinizi güzelleştirmek mümkün. Sesinizi yumuşatacak, iyileştirecek ve güzelleştirecek en önemli etkenler karşınızda.

Ses İçin Maydonoz Suyu

Maydonoz suyu ses tellerinin yorgunluğunu aldığı gibi, boğazında ferahlamasını sağlar. Aynı zamanda karaciğerin temizlenmesini sağlayan maydonoz suyu, ses tellerinde oluşan tahrişleri bertaraf edebilirsiniz.

maydanoz suyu

Ses İçin Adaçayı

Adaçayı düzenli kullanıldığında boğaz yollarını yumuşatarak daha gür bir ses çıkmasını sağlayabilirsiniz. Adaçayını sade şekilde içebileceğiniz gibi bir miktar hibiskus ve zencefille karıştırarak da tüketebilirsiniz.

adaçayı

Ses İçin Bıldırcın Yumurtası

Bıldırcın yumurtasını çiğ veya pişmiş şekilde tüketmek, ses tellerinin daha iyi şekilde kullanılmasını sağlar.

Çocukluk döneminden itibaren tüketilen bıldırcın yumurtası, ergenlik döneminden sonraki sesin daha iyi şekilde çıkmasına destek olur.

Çatallı, kısık ve sakin ses tonundan uzaklaşmak için bir müddet bıldırcın yumurtası tüketmenizi tavsiye ederiz.

Bıldırcın yumurtasının içinde ses tellerini yumuşatan amino asitler bulunur. Bu nedenle sesi güzelleştirmek için denenmelidir.

bıldırcın yumurtası

Ses İçin Tarçınlı Su

Tarçınlı su sağlığı her yönden koruyan bir içecektir. Özellikle de İbrahim Saraçoğlu’nun kısık sesi iyileştirmek için önerdiği kürlerden biridir.

Her sabah çubuk tarçın ile hazırlanan ılık suyun içilmesini önerir. Tarçın ses tellerini yumuşatarak, ses kısıklığını ortadan kaldırmaya yardım eder.

Topluluk önünde aktif olarak konuşma yapanlar, iletişim ağırlıklı meslek sahibi olanlar güne tarçınlı su ile başlamalıdır. Tarçınlı suyun etkisi ile hem metabolizmanız canlanacak hem de bağışıklık sisteminiz daha güçlü kalacak.

Tarçınlı Su

Ses İçin Turp Suyu

Turp, solunum yolu enfeksiyonlarında kısılan sesi geri getirmek için kullanılan bir sebzedir. Sesi güzelleştirmek isteyenlerin de kullanacağı etkili besinlerden biridir.

Bir adet küçük boy turp alarak ince dilimler haline getirin. Bu dilimleri bir bardak suda kaynatın. Kaynayan suyu bir süre bekletin ve ılıdığında gargara yapın.

Turp suyu ile yapılan gargara, ses tellerinde oluşan hastalıkları yok edici özelliğe sahiptir. Ses tellerini açar ve daha net ses tonuna sahip olmanızı sağlar.

turp suyu

Ses İçin Elma Kabuğu Çayı

Elma kabukları ile demlenen bitki çayı, sesinizi güzelleştirmenin yollarından biri olarak hayatınızda yer alabilir. Kısılan sesi iyileştirmek ve daha etkileyici bir ses tonuna sahip olmak için; gün içinde mutlaka elma kabuğu çayına zaman ayırmalısınız.

Elma kabuğu çayı ile vücudunuzun ihtiyacı olan vitamin ve minerali alabilirsiniz. Böylece sesinizden vücut direncine kadar kendinize iyi bakabilirsiniz.

elma kabuğu

Ses İçin Zencefil Çayı

Zencefil çayı her derde deva olduğu gibi ses güzelleştirme konusunda da etkisini gösteriyor.

Düzenli olarak zencefil çayı içtiğinizde, sesinizin eskisine göre daha iyi bir tonda çıktığını fark edebilirsiniz.

Zencefil çayını içerken bir tatlı kaşığı bal ilave edebilirsiniz.

zencefil çayı

Ses İçin Menekşe Yağı 

Ses kısıklığı şikâyetlerinizde size ilaç gibi gelen menekşe yağını tercih edebilirsiniz.

Menekşe yağından birkaç damla ekleyeceğiniz su ile gargara yaparak kısılan sesi, daha gür bir hale getirebilirsiniz.

Sesinizin daha etkileyici ve dinleten bir tona ulaşmasını istiyorsanız, daha güçlü bir iletişim için menekşe yağı ile gargara yapmayı deneyebilirsiniz.

menekşe yağı

Ses Güzelleştirme Sürecinde Dikkat Etmeniz Gerekenler 

Sesinizi daha sağlıklı şekilde kullanmak için listemizde yer alan tavsiyeleri uygulayabilirsiniz!

Sakin ve Yumuşak Konuşun

 • Mümkün olduğunca yüksek sesle konuşmaktan kaçının.
 • Yüksek sesle konuşmak ses tellerini yoran bir davranıştır.
 • Daha sakin ve yavaş tonlarda konuşarak ses sağlığını koruyabilirsiniz.

Ses Güzelleştirmek İsteyenlere Çözüm Önerileri

Bol Bol Su İçin

 • Ses güzelleştirmek isterken bu süreçte bolca su için. Su içerek ses tellerinin kuru kalmasını önlemiş olursunuz.
 • Böylece ses tellerinde bir hastalık oluşumunun önüne geçersiniz. Ses tellerinin sürekli nemli kalması, sağlığınız için önemlidir.
 • Ayrıca su içmek nefes yollarını temizler. Temizlenen nefes yolundan ses daha gür ve pürüzsüz çıkar.
 • Ses tellerinin nemli kalmasına önem verdiğiniz gibi bulunduğunuz ortamın da nemli olmasına dikkat etmelisiniz. Buhar cihazları ile bu nemi dengeleyebilirsiniz.

sigaraya hayır

Zararlı Tüm Alışkanlıklardan Uzak Durun!

 • Sigara ve alkol alışkanlığı da sesin verimsiz çıkmasına neden olur. Daha güzel bir ses tonu için bu alışkanlarınızdan vazgeçmeyi deneyebilirsiniz. Sesiniz de kalbiniz kadar önemlidir.
 • Sigara sadece içen kişinin sesini değil, çevresinde bulunan kişinin de ses kalitesini etkilemektedir. Bu nedenle sigara içilen ortamlardan uzak kalmaya çalışmalısınız.

Sağlıklı ve Doğal İçecekleri Tercih Edin

 • Çay ve kahve gibi içecekler ses tellerini zaman içinde yıpratır. Bu içecekler yerine doğal meyve suyu yahut bitki çayı içmeyi deneyin.
 • Böylece sesinizin her zaman güzel ve net çıkmasını sağlarsınız.

Tıbbi Destek veya Ameliyat

 • Çok ciddi durumlarda doktorunuzun onayı ile ses güzelleştirme ameliyatı olabilirsiniz. Bu ameliyatlar ile dilediğiniz tona yakın sese sahip olabilirsiniz. Bu ameliyatı olmayı tercih ederseniz, bir süre sonra eski sesinizden daha farklı bir sese sahip olabilirsiniz.
 • Genellikle çok kalın ses tonuna ve yapısal olarak kısık ses tonuna sahip olan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Ameliyatlar ve ses güzelleştirme teknikleri sayesinde bilgisayar üzerinden ses güzelleştirme programları ile sesini değiştirme hileleri tarihe karışabilir.
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...