22˚
İstanbul
22˚
parçalı az bulutlu
Nem %47
Rüzgar 4.40 /s
Pazartesi
21˚/16˚
Salı
23˚/15˚
Çarşamba
23˚/15˚
Perşembe
25˚/17˚
22 Mayıs 2022 Pazar
2022-03-17 13:50:00 | Son Güncelleme : 2022-03-22 20:20:10

Seyit Onbaşı kimdir, aslen nereli ve ne zaman öldü? Çanakkale Kahramanı Seyit Onbaşı’nın kaldırdığı mermi kaç kiloydu?

Seyit Onbaşı, Çanakkale Deniz Savaşları’nda devasa top mermisini kaldırmasıyla ve İngiliz zırhlısı Ocean’ın batmasını sağlamasıyla adını tarih kitaplarına yazdırmış kahramanlarından biridir. Her yıl Çanakkale Zaferi kutlamalarında unutulmayan Seyit Onbaşı, Çanakkale Zaferi'nin yıldönümünde anılıyor. Büyük Zafer’in Kahramanı Seyit Onbaşı kimdir, aslen nereli ve ne zaman öldü? Seyit Onbaşı’nın kaldırdığı mermi kaç kiloydu? soruları da internet üzerinden sıklıkla aratılan sorular arasında yer alıyor.

Seyit Onbaşı kimdir, aslen nereli ve ne zaman öldü? Çanakkale Kahramanı Seyit Onbaşı’nın kaldırdığı mermi kaç kiloydu?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

18 Mart Çanakkale Zaferi’nin sembolik kahramanlarından biri olan Seyit Onbaşı, zaferin yıldönümünde büyük bir minnet ve saygıyla anılıyor. Kaldırdığı devasa mermi topu ve vatanı için sergilemiş olduğu kahramanlıkla kendinden sonraki nesillere ilham ve örnek olan Seyit Onabaşı’nın hayatı, biyografisi, aslen nereli olduğu ve nasıl öldüğü merak edilen konular arasında yer alıyor. Peki Seyit Onbaşı kimdir, aslen nerelidir, ne zaman öldü? Çanakkale Kahramanı Seyit Onbaşı’nın kaldırdığı mermi kaç kiloydu? İşte detaylar…

SEYİT ONBAŞI NERELİ, NE ZAMAN ÖLDÜ?

Türk tarihinin önemli zaferlerinden biri olan 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin kahramanlarından biri olan Seyit Onbaşı (Kocaseyit), 1889 yılında Balıkesir’in Havran ilçesinin Çamlık Köyü’nde dünyaya geldi. 1909 yılında Osmanlı Ordusu’na girmesiyle birlikte çok sayıda savaşta yer aldı. Balkan Savaşı’ndan sonra I. Dünya Savaşı’nın başlamasıyla Çanakkale Cephesi’ne topçu eri olarak gönderildi.

18 Mart 1915 tarihinde Müttefik Donanması’nın, Çanakkale Boğazı’nı geçmek için saldırıya geçmesi sırasında Seyit Onbaşı, Rumeli Mescidiye Tabyası’ndaki görevindeydi. Nusret mayın gemisinin döktüğü mayınlar ve Türk topçusunun yoğun karşı ateşi saldırıları kuvvetlendi. Bunun üzerine yapılan atışlar, tabyada bulunan topun mermi kaldıran vincinin parçalanmasına sebep oldu. Seyit Onbaşı bu olay üzerine top mermilerini insanüstü bir kuvvetle sırtlayarak top kundağına yerleştirmiş ve Birleşik Krallığı’nın Ocean Zırhlısı’nı dümenden vurarak kontrolden çıkmasına neden olmuştur.

Savaşın ardından 1918 yılında terhis olarak köyüne dönen Seyit Onbaşı, köyde ormancılık ve kömürcülük işleriyle ilgilenmiştir. Daha sonra Kurtuluş Savaşı sırasında tekrar orduya çağrılmıştır. 22 Ağustos 1922 tarihinde başlayan Büyük Taarruz’a katıldı. Seyit Onbaşı’nın ilk eşi Emine Hanım’dan 2 kızı, ikinci eşi Hatice Hanım’dan ise 3 oğlu bulunmaktadır. 1934 yılında Soyadı Kanunu’nun kabulüyle birlikte Balıkesir’den Çanakkale’ye giderken Havran’da konaklamak için kalan Mustafa Kemal Atatürk ile görüşen Seyit Onbaşı’nın soy ismi Çabuk olmuştur.

Seyit Onbaşı, yaşamının son zamanlarına doğru bir süre zeytinyağı fabrikasında hamal olarak çalışmış, daha sonra da geçimini ayakkabı yamayarak sağlamıştır. 1939 yılına zatürre hastalığı nedeniyle hayatını kaybetmiştir.

ÇANAKKALE KAHRAMANI SEYİT ONBAŞI’NIN KALDIRDIĞI MERMİ KAÇ KİLODUR?

Seyit Onbaşı, Çanakkale Deniz Savaşları sırasında Nusret Mayın Gemisi’nin dökmüş olduğu mayınlar ve Türk topçusunun yoğun olarak gerçekleştirmiş olduğu karşı ateşler nedeniyle mermi vincinin parçalanması üzerine devasa top mermilerini tek başına kaldırarak top kundağına yerleştirmiştir. Yapmış olduğu bu kahramanlık sayesinde Birleşik Krallığı’na ait Ocean Zırhlısı’nın kontrolden çıkmasını sağlamıştır. Kahraman Seyit Onbaşı’nın top kundağına taşımış olduğu top mermilerin ağırlığı 215 kilogram ağırlığındadır.

Etiketler