2021-11-01 11:03:43

Su diyeti nedir, nasıl yapılır? Su diyeti yağ yakar mı?

“Su diyeti nasıl yapılır?” konusu, özellikle kış aylarında azalan su tüketimiyle birlikte en sık araştırılan konular arasına girdi. Günlük hayatta ihmal edilmekte olan su tüketiminin düzenlenmesi ve kalori yakımının hızlanması açısından oldukça etkili olan su diyetinin nasıl yapıldığını ve hangi konularda fayda sağladığını merak eden vatandaşlar, internet üzerinden yapmış oldukları araştırmalarda, “Su diyeti nedir?”, “Su diyeti nasıl yapılır?”, “Su diyeti yağ yakar mı?” sorularına cevap aramaya başladı.

Su diyeti nedir, nasıl yapılır? Su diyeti yağ yakar mı?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Hemen hemen herkesin yaşamakta olduğu kilo problemini ortadan kaldırmak için çeşitli yöntemler araştırılıyor. Su diyeti de son dönemlerin en popüler diyet programlarından biri. Çok sayıda ünlü ismin de uygulamakta olduğu su diyeti, ulaştırdığı sonuçlar ve olumlu etkileri nedeniyle sıklıkla tercih edilmeye başladı. Formda kalmak ve fazla kilolarından kurtulmak isteyen vatandaşlar, internet üzerinden yapmış oldukları araştırmalarda su diyetinin nasıl yapıldığını ve faydalarını merak ediyor. Mutlaka bir uzmana danışarak yapılması gereken su diyetinin nasıl yapıldığını ve nelere etki ettiğini sizler için derledik. İşte detaylar…

SU DİYETİ NEDİR, NASIL YAPILIR?

Gün içerisinde bol su ve sıvı tüketerek uygulanmakta olan su diyeti, tüketilen sıvı içecekler dışında herhangi başka bir gıdanın alınmaması ile gerçekleşmektedir. Diyetin nasıl bir şekilde ortaya çıktığına dair bir bilgi verilmiyor olsa da arka planda bir mantığa dayanıyor. Sıvı tüketmek, vücudun su ihtiyacını karşıladığı gibi özellikle soğuk su içiminde vücut, suyun sıcaklığını kendi sıcaklığına eşitlemek için bir efor sarf ederek, kalori yakımına neden oluyor.

Vücudun su ihtiyacını karşılamakta olan su diyeti, günlük hayatta alınması gereken su miktarının alınmasına yardımcı oluyor. Bu da böbreklerin daha fala çalışmasını ve toksinlerin vücuttan daha kolay atılmasını sağlıyor. Eklemleri ve omurgayı korumakta olan su, kan basıncını da dengelemekte ve vücut sıcaklığının ayarlanmasını sağlamaktadır. Bu da kilo verme sürecinin hızlanmasına sebep oluyor. Su diyetinin nasıl yapıldığına gelecek olursak, öncelikle günlük su veya sıvı tüketiminin en az 2 litre olması gerektiğini belirtmek gerekiyor.

Vücudun detoks etkisiyle birlikte kalori yakımını hızlandıracak olan su diyeti, tokluk hissi veriyor. Fakat diyeti uygularken, tokluk hissi veren ve kan basıncının düşürmeyecek besinlerin alınmasına özen gösterilmesi gerekiyor. Sadece su tüketip herhangi başka bir sıvı gıda almamak olumsuz etkilere yol açabilir. Bu nedenle sağlık uzmanları, diyetin yalnızca su tüketilerek uygulanmasının oldukça zararlı olduğunu vurguluyor ve suyun yanında besin değeri yüksek sıvı gıdaların da alınması gerektiğini söylüyor. Her diyet gibi su diyetinin de uzmanlara danışılarak uygulanması oldukça önemli. Yanlış programlarla vücudunuza ve bünyenize zarar verecek uygulamalardan kaçınmanız gerekiyor. Bu nedenle doğru ve etkili bir su diyeti için mutlaka doktorunuza ya da bir sağlık uzmanına danışmalısınız.

SU DİYETİ YAĞ YAKAR MI?

Çok sayıda uzman tarafından önerilmekte olan su diyetinin vücudu yenilediği ve bazı hastalıklara da şifa olabileceği iddia ediliyor. Mutlaka bir uzmana danışılarak ve uzman kontrolünde yapılması gereken su diyeti, vücuttaki yağların erimesine ve hızlı kilo kaybını da sağlayabiliyor. Fakat her diyet programında olduğu gibi su diyetinde de aşırıya kaçmamak oldukça önemli. Aksi takdirde vücudun ihtiyaç duyduğu su oranının artması da farklı rahatsızlıkların meydana gelmesine neden olabiliyor.

Etiketler