2022-06-13 13:24:36 | Son Güncelleme : 2022-06-13 15:13:52

Tengri dini nedir? Tengri inancına göre nasıl ibadet edilir?

Tengri dini, Türkiye’de bir kişinin ilk kez kimlikteki din bilgisi hanesinde ‘Tengri’ yazdırması ile birlikte en çok araştırılan konular arasında yerini aldı. Burhanettin Mumcuoğlu adındaki bir avukatın, uzun süredir vermiş olduğu mücadele olumlu sonuçlandı ve Tengri dini, kimlikteki din bilgisi alanına yazılabilecek dinler arasına girdi. Yaşanan olayın ardından, “Tengri ne demek?”, “Tengri dini nedir?” sorularına cevap aranmaya başladı.

Burhanettin Mumcuoğlu adındaki bir avukatın, uzun süredir vermiş olduğu mücadele olumlu sonuçlandı ve Tengri dini, kimlikteki din bilgisi alanına yazılabilecek dinler arasına girdi.
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
Burhanettin Mumcuoğlu adındaki bir avukatın, uzun süredir vermiş olduğu mücadele olumlu sonuçlandı ve Tengri dini, kimlikteki din bilgisi alanına yazılabilecek dinler arasına girdi.

Burhanettin Mumcuoğlu isimli bir avukatın, kimlikteki din bilgisi hanesine ‘Tengri’ dinini yazdırması üzerine Tengri dini ve tarihi ile ilgili yoğun bir araştırma yapılmaya başladı. Türkiye’de ilk defa gerçekleşen bu olayın üzerine dikkat çeken ve eski Türkler ile Moğolların bir inancı olarak bilinen Tengri dini üzerine yapışan araştırmalarda bu dinin nasıl olduğuna yönelik araştırmaların yanı sıra, Tengri dinindeki ibadetler üzerine de sorgulamalar yapıldı. Peki Tengri dini nedir? Tengri dininde nasıl ibadet edilir? Detaylar haberimizde…

TENGRİ DİNİ NEDİR?

Eski Türkçede Tanrı anlamına gelen Tengri, eski Türklerin ve Moğolların inancı olarak bilinmektedir. Tengriciliğe göre Gök Tanrı (Kök Tengri) ya da Gök’ün yüce ruhu olarak kabul edilmektedir. Bunun yanı sıra Orhun Yazıtları’nda ilk çözümlenen sözcük olarak kabul edilmektedir. Yer Tengri Gök Tengri’nin torunu, Kayra Han’ın oğlu, Ülgen’in kardeşi ve Erlik’in amcasıdır. Gök Tengri ise Kayra Han’ın babası, Yer Tengri’nin dedesi ve Ülgen’in dedesi olarak bilinmektedir. Ayrıca Erlik’in de büyük dedesidir. Tengri, eski Türkçe kaynaklarda ‘Tanrı’ anlamına gelmektedir. Bugünkü anlamı ile e yine Tanrı olarak kullanılmaktadır.

TENGRİ İNANCI NASILDIR?

Kişiselleştirilmeyen Gök Tanrısı ya da Gök’ün tanrısal yüce ruhu olarak bilinen Tengri inancına göre doğadaki tüm nesneler birer dine sahiptir. Buna Animizm denilmektedir. Tengri ise bunların en yücesi ve en büyükleridir. İklim doğrudan Tengri’nin isteğine göre değişmekte, dünyadaki tüm denge Tengri ile sağlanmaktadır. İklimlerin doğal süreçleri, dünyanın korunması, iklim devinimleri, onun tarafından sağlanmaktadır. Diğer tanrısal varlıklar ise Tengrici toplumların mitolojilerinde ve kamlarının dualarında insanlara benzer kişiselleştirilmiş bir şekilde tanımlanmaktadır. Fakat Tengri, kişiselleştirilemez, zamansız ve sonsuz mavi Gök olarak anılmaktadır.

GÖK TENGRİ KİMDİR?

Moğolistan’ın birleştiricisi Cengiz Han, gücünü Tengri’den bir vekilliğe dayandırmaktaydı ve bütün fermanlarını ‘Sonsuz Gök’ün dileğiyle’ sözleriyle başlatmaktaydı. Gök Babasına zamansız ve sonsuz gök olarak tapılmaktaydı. İki olduğu söylense de (Ülgen ve Erlik), bir kişi olarak görülmemekteydi. Orta Asya’nın uçsuz bucaksız bozkırlarında yaşamakta olan Eski Türklerin inancı, Gök Tanrı=Kök Tengri inancıdır. Eski Türkçe de Tanrı kelimesi, Tengri şeklinde söylenmekteydi.

Eski zamanlarda Kök olarak kullanılmakta olan gök sözcüğünün Eski Türkçede üç anlamı bulunmaktaydı. Biri bugünkü kullandığımız anlamı ile gök, gökyüzü idi. Diğeri yine bugünkü kullandığımız anlamı ile mavi rengi idi. Bir diğeri de yine bugün kullandığımız anlamı ile ulu, yüce ve kutsal anlamlarında idi. Kök Tengri/Gök Tanrı deyiminde geçen kök/gök sözünün taşımakta olduğu anlam ulu, yüce ve kutsaldır. Buna bağlı olarak Kök Tengri/Gök Tanrı deyimi de Ulu Tanrı, Yüce Tanrı anlamlarına gelmektedir.

Etiketler