Tgrt Haber
13˚
15-11-2023 16:40 | Güncelleme : 15-11-2023 16:42

THE ECONOMİST DERGİSİ 2024 KAPAĞI DEŞİFRE | Economist 2024 kapağı ne anlama geliyor?

The Economist Dergisi 2024 kapağı deşifre konusu gündemde. Her yayımladığı sayı ile dikkatleri üzerine çeken ve küresel olaylara değinen The Economist, yeni kapağıyla da komplocuları heyecanlandırdı. Joe Biden, Donald Trump, Vladimir Putin, Vladimir Zelenskiy gibi isimlerin yer aldığı kapak yine çok sayıda detayı ifşa etti. Peki, Economist 2024 kapağı ne anlama geliyor?

THE ECONOMİST DERGİSİ 2024 KAPAĞI DEŞİFRE | Economist 2024 kapağı ne anlama geliyor?

The Economist Dergisi 2024 kapağı deşifre konusu araştırılıyor. Kullanıcılar Economist 2024 kapağı ne anlama geliyor? sorusuna yanıt arıyor. Her yıl yayımladığı kapakta küresel olaylara ışık tutan ya da yön verdiği iddia edilen The Economist’in 2024 yılı kapağı da gündeme oturdu. Günümüzde devam eden olaylara ve gelecek yıl ABD’de yapılacak olan seçimlere değinen derin tasarımlı kapağın deşifresi ve incelemesi merak konusu oldu.

THE ECONOMİST DERGİSİ 2024 KAPAĞI DEŞİFRE

Rusya-Ukrayna Savaşının mimarı olduğu iddia edilen Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelensyki ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin kapağın üst kısmında karşı karşıya bakar halde yer aldı. Dünyanın içerisine düştüğü ekonomik ve tahıl krizinde büyük rol oynayan iki liderin hemen üzerinde ise Trump ve bir kadının silüeti yer aldı.

Trump daha önce Rusya-Ukrayna savaşıyla ilgili yaptığı açıklamada ABD'nin savaşa daha az müdahil olması gerektiğini ve ateşkes için aracı olması gerektiğini savunmuştu. Bu sebeple kapakta Trump ile bağlantılı bir barış güvercini çizildiği tahmin ediliyor. Buna karşılık Zelenskiy'nin üzerinde yer alan siluetin kim olduğu ise tartışmalara yol açtı. Siluetler kum saatine ve aşağıda seçim sandığına bağlandığı için Zelenskiy'nin üzerindeki siluetin Trump'ın 2024 Başkanlık seçimlerindeki rakibine işaret ettiği ve bunun mevcut Başkan Yardımcısı Kamala Harris olduğu iddia edildi. Ancak Harris'in saçını söz konusu çizimdeki gibi toplandığının pek görülmemesi görsele ilişkin merakı artırdı.

Kapakta haber konularından birisi 'Avrupa harekete geçiyor: Ukrayna'yı Trump'tan korumak' oldu. Bu sebeple söz konusu kadın siluetinin Avrupalı bir politikacıya da ait olabileceği iddia ediliyor.

ECONOMİST 2024 KAPAĞI NE ANLAMA GELİYOR?

Kapakta savaş süreciyle ilişkilendirilen kum saati görselin merkezinde yer alan seçim sandığıyla doğrudan bağlı olarak resmedildi. Bu da ABD seçimlerinin doğrudan savaş sürecini etkileyeceği beklentisini anlattı. Sandığın sol tarafında yapay zekadaki gelişmeler vurgulandı. Kapakta yer alan ana başlıklardan birisi de 'ChatGPT çalışıyor: Yapay zeka ciddi hale geldi' oldu.

The Economist kapağında merkezde yer alan sandığın sağında ise bir düşüş grafiğine yer verildi. Grafiğin etrafında ABD Doları, Euro, Sterlin ve Çin Yuanı'nın sembolleri yer aldı. Bu çizim beklenen ekonomik belirsizliklere işaret etti.

Kapakta yer alan çizimin alt tarafında ise ABD Başkanı Joe Biden ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping yer aldı. İkilinin birbirlerine arkalarını dönmüş şekilde çizilmesi dikkat çekerken kapakta yer alan ana haber başlıkları arasında 'Çok kutuplu bozukluk: İlan edilmemiş Soğuk Savaş' başlığı yer aldı. Bu The Economist'in ABD-Çin arasında adı konulmamış Soğuk Savaşın 2024'te daha fazla konuşulmasını beklediği anlamına geliyor.

Kapakta Xi Jinping tarafında Çin'in son dönemde önemli bir atağa kalktığı elektrikli otomobil, Biden tarafında yenilenebilir enerji simgeleri yer aldı.

Önemli kapak konuları arasında 'Yeşil devler: Enerjinin yeni jeopolitiği' başlığı da yer aldı. Kapakta lityum bakır, nikel gibi elementleri temsil eden görseller elektrikli oto ve temiz enerji görsellerine bağlanırken; tüm bunlar da Avustralya ve Güney Amerika haritalarına bağlandı. Çin ve ABD Başkanlarının arsında Avustralya ve Güney Amerika resmedildi.

Kaynak : haberturk.com
Etiketler
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.