Tarih : 22.06.2021 - 10:38 Yorum : 0

TOGG fiyatı ne kadar? 2021 TOGG fiyat tahmini

Türkiye’nin ilk yerli arabası TOGG için aramalar devam ediyor. Her geçen gün piyasaya sürüleceği güne yaklaşılırken vatandaşlar, yerli arabaya ilişkin detayları merak ediyor. Peki, 2021 TOGG fiyat tahmini, TOGG fiyatı ne kadar? TOGG özellikleri, TOGG ne demek?

TOGG fiyatı ne kadar? 2021 TOGG fiyat tahmini

Ülkemiz sanayi ve üretim alanında büyük adımlar atmaya devam ediyor. Bu kapsamda ilk yerli araba özelliğini taşıyan TOGG hakkında birçok soru sık sık gündeme getiriliyor.

2019 yılında gerçekleşen lansman sonrasında seri üretim için hazırlıklara başlanan TOGG, fabrika kurulum sürecinin tamamlanmasının ardından üretim aşamasına geçiş yapacak.

Söz konusu ilk yerli arabanın lansmanı 2019 yılında gerçekleşti. Fabrika kurulum sürecinin tamamlanmasının ardından üretim aşamasına geçilecek.

Fabrika kurulum süreciyle ilgili olarak Türkiye’nin Otomobili TOGG’un resmi twitter hesabından yapılan son paylaşımda “TOGG Yönetim kurulu toplantımızı bu sefer Gemlik tesisinde gerçekleştirdik. Gemlik’te hız kesmeden devam eden çalışmalarımızı yerinde gözlemledik. Planlarımız doğrultusunda; birçok tesisimizde temel altı su yalıtım işleri, temel demir imalatı ve temel beton işleri tamamlandı. Bizi izlemeye devam edin” ifadeleri kullanıldı.

Bu gelişmeler üzerine TOGG’un piyasaya çıkış tarihi ve fiyatı ile ilgili sık sık araştırmalar yapılıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise herkesin ulaşabileceği bir fiyat belirlenmesi talebinde bulunmuştu.

TOGG NE DEMEK?

TOGG’un kısaltması, Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş.'dir.

Türkiye'de yerli otomobil üretebilmek için birlikte çalışma kararı alan şirket ve kuruluşlar Kasım 2017'de duyurulmuştu. Bu amaçla Anadolu Grubu (%19), BMC (%19), Kök Grubu (%19), Turkcell (%19), Zorlu Holding (%19) ve TOBB (%5) tarafından 25 Haziran 2018'de Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. kuruldu.

YERLİ OTOMOBİL ÜRETİMİ NEREDE YAPILACAK?

Yerli otomobille ilgili detaylar Cumhurbaşkanlığı kararıyla Resmi Gazete’de yayımlandı.

Alınan karara göre söz konusu otomobil Bursa’da üretilecek. Projede yatırım tutarı 22 milyar lirayı bulacak. Üstlenici firmaya yıllık 30 bin araç alım garantisi verildi. Yatırımın süresi, başlangıç tarihi olan 30 Ekim 2019 tarihinden itibaren 13 yıl olarak belirlendi. Bu süre içerisinde 5 ayrı modelden yılda 175 bin otomobilin üretileceği tahmin ediliyor.

Belirlenen hedefin süre içerisinde tamamlanamaması durumunda ise Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından sürenin yarısı kadar daha ek süre verilebilecek. Yatırımın toplam tutarı ise 22 milyar lira olarak belirlendi.

YERLİ OTOMOBİLİN ÖZELLİKLERİ

Segmentinin en uzun aks mesafesine sahip otomobilin teknik özelliklerine ilişkin bilgiler de ilk kez duyuruldu. Buna göre, Türkiye’nin Otomobili, 30 dakikanın altında hızlı şarj ile yüzde 80 doluluğa ulaşacak.

Söz konusu otomobil, doğuştan elektrikli modüler platform ile 300+ ve 500+ kilometre menzil opsiyonlarına sahip olacak. Otomobil, merkeze sürekli bağlı olacak ve güncellemeleri uzaktan 4G/5G bağlantısıyla alabilecek.

Ayrıca otomobil gelişmiş batarya yönetim ve aktif termal yönetim sistemlerinin sağladığı uzun ömürlü batarya paketine sahip. 200 beygir güç ile 7,6 saniye, 400 beygir güç ile de 4,8 saniye altında 0-100 km/s hızlanabilecek.

Elektrik motoruyla çalışan araçların 500 kilometreye kadar menzilinin olacağı bildirildi.

YERLİ OTOMOBİLİN ÜRETİMİ NE ZAMAN BAŞLIYOR?

2021'de fabrika açılışının yapılacağı tahmin ediliyor. İlk araç ise 2022'de üretilecek ve satışa çıkacak.

TOGG'un resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda, "2021 yılına planlarımız doğrultusunda üst yapı çalışmalarına başlayarak girdik. Gemlik Tesisimizde üst yapı inşaatı için ocak ayında 220, toplamda 1.500 personel istihdam edilecek. Bizi izlemeye devam edin." ifadeleri kullanıldı.

TOGG FİYATI NE KADAR?

Yerli otomobil TOGG’un henüz fiyatı belli olmadı. Yerli otomobilin isminin 2022 yılında açıklanması ön görülüyor.

TOGG'un fiyatıyla ilgili çıkan haberlere yapılan açıklama şu şekilde;

"Türkiye'nin Otomobili'nin fiyatlarını kim açıkladı bilmiyoruz ama biz açıklamadık. Üstelik 2022'den önce de açıklamamız mümkün değil. Lütfen bu türden haberlere itibar etmeyiniz. Heyecan yaratacak gelişmeler ve daha fazlası için bizi takip etmeye devam ediniz."

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber