Tarih : 24.10.2021 - 09:22 Yorum : 0

Tohum terapi (Su Jok) nedir? Enerjisiyle ağrırıları dindiren tohum tedavisi nasıl yapılır?

Vücudun herhangi bir yerinde oluşan ağrıyı tohum tedavisi ile iyileştirebileceğinizi biliyor musunuz? Tohum enerjisi veya Su Jok olarak bilinen tedavi yöntemi ile organlarınızda oluşan hastalıklara şifa bulabilirsiniz. Peki tohum tedavi, Su Jok ne demek? Tohum enerjisi nasıl uygulanır? Su Jok yöntemleri nelerdir? Hangi tohum hangi organa iyi gelir?

Tohum terapi (Su Jok) nedir? Enerjisiyle ağrırıları dindiren tohum tedavisi nasıl yapılır?

Su Jok tedavisi Türkiye’de tohum tedavisi ya da tohum enerjisi adıyla bilinir. Doğru noktalara uygulandığında tohumlar vücudunuzda ve organlarınızda meydana gelen hasarları onarmanıza yardımcı olur. Bitkilerden aldığı enerjiyi tohumlar böbrek, karaciğer, akciğer, beyin, bağırsak hastalıklarının iyileşmesine yardımcı olur. İşte tohum tedavisi (Su Jok) hakkında bilmeniz gereken her şey.

TOHUM TEDAVİSİ (SU JOK) NEDİR?

Tohum tedavisi diye bilinen yöntemin asıl adı Su Jok tedavisidir. Kore dilinde su el, jok da ayak anlamına gelir. Su Jok tüm organların ele ve ayaklara yansıması demektir. Su Jok tohum terapinin mazisi 1986’ya uzanıyor. Güney Koreli bilim insanı Prof. Dr. Park Jae Woo tarafından geliştirilen tohum enerjisi tedavi tekniği organların iyileştirilmesine ve ulaşılmayacak bölgelerdeki ağrıların dindirilmesine yardımcı oluyor.

Su Jok terapide bitkilerin budakları, dalları, meyveleri ve tohumları kullanılıyor. Tohumlar, en çok kullanılan doğal aplikatörler oluyor. Uygun noktalara bağlandığında, ait oldukları bitkinin biyolojik yaşam gücünü taşıyan tohumlar, hasta organlara etki ediyor. Tohumlar bitkiden aldığı enerji ile hasarlı organların tedavisine yardımcı oluyor. Eller ve ayaklar, insan vücudunun tamamının bir yansıması olduğu biliniyor.

TOHUM ENERJİSİ TEDASİNİ (SU JOK) NASIL YAPILIR?

Tohum tedavisi (Su Jok) tedavisi yüzyıllardır kullanılıyor. Çin'den Rusya'ya kadar pekçok ülkede tohumların enerjisi ile tohum tedavisi yapılıyor. Bu yöntem sayesinde vücutta belirli noktalar uyarılıyor ve kişi kendini hafiflemiş hissediyor.

Terapi sırasında el ve ayakta ağrıyan organı temsil eden bölgeye uygun görülen tohum yapıştırılıyor. Tohum ortalama 8-24 saat o bölgede muhafaza ediliyor. Tohum vücutta olduğu süre boyunca yarım saat bir üzerine bastırılması öneriliyor. Bu sayede hem akupresür etkisi oluşturuyor hem de tohumlar vücuttaki toksinleri alarak hastayı rahatlatıyor. Tohum tedavisi yapan uzmanlar yakın zaman önce başlayan ağrılar için 10 seansın yeterli olacağını belirtiyor. Kronik problemlerde ise gün aşırı olmak üzere toplam 21 seans öneriliyor. Su Jok Federasyonu tohumların ilgili bölgelerde en az altı, en çok da on iki saat kalmasını tavsiye ediyor.

Su Jok tedavisi çocuklarda da yıllardır kullanılıyor. Ateşenen bir çocuğun parmak uçlarına buz değdirilmesi bu tedavinin uygulanma biçimlerinden bir tanesidir. Tohum enerjisi tedavisi ortalama 1,5 saat sürüyor. Hatanın uygulanan yöntemlere inanması tedavi süreci için büyük önem taşıyor. Gözle görülebilecek noktalar ısıtılıp, o bölgelerde baskı oluşturarak terapiye başlanıyor ve birkaç dakika içinde etkisini gösteriyor.

HANGİ TOHUM HANGİ ORGANA FAYDA SAĞLIYOR?

Terapistler tohum hangi organa benziyorsa ona fayda sağlayacağının altını çiziyor.

Su Jok tedavisi ile ilgili olarak uzmanlar vücutta bulunan yaklaşık 70 akupunktur noktalarına yapılan tedavi ile ağrıların dinebileceğini belirtiyor. Tohum terapisinde elma çekirdeği, karabiber tanesi gibi canlı tohumlardan faydalanılıyor. Tohumlar karanlıkta bir yıl muhafa ediliyor. Peki hangi tohum hangi organa iyi geliyor?

 • Karabiber tohumu yuvarlak formundan dolayı gözlere,
 • Fasulye böbreğe,
 • Ceviz beyne,
 • Kimyon tohumu da bağırsaklara,
 • Üzüm çekirdeği pankreas
 • Elma çekirdeği cilt için
 • Beyaz Fasulye aşırı sıcak el ve ayaklara
 • Kırmızı Fasulye aşırı soğuk el ve ayaklara
 • Kırmızı meyvelerin çekirdekleri kalp için
 • Kayısı çekirdeği mideye

TOHUM TEDAVİSİ ELİN HANGİ BÖLGESİNE UYGULANIYOR?

Tohum enerjisi tedavisi için kullanılan tohumların yanında hangi organın elin hangi bölgesine yansıdığı da merak ediliyor. İşte organlarımızın elimizdeki yansımaları:

 • Baş parmak başı
 • Kenardaki kısa parmaklar (işaret ve serçe parmaklar) kolları,
 • Ortadaki iki uzun parmak (orta ve yüzük parmaklar) da bacakları,
 • Avucun içinde iç organları
 • Avucun arkası yani elin üzeri omurga ve böbrekleri
 • Avuç içi iç organları.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber