25˚
İstanbul
25˚
açık
Nem %44
Rüzgar 4.53 /s
Perşembe
25˚/18˚
Cuma
26˚/20˚
Cumartesi
26˚/18˚
Pazar
26˚/18˚
25 Mayıs 2022 Çarşamba
2021-11-15 17:11:16

Vanuatu, Kiribati ve Fiji nerededir? Fiji Adaları hangi okyanusta yer almaktadır?

Fiji, Kiribati ve Vanuatu nerededir? sorusu, dün akşam yayınlanan Kim Milyoner Olmak İster? adlı yarışmada sorulan sorular arasında yer alıyordu. Yarışmanın takipçileri, yarışmacıya sorulan bu sorunun ardından Vanuatu, Kiribati ve Fiji nerededir? Hangi okyanustaki ada ülkeleridir? sorusuna yanıt aramaya ve internet üzerinden yoğun bir araştırma yapmaya başladı. İşte 14 Kasım 2021 Kim Milyoner Olmak İster? yarışmasında çıkan soru ve cevabı ile ilgili detaylar…

Vanuatu, Kiribati ve Fiji nerededir? Fiji Adaları hangi okyanusta yer almaktadır?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Ekranların sevilerek takip edilen yarışmalarından biri olan Kim Milyoner Olmak İster? yarışmasında merak uyandıran bir soru daha soruldu. 14 Kasım 2021 tarihinde ekranlara gelen son bölümde Kiribati, Vanuatu ve Fiji nerededir? Hangi okyanustaki ada ülkeleridir? sorusu, izleyiciler tarafında büyük bir ilgi uyandırdı. Programın ardından internet üzerinden en sık aratılan konular arasına giren Kiribati, Vanuatu ve Fiji nerededir? Fiji Adaları hangi okyanusta yer almaktadır?

FİJİ ADALARI HANGİ ÜLKEYE AİTTİR?

Fiji Cumhuriyeti, Büyük Okyanus’un güney tarafında bulunan bir ada ülkedir. Batısında Vanuatu, güneybatı tarafında ise Yani Kaeldonya bulunmaktadır. Kuzeydoğusunda Samoa, güneydoğu tarafında Yeni Zelanda’ya ait Kermadec ve doğusunda ise Tongo yer almaktadır.

Başkenti Suva olan Fiji, 9 ada olarak bölgelere ayrılmaktadır. 2020 kayıtlarına göre tahmini olarak 896 bin 445 kişilik bir nüfusa sahiptir. Ülke genelinde Hindi dili, Fiji dili ve İngilizce olmak üzere 3 farklı dil konuşulmaktadır. Resmi dil Fiji dili olmasına karşın en yaygın kullanılan dil İngilizce’dir. Para birimi Fiji Doları’dır. 1 Fiji Doları yaklaşık 3,29 Türk Lirası’na denk gelmektedir. Türkiye ile aralarındaki sat farkı 9 saattir. Fiji Türkiye’ye göre 9 saat ileridedir.

VANUATU, KİRİBARTİ VE FİJİ NEREDEDİR?

14 Kasım 2021 Kim Milyoner Olmak İster? yarışmasıyla birlikte gündeme gelen Fiji, Vanuatu ve Kiribati’nin nerede olduğuna dair ilgi giderek artmaya devam ediyor. Kiribati, Vanuatu ve Fiji, Büyük Okyanus üzerinde bulunan ada ülkeleri olarak bilinmektedir.

Kiribati, Büyük Okyanus’ta bulunan Mikronezya ada öbeği içerisinde bulunan takımadalardan oluşmaktadır. Başkenti Güney Tarava’dır. Resmi dili İngilizce ve Kiribatice’dir.

Vanuatu, Büyük Okyanus’ta bulunan ada ülkelerden biridir. Volkanik bir kökene sahip olan takımada, Solomon Adaları’nın güneydoğusunda bulunmaktadır. Avustralya’nın 1750 km doğusunda bulunan Vanuatu, Fiji’nin batısında bulunmaktadır. Resmi diller Fransızca, Bislama ve İngilizce olarak bilinmektedir. Başkenti Porta Vila’dır.

Fiji de Kiribati ve Vanuatu gibi Büyük Okaynus’ta yer alan takımadalardan biridir. Vanuatu’nun batısında bulunan Fiji’de Hindi dili, İngilizce ve Fiji dili kullanılmaktadır. Başkenti Suva olan Fiji, 9 ada olarak bölgelere ayrılmakta olan bir ülke olma özelliği taşımaktadır.

Etiketler