2022-06-29 17:26:21 | Son Güncelleme : 2022-06-29 17:37:05

Zilhicce nedir? Zilhicce ayı ne zaman başlıyor, fazileti ve önemi nedir?

Zilhicce ayı, Kurban Bayramı’na sayılı günler kala yoğun bir şekilde araştırılmaya başladı. Kurban Bayramı’nın belirli günlerine bakılarak öğrenilmekte olan Zilhicce ayının ne zaman olduğuna ve Zilhicce’nin ne anlama geldiğine dair sorgulamalar yapılıyor. Peki zilhicce ne demek? Zilhicce aynı ne zaman başlayacak? Detaylar haberimizde…

Zilhicce, hac ibadetinin yapıldığı ve kurbanın kesildiği ay olarak bilinmektedir. Diğer mübarek aylar gibi bu ayın da fazileti çok büyüktür.
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
Zilhicce, hac ibadetinin yapıldığı ve kurbanın kesildiği ay olarak bilinmektedir. Diğer mübarek aylar gibi bu ayın da fazileti çok büyüktür.

Müslüman alemi açısından önem arz eden Zilhicce ayı, Hac ve Kurban gibi ibadetlerin içinde barındırması nedeniyle en çok araştırılan konular arasında yer alıyor. Kurban Bayramı’nın belirli günlerine göre öğrenilen Zilhicce ayı ile ilgili, “Zilhicce nedir?”, “Zilhicce ayı ne zaman başlıyor?” sorularına cevap aranıyor. İşte Zilhicce ayı fazileti, önemi ve bu aya dair tüm merak edilenler…

ZİLHİCCE NE DEMEK?

Arapça kökenli bir kelime olan ‘zilhicce’, ay takviminin on ikinci ayı, Kurban ayı anlamına gelir. Hicri takvime göre yılın 12. ve sonuncu ayıdır. İslam dininin beş şartı arasında yer alan hac ibadetinin yapıldığı ay anlamına gelmektedir. Ayrıca mübarek ayların da ikincisidir. Haccın bir parçası ve tamamlayıcısı olarak kabul edilen kurban kesme ibadetinin yapıldığı bu ayda Kurban Bayramı kutlanır.

ZİLHİCCE AYI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Hac ibadeti ile kurban ibadetinin gerçekleştiği ay olarak kabul edilen Zilhicce ayı, Kurban Bayramı günlerine dikkat edilerek belirlenmektedir. 2022 dini günler takviminde paylaşılan verilere göre 2022 yılı için Zilhicce, 30 Haziran Perşembe günü başlayacak. Zilhicce ayının 10. Günü, yani 9 Temmuz 2022 Cumartesi günü ise Kuran Bayramı’nın ilk günü olarak kabul edilecek. Hicri takvimin son ayı olarak kabul edilen bu ayın ardından hicri yılbaşı gerçekleşerek Muharrem ayına geçilmiş olacak.

ZİLHİCCE AYININ ÖNEMİ VE FAZİLETİ

Zilhicce, hac ibadetinin yapıldığı ve kurbanın kesildiği ay olarak bilinmektedir. Diğer mübarek aylar gibi bu ayın da fazileti çok büyüktür. Bir rivayete göre Hazreti Adem’in tevbesi, Muharrem ya da Zilhicce ayında kabul buyurulmuştur. Buhari’de yer alan Hadis-i Şerif’te, “Hiçbir ibadetin kıymeti, Zilhicce ayının ilk on gününde yapılan ibadetlerin kıymeti gibi olamaz” buyurulmuştur. İbni Abbas hazretlerinin rivayet etmiş olduğu bir Hadi-i Şerif’te ise Zilhicce ayının onuna kadar geçen süre, Ramazan-ı Şerif’in günleri gibi ayrı ayrı fazileti ile bildirilmiştir. Ayrıca, “Zilhiccenin onuncu günü Kurban bayramı günüdür. Her kim, o gün bayram namazından gelip kurbanını boğazlayıncaya kadar bir şey yemeyip, kurbanının böbreklerini yerse ve iki rekat namaz kılsa, o kimsenin kurbanının kanı yere düşmeden, kendi günahı ve ana-babasının günahları, ailesinin ve akrabalarının günahları sevaba çevrilir.” şeklinde buyurulmuştur.

Zilhicce ayının ilk on günü içerisinde kim fakirlere yardım ederse, Peygamberlere hürmet etmiş gibi olur, kim bir hasta ziyaret ederse Allahü Teala’nın dostları olan kulların hatırını sormuş gibi olur. Bu süreçte yapılan her ibadet, diğer günlerde yapılmış olan ibadetlerde çok daha fazla sevaba sebep olur.

ZİLHİCCE ORUCU NE ZAMAN TUTULUR?

Zilhicce ayında ne zaman oruç tutulacağı da merak edilen konular arasında yer alıyor. Bu ayın ilk dokuz günü içinde oruç tutulması tavsiye edilmektedir. Onuncu günü ise Kurban Bayramı’na denk gelmektedir. Hac ibadetlerini yerine getirenlerin dokuzuncu günde oruç tutmaları mekruh görülmektedir. Arife günü fazileti ile ilgili olan bu durum, “Arefe günü tutulan orucun bundan önce ve sonra birer yıllık günahları örteceği Allah'tan umulur” şeklinde ifade edilir.

ZİLHİCCE ORUCUNA NASIL NİYET EDİLİR?

Zilhicce ayı içerisinde tutulan oruçlara, orucu tutan kimseler kendi durumlarına göre nafile, kaza adak ya da yemin kefareti orucu olarak dilediği gibi niyet edebilmektedir. Bu ayda tutulan oruç için ayrı bir niyet şekli bulunmamaktadır.