2021-12-11 15:33:47

Adile Naşit kimdir? Yeşilçam’ın efsane ismi Adile Naşit kaç yaşında, neden öldü?

Adile Naşit kimdir? sorusu, bugün ölüm yıldönümü olması nedeniyle sıklıkla sorulan sorular arasına girdi. Hababam Sınıfı’nın Hafize Ana’sı, Yeşilçam’ın efsane isimlerinden biri olan usta oyuncu, canlandırdığı karakterler ve gülüşüyle gönüllere taht kurmuştu. Yeşilçam severler tarafından sıklıkla aratılmakta olan usta oyuncu için “Adile Naşit kimdir?”, “Adile Naşit kaç yaşında, neden öldü?” soruları sorulmaya başladı.

Adile Naşit kimdir? Yeşilçam’ın efsane ismi Adile Naşit kaç yaşında, neden öldü?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Yeşilçam’ın sevilen ve aranan yüzlerinden biri olan, Hababam Sınıfı’nın Hafize Ana’sı, Neşeli Günler’in Saadet Ana’sı Adile Naşit, ölüm yıldönümünde saygı ve sevgiyle anılıyor. Türk sinema ve tiyatro sanatçısı, Adile Naşit hakkında ölüm yıldönümü nedeniyle internet üzerinden yoğun bir araştırma başladı. Peki Adile Naşit kimdir? Adile Naşit kaç yaşında, neden öldü? İşte ünlü Yeşilçam sanatçısı Adile Naşit’in hayatı ve filmleri ile ilgili tüm detaylar…

ADİLE NAŞİT KİMDİR?

17 Haziran 1930 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelen Adile Naşit, Türk sinema ve tiyatro sanatçısıdır. Asıl adı Adela Özcan olan Naşit’in babası komedyen Komik-i Şehir Naşit, annesi ise tiyatro oyuncusu Amelya Hanım’dır.. Amelya Hanım, anne tarafından Ermeni, baba tarafından da Rum asıllıdır. Dedesi Kemani Yorgo Efendi, anneannesi ise dönemin meşhur kantocularından Küçük Verjin’dir. Adile Naşit’in abisi Selim Naşit ve ilk eşi Ziya Keskiner de kendisi gibi tiyatro sanatçısıdır. İlk eşi Ziya Keskiner’in ölümünden sonra 1983 yılında Cemal İnce ile gizlice evlenmiştir.

TİYATRO DÖNEMLERİ

Babasının ölümünün ardından okulu bırakan Adile Naşit, 14 yaşında İstanbul Şehir Tiyatroları Çocuk Tiyatrosu’na girmiştir.Halide Pişkin’in grubunda “Herşeyden Biraz” isimli oyun ile İstanbul turnesine çıkan Naşit, daha sonra Muammer Karaca’nın tiyatrosuna girmiştir. 1948-1951 yılları arasında komedyen Aziz Basmacı ve Vahi Öz ile kurdukları toplulukla çalışmış, sonradan 1954’te Muammer Karaca Tiyatrosu'na yeniden dönmüştür. 1961 yılında ağabeyi Selim Naşit ve eşi Ziya Keskiner ile kurdukları Naşit Tiyatrosu’nun dağılmasının ardından 1975 yılına kadar Gazanfer Özcan-Gönül Ülkü Tiyatrosu’nda çalışmıştır. Naşit, tiyatro oyunlarının yanı sıra Hisseli Harikalar Kumpanyası, Şen Sazın Bülbülleri ve Neşe-i Muhabbet isimli müzikallerde de yer almıştır.

SİNEMA KARİYERİ

Adile Naşit, ilk olarak 1947 yılında Seyfi Havaer’in yönettiği Yara isimli sinema filminde rol almıştır. Fakat 1970’ler usta oyuncunun sinemada en etkin olduğu yıllardır. 1976 yılında İşte Hayat filminde canlandırdığı karakterle Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü almaya hak kazanmıştır. Hababam Sınıfı ise usta oyuncunun ün kazandığı yapıt olmuştur. Canlandırdığı Hafize Ana rolüyle gönüllere taht kuran Adile Naşit, 1978 Uluslararası Sanat Gösterileri’nin tiyatro ve müzikallerinde rol almaya başlamıştır. Naşit, yoğunlukla Ertem Eğilmez ve Kartal Tibet’in çekmiş olduğu güldürü filmlerinde rol almıştır.

Adile Naşit, henüz 16 yaşındayken hayatını kaybeden oğlu Ahmet’in vefatından sonra başladığı ve TRT ekranlarında 1980 yılı itibariyle TRT Ankara Televizyonu prodüktörlerinden İlhan Şengün’ün yapımcılığını üstlendiği ‘Uykudan Önce’ adlı çocuk programının ardından ‘Masalcı Teyze’ diye anılmaya başlamıştır. Öykü ve masallar anlattığı bu program tek kanallı televizyon döneminin çocuklar tarafından ilgi gördüğü en popüler programlarından biri olmuştur.

ADİLE NAŞİT KAÇ YAŞINDA, NEDEN ÖLDÜ?

Türk Sineması’nda Hababam Sınıfı’nın Hafize Ana’sı kadar Münir Özkul ile oynadığı filmlerde ‘anne’ rolleriyle de tanınan Adile Naşit, 11 Aralık 1987 tarihinde İstanbul’da vefat etmiştir. 57 yaşında kalın bağırsak kanseri nedeniyle hayatını kaybeden Naşit’in cenazesi Karacaahmet Mezarlığı’na, ilk eşi Ziya Keskiner ve oğlu Ahmet Keskiner’in yanına defnedilmiştir.

Etiketler