Tarih : 25.11.2021 - 17:37 Yorum : 0

Alparslan Türkeş kimdir, doğum günü ne zaman? Türk siyasetinin unutulmaz lideri Alparslan Türkeş neden vefat etti?

Alparslan Türkeş, ülkücü hareketin lideri ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin kurucusu olarak Türk siyaset tarihinde önemli izler bırakmış isimlerden biridir. Başbuğ lakabıyla bilinen Türkeş, siyasi kariyeri içerisinde milletvekilliği ve Başbakan Yardımcılığı gibi görevleri de üstlenmişti. Peki Alparslan Türkeş kimdir, doğum günü ne zaman? Türk siyasetinin unutulmaz lideri Alparslan Türkeş neden vefat etti?

Alparslan Türkeş kimdir, doğum günü ne zaman? Türk siyasetinin unutulmaz lideri Alparslan Türkeş neden vefat etti?

MHP’nin kurucusu ve ilk genel başkanı olan Alparslan Türkeş, Türk siyasetinin mihenk taşlarından biri… Liderliği ve başarılarıyla tüm zamanların en önemli isimlerinden biri olmayı başarmış Türkeş, kendinden sonraki nesillere de ideolojisi ve ülküleriyle ilham olmaya devam ediyor. İşte Alparslan Türkeş’in hayatı ve siyasi kariyeriyle ilgili detaylar…

ALPARSLAN TÜRKEŞ KİMDİR, DOĞUM GÜNÜ NE ZAMAN?

25 Kasım 1917 tarihinde Kıbrıs Lefkoşa’da dünyaya gelen Alparslan Türkeş, 1933 yılında ailesiyle birlikte Lefkoşa’dan İstanbul’a geldi. Aynı yıl içerisinde Kuleli Askeri Lisesi’nde askeri eğitimine başlayan Türkeş, 1936’da buradan mezun oldu. 1938 yılında Harp Okulu’nu bitirmiş, 1939’da ise piyade asteğmeni olarak atış okuluna girerek teğmen rütbesiyle mezun olmuştur. Aynı yıl içinde Kars’a tayin olan Türkeş, görev icabı gitmiş olduğu Isparta’da Refik Yurtsever’in ablasının kızı olan Muzaffer Hanım ile nişanlandı ve 1940 senesinde de evlendi.

Isparta’daki görevi sonlanınca Gelibolu’daki 58. Piyade Alayı 5. Bölük Komutanlığı’na tayin edilerek sırasıyla Balıkesir, Bandırma, Edincik, Erdek ve Marmara Adası’nda görev aldı. 1944 senesinde Nihal Atsız hakkında başlatılmış olan soruşturma kapsamında Atsız’ın evinde yapılan aramada Türkeş’in Nihal Atsız’a yazmış olduğu mektupların bulunması üzerine üsteğmen olarak Erdek’te görev yaptığı sırada tutuklandı. 1945 yılına kadar tutuklu yargılanan Türkeş, 9 ay 10 gün hapis cezasına çarptırıldı. Fakat Askeri Yargıtay’ın “1 Numaralı Sıkıyönetim Mahkemesi tarafsızlığını yitirmiştir” sözleri üzerine dava 2 Numaralı Sıkıyönetim Mahkemesi’nce görülmeye başladı ve Türkeş bu şekilde serbest bırakıldı.

Beraat etmesinin ardından orduya yeniden dönen Alparslan Türkeş, ABD’ye eğitime gönderilecek subaylar için açılan sınavı kazandı ve önce Kansas eyaletinde bulunan Amerikan Harp Akademisi’nde, ardından Georgia eyaletindeki Amerikan Piyade Okulu’nda ‘gerilla harbi’ eğitimi gördü. Türkeş bu süreci şu sözleri ile ifade etti:

“Amerikalılar II. Dünya Savaşı’nın galibi olarak çok gururluydular, bizi de Marshall Planı çerçevesinde Sovyetler’e karşı güçlendirmek için eğitiyorlardı.”

Amerika’da aldığı eğitim sonrasında Türkiye’ye dönen Türkeş, Çankırı Gerilla Okulu’na yüzbaşı rütbesiyle atanarak iki buçuk yıl burada gerilla hocası olarak görev aldı. Harp Akademisi sınavını kazanması ile birlikte İstanbul’a gitti ve buradan binbaşı rütbesiyle mezun oldu. 1955 yılında dış görevler sınavına giren Türkeş, Pentagon’da görev alarak 1958 tarihine kadar Amerika’da kaldı. Bu süreçte ekonomi eğitimi görerek, 1959 yılında Almanya’da Atom ve Nükleer Okulu’na gönderildi. Buradaki eğitimi sona erince albaylığa yükselerek Kara Kuvvetleri Komutanlığı NATO şube müdürü oldu.

ALPARSLAN TÜRKEŞ SİYASİ KARİYERİ

Muvazzaf askerlik kariyerine devam ettiği sürede 27 Mayıs Askeri Darbesinde aktif rol almış olan Alparslan Türkeş, milliyetçi çevreleri bir araya getirebilmek için 1963 Mayıs ayında Huzur ve Yükseliş Derneği’nin kuruculuğunu üstleneceğini duyurmuştur. Dernek daha sonra Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi programına temel teşkil etmiştir. Türkeş önderliğinde kurulması hedeflenen bu dernek, Talat Aydemir’in ikinci darbe girişimi sebebiyle kurulamamıştır. Bu süre zarfında Talat Aydemir ve Fethi Gürcan ile iletişime geçmek isteyen Türkeş, Talat Aydemir ile anlaşamamış ve darbeyi hükümete ihbar etmiştir. Kendisi de darbe girişimi nedeniyle tutuklanmış olan Alparslan Türkeş, 3,5 ay cezaevinde kalmıştır. Darbeyi hükümete duyurması sebebiyle de tahliye edilmiştir.

Alparslan Türkeş, 31 Mart 1965 tarihinde, daha önceyi kurmayı hedeflediği Cumhuriyetçi Köylü Milllet Partisi’ni, Dündar Taşer, Ahmet Er, Muzaffer Özdağ, Rıfat Baykal, Mustafa Kaplan gibi isimlerle bir araya gelerek kurmuş ve bilfiil olarak siyaset hayatına adım atmıştır. İlk olarak genel müfettiş olarak görev alan Türkeş, bir buçuk ay sonra olağanüstü kongre talebinde bulunarak partinin Genel İdare Kurulu’na kabul edildi. Gerçekleştirilen olağanüstü kongrede 698 oy alarak partinin genel başkanı seçilen Alparslan Türkeş, 10 Ekim 1965 tarihinde ise Ankara’dan milletvekili seçilerek parlamentoya girdi.

Cumhuriyetçi Köylü Partisi’ni dönüştürme çalışmalarına ağırlık vermiş olan Türkeş’in, 1965 yılında yayımladığı ‘Dokuz Işık’ isimli risaledeki görüşleri, ‘9 Işık Doktrini’ olarak partinin resmi doktrini olarak kabul edildi. Bu süreçte kendisini sevenler tarafından Başbuğ ilan edilen ünlü siyasetçi, 1966 yılında cumhurbaşkanlığına aday oldu fakat Cevdet Sunay karşısında seçimi kaybetti.

MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ DÖNEMİ

Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi, 6-8 Şubat 1969 tarihinde Adana’da gerçekleştirilen olağanüstü kongrede Milliyetçi Hareket Partisi ismi ile değiştirildi. Partinin terazi şeklinde amblemi ise ‘üç hilal’ olarak değiştirildi. Bu kongre, Türk-İslam sentezinin ülkücü doktrinin ana unsuru olarak kabul edildi yer oldu. Alparslan Türkeş, 12 Ekim 1969 ve 14 Ekim 1973 tarihlerinde yapılan genel seçimlerde Adana’dan milletvekili seçildi.

12 EYLÜL 1980 DARBESİ SÜRECİ

Türkeş, 1975 tarihinden sonra Milliyetçi Cephe adı verilen koalisyon hükümetlerinde Başbakan Yardımcısı olarak görev aldı. 12 Eylül 1980 Darbesi’nde darbeden 7 saat önce evinden ayrılmış olması nedeniyle gözaltına alınmayan Türkeş, daha sonra Kenan Evren’in teslim olması üzerine için bulunduğu çağrılar üzerine, darbenin ordudaki hangi grubun gerçekleştirdiğini anlamak için gizlendiği yerden evine döndü ve teslim oldu. Erbakan ile birlikte İzmir’deki Uzunada Deniz Üssü’ne götürüldü ve ardından Mamak Sıkıyönetim Savcılığı’na götürülerek sorgulamaya alındı.

Burada 1 Numaralı Askeri Mahkeme tarafından “MHP ve ülkücü kuruluşlar ana davası” kapsamında idam cezasıyla yargılandı. 11 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılan Türkeş, 4 yıl 7 ay 25 gün tutuklu kaldı ve ardından tahliye edildi. Daha sonra 5 Haziran 1977 genel seçimlerinde MHP ile yeniden Adana’dan milletvekili seçildi.

ALPARSLAN TÜRKEŞ NEDEN VEFAT ETTİ?

Siyasi kariyeri boyunca düşünceleri, çalışmaları ile çok sayıda insana ilham olan ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin kurucusu ve genel başkanı Alparslan Türkeş, 4 Nisan 1997 tarihinde, 90 yaşında geçirdiği kalp krizi nedeniyle Ankara’da vefat etti. Türkeş’in kabri Ankara Beştepe’de bulunmaktadır.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber