2021-12-21 12:54:19

Alpaslan Çakar kimdir? TBB Başkanı Alpaslan Çakar kaç yaşında ve nereli?

“Alpaslan Çakar kimdir?” sorusu, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Alpaslan Çakar’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün akşam yapmış olduğu açıklamaların ardından dolarda meydana gelen gerilemeler neticesinde 1 milyar doların bozdurulduğunu duyurmasıyla en sık sorulan sorular arasında yerini aldı. Yapmış olduğu açıklamalar ardında hayatı ve kariyeri merak edilen Alpaslan Çakar için “Alpaslan Çakar kimdir?”, “TBB Başkanı Alpaslan Çakar kaç yaşında ve nereli?” sorularına cevap aranmaya başladı.

Alpaslan Çakar kimdir? TBB Başkanı Alpaslan Çakar kaç yaşında ve nereli?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Alpaslan Çakar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kabine Toplantısı sonrası yapmış olduğu konuşmanın ardından 1 milyar doların bozdurulduğunu açıklamıştı. Yapmış olduğu açıklamayla dikkatleri üzerine çeken TBB Başkanı Çakar için internet üzerinden yoğun bir araştırma yapılmaya başladı. Peki Alpaslan Çakar kimdir? TBB Başkanı Alpaslan Çakar kaç yaşında ve nereli? İşte detaylar…

TBB BAŞKANI ALPASLAN ÇAKAR KİMDİR NERELİDİR?

Şuanda Türkiye Bankalar Birliği Başkanı olarak görev almakta olan Alpaslan Çakar, 1995 yılında Ankara Üniversitesi siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun olmuştur. 1996 yılında ise Ziraat Bankası’nda Müfettiş Yardımcısı olarak göre almaya başlamıştır. Burada müfettişlik ve şube müdürlüğü gibi görevler üstlenmiş olan Çakar, 2005 yılında Bölge Baş Müdürlüğüne kadar yükselmiş, Ağustos 2007 tarihinde ise Daire Başkanı olmuştur.

2016 yılının Ocak ayından 2017 yılının Temmuz ayına kadar Dağıtım Kanalları Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı olarak göreve başlayan Alpaslan Çakar, Temmuz 2017 ve Haziran 2018 arasında Ödeme sistemleri Genel Müdür Yardımcısı olmuştur. 2018 yılının Haziran ayından itibaren Perakende Bankacılık-2 Genel Müdür Yardımcısı olarak göreve başlamış ve son olarak da 26 Mart 2021 tarihinde gerçekleştirilen Olağan Kurul’da alınan karar ile Ziraat Bankası Genel Müdürü olmuştur.

Daha önce Ziraat Finans Grubu iştirakleri arasında yer alan Ziraat Teknoloji, Ziraat Hayat Emeklilik, Ziraat Sigorta, Ziraat Bank International AG ve Ziraat Moskova’da Yönetim Kurulu Başkanlığı ve üyeliği görevlerini de üstlenmiştir. Evli ve dört çocuk babası olan Alpaslan Çakar’ın kaç doğumlu ve nereli olduğu bilinmiyor.

TBB BAŞKANI ALPASLAN ÇAKAR’IN DAHA ÖNCE BULUNDUĞU GÖREVLER

  • Operasyonel İşlemler Genel Müdür Yardımcısı
  • Perakende Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı
  • Ödeme Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı
  • Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı
  • Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı
  • Perakende Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı
  • Dağıtım Kanalları Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı
Etiketler