Tarih : 17.09.2021 - 12:25 Yorum : 0

Ayşe Begüm Onbaşı kimdir? Dünya Şampiyonu Ayşe Begüm Onbaşı hayatı

Ayşe Begüm Onbaşı Aerobik cimnastik dalında üst üste başarılar almaya devam ediyor. Azerbaycan’da Dünya Şampiyonu olan Ayşe Begüm Onbaşı bugün Avrupa Şampiyonu olmak için İtalya’da mücadele edecek. Peki Türkiye’nin gururu Ayşe Begüm Onbaşı kimdir?

Ayşe Begüm Onbaşı kimdir? Dünya Şampiyonu Ayşe Begüm Onbaşı hayatı

Red Bull sporcusu Ayşe Begüm Onbaşı, Avrupa Şampiyonu olabilmek İtalya’da yarışacak. Avrupa Şampiyonu olarak altın madalyaya ulaşmayı hedefleyen başarılı jimnastik sporcusu Ayşe Begüm Onbaşı İtalya’nın Pesaro şehrinde turnavaya katılacak. Türkiye’nin merakla beklediği karşılaşma için geri sayım devam ederken ''Ayşe Begüm Onbaşı nereli, kaç yaşında? Ayşe Begüm Onbaşı Avrupa Şampiyonu oldu mu?'' soruları gündeme geldi.

AYŞE BEGÜM ONBAŞI KİMDİR?

Ayşe Begüm Onbaşı 9 Aralık 2001 tarihinde Akhisar’da dünyaya geldi. Profesyonel cimnastik kariyerine 11 yaşında başlayan Ayşe Begüm Onbaşı 3 yaşında sporla tanıştı. 6 yaşından itibaren aerobik jimnastik ile ilgilenen Ayşe Begüm Onbaşı, zorlu şartlar altında antrenman yaptı.

Ayşe Begüm Onbaşı 7 yaşında profesyonel jimnastik ile birçok başarıya ulaştı. 2012'de milli takıma kabul edildi ve Çek Cumhuriyeti, Slovakya ve Bulgaristan'daki uluslararası yarışmalara katıldı. Günümüzde bireysel etkinliklerde adını duyuran başarılı jimnastik sporcusu Ayşe Begüm Onbaşı, Ocak 2020 tarihinden itibaren Akhisar Belediyespor'a katıldı ve spor çalışmalarını burada sürdürmeye başladı. Ayşe Begüm Onbaşı ulusal ve uluslararası yarışmalarda 35 altın madalya da dahil olmak üzere 60'tan fazla madalya kazandı. Bu neden 2016 yılında ''Madalya Canavarı'' lakabıyla anılmaya başladı.

DÜNYA ŞAMPİYONU AYŞE BEGÜM ONBAŞI MÜCADELESİ

Aerobik Cimnastik Dünya Şampiyonu, günümüzde Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Spor Kulübü sporcusu olarak kariyerine devam ediyor. İstanbul Gelişim Üniversitesi öğrencisi olan Ayşe Begüm Onabaşı tek kadınlarda ve partneri Emir Erışık ile çiftlerde ter dökecek.

Spor kariyerine haftanın 5 günü evinden yaklaşık 50 kilometre uzaklıktaki antrenman salonuna giderek başlayan Ayşe begüm Onbaşı çok ağır antrenmanlarda zaman zaman korktuğunu ancak vazgeçmediğini ifade etti. Günümüzde ise Türkiye’de yarışma platformuna uygun iki salondan biri Manisa’da olduğu için de hafta sonları antrenman yapmak için Manisa’ya giderek spor kariyerini sürdürüyor. Ayşe Begüm Onbaşı hafta sonları 6 ile 8 saat arasında egzersiz yapıyor.

Dünya Şampiyonu Ayşe Begüm Onbaşı, Aerobik cimnastik ile ilgilenmeye başladığı zamandan bu yana çevresinden ve ailesinde derslerine odaklanmasını söyleyen ve ''Bu kadar çalışmayla tıp okursun'' gibi eleştirilerde bulunan insanlar olduğunu belirtiyor.

2014 yılında Dünya Şampiyonluğunu kıl payı kaçıran Ayşe Begüm Onbaşı, belinde 4 fıtık olmasına rağmen antrenmanlarına devam ettiğini belirtiyor.

Ayşe Begüm Onbaşı Bakü’de düzenlenen Aerobik Cimnastik Dünya Şampiyonası’nda altın madalya kazanmadan 2 ay önce elinde kırık ve çatlaklar oluştu. Başarılı cimnastik sporcusu Ayşe Begüm Onbaşı tüm sakatlıklarına rağmen Dünya Şampiyonu oldu.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber