2022-05-28 12:40:27 | Son Güncelleme : 2022-05-28 12:58:54

Edip Cansever kimdir? İkinci Yeni akımının özgün şairi Edip Cansever hayatı, biyografisi ve eserleri

Edip Cansever, ölümünün 36. yılında en çok konuşulan isimler arasında yerini aldı. Türk Edebiyatının usta isimleri arasında yer alan ve büyük katkıları bulunan Edip Cansever’in hayatı, edebi kimliği ve eserleri üzerine yapılan araştırmalarda, “Edip Cansever kimdir, nereli?”, “Edip Cansever neden öldü?” sorularına cevap aranıyor.

1957 yılında yayınlanmış olan Yerçekimli Karanfil ile kendisine özgü şiir evreni kurmuş olan Edip Cansever, bu kitabında Yeni akımının özgün örneklerini vermiştir.
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
1957 yılında yayınlanmış olan Yerçekimli Karanfil ile kendisine özgü şiir evreni kurmuş olan Edip Cansever, bu kitabında Yeni akımının özgün örneklerini vermiştir.

Türk Edebiyatı’nın sevilen usta isimlerinden biri olan Edip Cansever, vefatının 36. yılında anılıyor. Birbirinden güzel eserler bırakmış ve özgün yapıtlarıyla adından her daim söz ettiren Cansever, günün en çok konuşulan isimleri arasında yerini aldı. Usta Edebiyatçı’nın kim olduğu, nereli ve kaç yaşında vefat ettiği üzerine araştırmalar devam ederken, eserleri de her dönemin en çok araştırılan konuları arasında yer alıyor. Peki Edip Cansever kimdir? İkinci Yeni akımının öncülerinden Edip Cansever kaç yaşında, neden öldü? İşte Türk Edebiyatı’nın usta ismi Edip Cansever hayatı, biyografisi ve eserleri…

EDİP CANSEVER KİMDİR?

8 Ağustos 1928 tarihinde İstanbul’un Fatih ilçesinin Soğanağa semtinde dünyaya gelen Edip Cansever, aslen Çankırılıdır. Ailenin üçü kız biri erkek 4 çocuğunun üçüncü olarak doğan Cansever, ilkokulu İstanbul’da 56’ncı İlkokul’da tamamladı. Ortaokul ve liseyi 1946 yılında İstanbul Erkek Lisesi’nde tamamlayan Edip Cansever, Yüksek Ticaret Mektebi’ne kaydoldu. Aynı dönem babasının Kapalıçarşı’daki dükkanında çalışmaya başladı ve 12 Nisan 1947 tarihinde aile dostları aracılığıyla tanıştırıldığı Mefharet Hanım ile evlendi. Cansever’in bu evlilikten Nuran ve Ömer adını verdikleri iki çocuğu oldu.

Edip Cansever, 1950 yılında yedek subay olarak askerlik hizmetini tamamladı ve askerlik dönüşünde Kapalıçarşı’daki babadan kalma dükkanda turistik eşya ve halı ticareti yaptı. 1954 yılında gerçekleşen Kapalıçarşı yangınında dükkanının yanması ile birlikte Jak Salhoşvili ile ortak oldu. Asma katlı bir başka dükkan açan Cansever, bu asma katta tüm vaktini okuyup şiir yazma ile geçirdi. Kapalıçarşı’da otuz yılını  geçiren Cansever, bu süreçte dokuz şiir kitabı yazdı. 1964 yılında üyesi olduğu Türkiye İşçi Partisi’nden güncel politikadan anlamadığını belirterek ayrıldı.

EDİP CANSEVER NEDEN ÖLDÜ?

1975 yılında Kapalıçarşı’daki antikacı dükkanını satan Cansever, ticari hayatını da bu şekilde sonlandırdı. Bundan sonraki süreçte kış aylarını İstanbul’da, yaz aylarını da Akdeniz sahillerinde geçirdi. 1986 yılında Bodrum’a yerleşen Edip Cansever, Bodrum'a geldikten yirmi gün sonra beyin kanaması geçirdi. Olayın üzerine İstanbul’a getirildi ve acilen alındığı ameliyattan sağ çıkamadı. 28 Mayıs 1986 tarihinde İstanbul’da vefat eden usta şairEdip Cansever, 30 Mayıs 1986 tarihinde Aşiyan Mezarlığı’na defnedildi.

EDİP CANSEVER EDEBİ HAYATI

Edip Cansever, henüz ortaokul yıllarında Fatih’teki Millet Kütüphanesi’nde eski sanat dergilerini okuyarak notlar almış ve bu şekilde şiir yazma isteğine karşı koyamamıştı. İstanbul Erkek Lisesi’nde okuduğu yıllarda artarak devam eden bu isteği, ilerleyen süreçte engelleyemeyeceği bir arzu haline geldi. Okulunun Babıali’ye oldukça yakın olması nedeniyle akşamüstleri Marmara, ABC ve Yokuş kitabevlerine uğradı ve yeni şiir anlayışını tutkuyla izledi. Milli Eğitim Bakanlığı yayınlarından çıkmakta olan kitaplar aracılığıyla Yunan ve Latin klasiklerini, dünya edebiyatının klasiklerini okumaya devam etti.

İlk şiirini 1944 yılında İstanbul Dergisi’nde yayınladı. Yücel, Fikirler, Edebiyat Dünyası, Kaynak gibi dergilerde çıkan ilk gençlik şiirlerini İkindi Üstü başlıklı bir kitapta topladı. Bu şiirlerinde varlıklı, her şeye yaşama sevinciyle bakan bir gencin avarelikleri ve duygularını ön plana çıkardı. 1951 yılındaNokta Dergisi’niçıkaran Edip Cansever, genç şairler ve yazarlarla bu dergi sayesinde tanıştı. İlk kitabının üstünden 7 yıl geçtikten sonra Dirlik Düzenlik isimli şiir kitabı bu süreçte yazmış olduğu şiirlerden oluşmaktadır. Bu kitabında yer alan şiirlerinde, düşünceyi dil içinde eritmeye yönelen, özlü bir söyleyiş ve aynı zamanda çarpıcı biçim arayan, toplumsal eleştiri için mizah aracını kullandı.

İKİNCİ YENİ DÖNEMLERİ

1957 yılında yayınlanmış olan Yerçekimli Karanfil ile kendisine özgü şiir evreni kurmuş olan Edip Cansever, bu kitabında Yeni akımının özgün örneklerini vermiştir. Yenilik, Pazar Postası, Yeni Dergi gibi dönemin sanat yayınlarında şiirsel canlılığı beslemiş olan şairler arasında yer almış, şiirlerinde zamanla sevinç yerini bunalıma, toplumsal dengesizlikleri eleştirme kaygısı yerini ise yıkıcı bir umutsuzluğa bırakmıştır.

Şiirlerinde tiyatrodan esinlenen diyaloglar kullanan Cansever, Nerde Antigone, Tragedyalar, Çağrılmayan Yakup gibi eserlerini bu süreçte kaleme almıştır. Kapalı ve anlaşılması güç fakat anlamdan ayrılmayan bir şiire yönelerek İkinci Yeni içindeki bazı şairler gibi anlamsızlığı savunmadı. Tutarlı bir bütünlük içinde icra ettiği eserlerinde düzyazı olanaklarından da faydalandı. Sadece şiirleriyle değil tepkileri ve yaşama biçimiyle de kendinden söz ettirmeyi başaran Edip Cansever, sürekli üreten bir şair olarak ilgileri üzerinde tutmayı başardı.