Tgrt Haber
03 Haziran 2023 17:47 - Güncelleme : 03 Haziran 2023 17:52

HAKAN FİDAN ASLEN NERELİ? Mit Başkanlığı'ndan Dışişleri Bakanlığı'na.. Hakan Fidan'ın hikayesi

Hakan Fidan aslen nereli? Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Sır küpüm' dediği MİT Başkanı Hakan Fidan, 13 senedir başarılı bir çizgi ortaya koydu. Yurt içi ve yurt dışında birçok stratejik görevi tam isabet gerçekleştirdi. Başarıyla yaptığı görevinin ardından Hakan Fidan'ın kabineye alınacağı neredeyse kesinleşti. Sadece Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kabineyi açıklaması kaldı. Peki Hakan Fidan aslen nereli, babası nereli kimdir? MİT Başkanlığı'ndan Dış İşleri Bakanlığı'na uzanan yolda Hakan Fidan'ın yaşadıkları.. İşte Hakan Fidan biyografisi...

HAKAN FİDAN ASLEN NERELİ? Mit Başkanlığı'ndan Dışişleri Bakanlığı'na.. Hakan Fidan'ın hikayesi
Hakan Fidan, Hakan Fidan Kimdir, Kabine

Hakan Fidan aslen nereli? Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yemin töreninden sonra bu akşam kabineyi açıklaması bekleniyor. Yeni bakanlar listesi içerisinde ise Milli İstihbarat Başkanı Hakan Fidan'ın olduğu öne sürülüyor. Hal böyle olunca Hakan Fidan yakından merak ediliyor. Peki 13 senedir başarılı bir MİT Başkanlığı görevi ifa eden Hakan Fidan aslen nereli, kaç yaşında ve kimdir? İşte tüm detaylar.

HAKAN FİDAN ASLEN NERELİ? 

Hakan Fidan, Türkiye'nin mevcut Millî İstihbarat Teşkilatı Başkanıdır. 1968 yılında Ankara'da doğan Fidan, askerlik, akademisyenlik ve bürokrasi alanlarında çeşitli görevlerde bulunmuştur.

Hakan Fidan, Kara Kuvvetleri Muhabere Okulu'ndan astsubay olarak mezun oldu. Ardından Kara Kuvvetleri Dil Okulu'nda da eğitim gördü. 1986-2001 yılları arasında Türk Silahlı Kuvvetleri'nde muhabere istihbarat astsubayı olarak görev yaptı . Almanya'daki NATO Süratli Reaksiyon Kolordusu Karargahı'nda da çalışan Fidan, 2001 yılında kendi isteğiyle askerliği bıraktı.

HAKAN FİDAN ASLEN NERELİ? Mit Başkanlığı'ndan Dışişleri Bakanlığı'na.. Hakan Fidan'ın hikayesi

Hakan Fidan, askerliği bıraktıktan sonra ABD'de Maryland Üniversitesi'ne bağlı University of Maryland University College'den Yönetim ve Siyaset Bilimi alanından lisans dereceleri aldı . Daha sonra Türkiye'ye dönerek Bilkent Üniversitesi'nde "Dış Politikada İstihbaratın Yeri" isimli teziyle yüksek lisans ve 2006 yılında da "Bilgi Çağında Diplomasi: Antlaşmaların Doğrulanmasında Enformasyon Teknolojilerinin Kullanımı" başlıklı tez ile doktora yaptı. Viyana'da Uluslararası Atom Enerjisi Kurumunda, Cenevre'de Birleşmiş Milletler Silahsızlanma Enstitüsünde ve Londra'da Verification Technologies Research Center'da akademik çalışmalarını sürdürdü . Hacettepe ve Bilkent üniversitelerinde akademisyenlik yaptı.

Hakan Fidan, 2001-2003 yılları arasında Avustralya'nın Ankara Büyükelçiliği'nde kıdemli siyasi ve ekonomik danışman olarak görev yaptı . 2003 yılında Başbakanlık Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) Başkanlığına atandı . 2007 yılında Başbakanlık müsteşar yardımcılığı görevine getirildi . 2008 yılında Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Yönetim Kurulu üyeliğine atandı . 2008 yılında da Uluslararası Ahmet Yesevi Üniversitesi mütevelli heyeti üyesi oldu . 2010 yılında Millî İstihbarat Teşkilatı müsteşar yardımcılığına getirildi . Aynı yıl Emre Taner'in görev süresinin dolmasının ardından MİT Müsteşarlığı görevine atandı . Böylece Türkiye Cumhuriyeti devletinde en genç MİT müsteşarı olarak tarihe geçti . 2015 yılında kısa bir süre için Adalet ve Kalkınma Partisi'ne üye oldu ve milletvekili adayı oldu ancak daha sonra adaylıktan çekildi ve MİT Müsteşarlığı görevine geri döndü. 2021 yılından itibaren Cumhurbaşkanlığı Kabine'sinde bakan olarak ismi geçmeye başladı.

HAKAN FİDAN ASLEN NERELİ? Mit Başkanlığı'ndan Dışişleri Bakanlığı'na.. Hakan Fidan'ın hikayesi

HAKAN FİDAN'IN ÇOCUĞU VAR MI?

Hakan Fidan, evli ve üç çocuk babasıdır. Eşi Nuran Fidan, eski bir diplomat olan Hakan Fidan'ın Avustralya Büyükelçiliği'nde tanıştığı kişidir. Hakan Fidan, İngilizce, Almanca, Arapça ve Farsça bilmektedir. Hakan Fidan, mütevazı, sakin, çalışkan ve kararlı bir kişiliğe sahiptir. Medyadan uzak durmayı tercih eden Hakan Fidan, hakkında çok az bilgi bulunan bir isimdir.

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Ibrahim.ozkaraca. 7 Kasım 2023 21:25

Alahim.isinizi.ras.getirsin.vatanimizi.once.ALAHA.SONRA.SIZIN.GIBI.VATAN.SEVENLERE.AMANETIR.ALAHIM.GUC.KUVET.VERSIN.ALAHA.AMANET.OLUN

Sonraki Haber Yükleniyor...