2021-11-17 13:28:10

İsmet Yılmaz kimdir, kaç yaşındadır? AK Parti TBMM Grup Başkanı seçilen İsmet Yılmaz nerelidir?

İsmet Yılmaz, Naci Bostancı’nın görevden ayrılması üzerine yeni AK Parti TBMM Grup Başkanı seçildi. Yapılan değişikliğin ardından konuyla yakından ilgilenen vatandaşlar, yeni başkan İsmet Yılmaz kimdir? AK Parti TBMM Grup Başkanı seçilen İsmet Yılmaz kaç yaşındadır?” sorularına yanıt armaya başladı.

İsmet Yılmaz kimdir, kaç yaşındadır? AK Parti TBMM Grup Başkanı seçilen İsmet Yılmaz nerelidir?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

AK Parti TBMM Grup Başkanlığı’nda gerçekleşen değişimin ardından gözler yeni başkan İsmet Yılmaz’a çevrildi. Naci Bostancı’nın görevden ayrılmasıyla birlikte gerçekleştirilen kapalı grup toplantısında başkan seçilen İsmet Yılmaz kimdir, nerelidir? AK Parti TBMM Grup Başkanı İsmet Yılmaz kaç yaşındadır? İşte detaylar…

AK PARTİ TBMM GRUP BAŞKANI İSMET YILMAZ NERELİDİR?

1961 yılında Sivas’ın Gürün ilçesinde dünyaya gelen İsmet Yılmaz, Gürün Cumhuriyet İlkokulu ve Gürün Ortaokulu’nda öğrenim görmüştür. Daha sonra İstanbul Haydarpaşa Lisesi’nde lise eğitimini görmüş olan Yılmaz, lisenin ardından İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi’nde Makine Bölümü’nden mezun olmuştur. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra İsveç Dünya Denizcilik Üniversitesi’nde Gemi İşletmeleri Teknik Yönetimi alanında ve Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk Ana Bilim Dalı’nda iki farklı Yüksek Lisans eğitimini tamamlamıştır. Doktorasını da Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk alanında tamamlayan İsmet Yılmaz, kamuda ve özel sektörde yaklaşık 20 yıl kadar mühendis ve müşavir avukat olarak görev almıştır.

2002 yılında Denizcilik Müsteşarı olarak atanan Yılmaz, Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini de yürütmüştür. 2007 senesinde, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 114. maddesi uyarınca bağımsız olarak Ulaştırma Bakanı görevine başlamıştır. Aynı yılın sonunda Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarlığı görevine atanan İsmet Yılmaz, 61’nci Hükümette Milli Savunma Bakanlığı görevini üstlenmiştir. 2015 yılına kadar bu görevini sürdüren Yılmaz, ardından TBMM Başkanlığı’na getirilmiştir.

26. dönemde Sivas Milletvekili olarak seçilen İsmet Yılmaz, 64. Hükümette tekrar Milli Savunma Bakanı olarak görev almaya başlamıştır. İyi derecede İngilizce bilmekte olan Yılmaz, evli ve 3 çocuk babasıdır. Naci Bostancı’nın görevden ayrılmasının ardından Kasım 2021 tarihinde AK Parti TBMM Grup Başkanlığı görevine başlamıştır.

Etiketler