2021-12-08 17:22:07

Milli Halterci Şaziye Erdoğan kimdir, nerelidir? Şaziye Erdoğan kaç yaşındadır?

Milli Halterci Şaziye Erdoğan kimdir, nerelidir? sorusu, internet üzerinden en sık aratılan sorular arasında yerini aldı. Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te devam eden Büyükler Dünya Halter Şampiyonası’nda 1 gümüş, 2 bronz madalya kazanan Halterci Şaziye Erdoğan, Türkiye’ye yaşatmış olduğu bu gururun ardından, en çok konuşulan isimler arasında yer almaya başladı. Vatandaşlar, “Milli Halterci Şaziye Erdoğan kimdir, nerelidir?”, “Şaziye Erdoğan kaç yaşındadır?” sorularına cevap aramaya başladı.

Milli Halterci Şaziye Erdoğan kimdir, nerelidir? Şaziye Erdoğan kaç yaşındadır?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te gerçekleşmekte olan Büyükler Dünya Halter Şampiyonası’nda almış olduğu 1 gümüş, 2 bronz madalya kazanan Milli Halterci Şaziye Erdoğan, günün en çok aratılan isimlerinden biri oldu. Genç yaşında elde etmiş olduğu başarılar ve Türkiye’ye yaşatmış olduğu gurur ile adından söz ettiren Şaziye Erdoğan’ın kim olduğu, nereli ve kaç yaşında olduğu merak edilen konular arasında yerini aldı. Peki Milli Halterci Şaziye Erdoğan kimdir, nerelidir? Şaziye Erdoğan kaç yaşındadır? İşte detaylar…

MİLLİ HALTERCİ ŞAZİYE ERDOĞAN NERELİ VE KAÇ YAŞINDADIR?

23 Şubat 1992 tarihinde Ankara’da dünyaya gelen Şaziye Erdoğan, 48 kg kategorisinde yarışmakta olan Türk Kadın Haltercidir. Genç yaşında çok sayıda başarıya imza atmış olan Şaziye Erdoğan, Landskrona İsveç’te düzenlenen 2009 Avrupa Gençler Halter Şampiyonası’nda dört kez Avrupa Gençler rekoru kırarak, şampiyonluk elde etmiştir. Koparmada 79.0 kg, silkmede 97.0 kg, genel toplamda da önce 172.0, daha sonra da 176.0 kg kaldırmış ve gençlerde Avrupa rekorlarını elde etmiştir.

Büyüklerde yapılmış olan 2010 Avrupa Halter Şampiyonası’nda Nurcan Taylan ve Marzena Karpińska’dan sonra bronz madalya kazanmıştır. Tayland’ın Pattaya şehrinde gerçekleştirilen 2019 Dünya Halter Şampiyonası’nda 45 kiloda mücadele etmiş olan Erdoğan, koparmada 77 kilo ile altın madalya, silkmede 92 kilo ile gümüş madalya ve toplamda ise 169 kilo derecesiyle altın madalya kazanmıştır.

Şaziye Erdoğan, Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te düzenlenmekte olan 2021 Dünya Halter Şampiyonası’nda da koparmada 76 kilo ile gümüş madalya, silkmede 93 kilo ve toplamda ise 169 kilo ile 2 bronz madalya elde ederek, ülkesine bu gururu yaşatmıştır. Türkiye Halter Federasyonu’nun yapmış olduğu açıklamaya göre şampiyonaya 51 ülkeden 393 sporcu katılmış, 45 kilo kadınlarda Türkiye’yi temsil eden Şaziye Erdoğan, önemli bir başarıya imza atmıştır.

Etiketler