Tarih : 29.11.2021 - 10:27 Yorum : 0

Mustafa Cengiz kimdir, nereli? Galatasaray eski başkanı Mustafa Cengiz hayatını kaybetti!

Mustafa Cengiz hayatını kaybetti! Galatasaray Spor Kulübü eski başkanı Mustafa Cengiz, 28 Kasım 2021 tarihinde akşam saatlerinde vefat etti. Ünlü başkanın vefat haberinin yayılmasının ardından vatandaşlar internet üzerinden yoğun bir araştırmaya girerek “Mustafa Cengiz kimdir, nereli?” “Galatasaray eski başkanı Mustafa Cengiz neden vefat etti?” sorularına cevap aramaya başladı.

Mustafa Cengiz kimdir, nereli? Galatasaray eski başkanı Mustafa Cengiz hayatını kaybetti!

Galatasaray Spor Kulübü’nün dün akşam yapmış olduğu açıklamaya göre eski başkan Mustafa Cengiz hayatını kaybetti. Galatasaray camiasının ve futbol severleri büyük üzüntü duyduğu haberin ardından internet üzerinde en sık aratılan isimlerden biri haline gelen Mustafa Cengiz’in nereli ve kim olduğu, ölüm sebebi ve kariyeri büyük bir merak konusu oldu. Peki Mustafa Cengiz kimdir, nereli? Galatasaray eski başkanı Mustafa Cengiz neden hayatını kaybetti? İşte detaylar…

MUSTAFA CENGİZ NERELİDİR?

1949 yılında Gaziantep’in Nizip ilçesinde dünyaya geldi. Lise eğitimini Gaziantep’te tamamlayan Mustafa Cengiz, daha sonra Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu. Köy-Koop Merkez Birliği’nde kurucu uzman olarak çalıştıktan sonra TANSA Genel Müdürlüğü görevini üstlendi. 12 Darbesi sonrasında memuriyetten ayrılarak, Türkiye Akaryakıt Bayileri ve Gaz İşverenler Sendikası’nda genel başkanlık görevinde bulundu.

20 Ocak 2018 tarihinde Galatasaray Spor Kulübü Başkanlığı’na getirilen Mustafa Cengiz, bu süreçte petrol ve akaryakıt sektöründe faaliyet gösteren ve kendine ait olan şirketlerin yönetimini de sürdürdü. Bir süre Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Dış İlişkiler Bölümü’nde fahri olarak görev almıştır. Mustafa Cengiz’in başkanlığında Galatasaray 2017-2018 ve 2018-2019 sezonlarında Süper Lig’de şampiyon oldu. 2018-2019 sezonunda Türkiye Kupası’nı ve 2019 Türkiye Süper Kupası’nı kazanan takım oldu. 22 Haziran 2021 tarihine kadar Galatasaray SK Başkanı görevini sürdüren Mustafa Cengiz, koltuğunu Burak Elmas’a devretti.

Mustafa Cengiz, petrol ve akaryakıt sektöründe kendi şirketlerini yönettiği sırada Türkiye Akaryakıt İşveren Sendikası genel başkanlığını da yürütmüştür. Galatasaray Spor Kulübü’nün yanı sıra Darüşşafaka Cemiyeti, Büyük Kulüp ve Mülkiyeler Vakfı üyeliği de yapmıştır. Mustafa Cengiz, İngilizce, Arapça ve Fransızca bilmektedir.

GALATASARAY ESKİ BAŞKANI MUSTAFA CENGİZ NEDEN VEFAT ETTİ?

Galatasaray Spor Kulübü eski başkanı Mustafa Cengiz, 2020 yılında 10 saat süren bir beyin ameliyatı olmuştu. 7 Mayıs’ta gerçekleştirilen bu ameliyatın ardından 18 Mayıs’ta mide kanaması nedeniyle ikinci bir ameliyata girmek durumunda kaldı. 10 Ağustos 2021 tarihinde düzenleyecek olduğu basın toplantısını yine yaşadığı rahatsızlıkla nedeniyle iptal eden Mustafa Cengiz’in beyninde tümör olduğu tespit edildi. Eylül ayının 2’sinde yoğun bakıma kaldırılan Mustafa Cengiz, uzun süredir tedavi gördüğü hastanede, 28 Kasım 2021 tarihinde 72 yaşında hayatını kaybetti.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber