Tarih : 18.11.2021 - 15:45 Yorum : 0

Naci Bostancı kimdir, nerelidir? AK Parti Grup Başkanlığı’ndan neden istifa etti?

Naci Bostancı, AK Parti Grup Başkanlığı görevinden ayrıldı. Bostancı’nın görevden ayrılmasının ardından gerçekleştirilen grup toplantısında Grup Başkanlığı’na eski TBMM Başkanı İsmet Yılmaz getirildi. Haberin ardından “Naci Bostancı kimdir, nerelidir?” “AK Parti Grup Başkanlığı’na kim seçildi?” sorularına yanıt aranmaya başlandı.

Naci Bostancı kimdir, nerelidir? AK Parti Grup Başkanlığı’ndan neden istifa etti?

AK Parti TBMM Grup Başkanlığı görevinden istifa eden Naci Bostancı, sosyal medyada gündem oldu. 2018 yılından bugüne sürdürmüş olduğu görevinden istifa etmesi üzerine yerine eski TBMM Başkanı İsmet Yılmaz getirildi. Peki Naci Bostancı kimdir, nerelidir? AK Parti TBMM Grup Başkanlığı görevinden neden istifa etti? İşte detaylar…

NACİ BOSTANCI KİMDİR, NERELİDİR?

2 Ağustos 1957’de Amasya’da dünyaya gelen Naci Bostancı’nın aslen nereli olduğu bilinmemektedir. İlk, orta ve lise eğitimini tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun oldu. Lisans eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde sosyal değişme kuramları üzerine vermiş olduğu tezler ile Yüksek Lisans eğitimini tamamlayan Bostancı, Türkiye Günlüğü, Birikim gibi dergilerde makaleler paylaştı. Bir süre Mesut Yılmaz’a siyaset danışmanlığı yapmış, 1989-1991 yılları arasında da Kültür Başkanlığı Müşavirliği görevinde bulunmuştur.

1998-2004 yılları arasında Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde Bölüm Başkanlığı görevini yürütmüş olan Naci Bostancı, 2008 Ağustos ayında Gazi Üniversitesi Rektör Danışmanlığı’na getirildi. Ardından Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı olarak görevlendirilen Bostancı, 2011 senesinde bu görevden istifa ederek, 2011 genel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi’nden Amasya 1. sıra adayı olarak milletvekili seçilmiştir.

Türkiye-Kırgızistan Parlamentolararası Dostluk Grup Başkanlığı, Türkiye-Kazakistan Parlamentolararası Dostlu Grubu Genel Sekreterliği ve Türkiye-İrlanda Parlamentolararası Dostluk Grubu Üyeliği gibi görevleri üstlenmiştir. 2014 senesinde TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanlığı ve Eylül 2014’te ise AK Parti Grup Başkan Vekili görevlerini üstlenmiştir. 21. ve 25. dönem Amasya, 27. dönem Ankara milletvekili görevlerinde bulunmuştur. 7 Temmuz 2018 tarihinden itibaren de AK Parti TBMM Grup Başkanı olarak görev almıştır. Fakat Kasım 2021 tarihinde bu görevinden istifa etmiştir.

Türkiye’de sosyal değişme ve kimliksel dönüşüm, siyaset bilimi, siyaset tarihi, ikna kuramları, propaganda, kitle iletişim teorileri, kültürel dönüşüm ve ideoloji kuramı üzerine çok sayıda çalışması bulunmakta ve çalışmaya devam etmektedir. ‘Işığın Gölgesi’ isimli siyasi bir roman kaleme alan Bostancı, kitabında 1980 öncesi siyasi ortamını kendi yaşamından kesitler sunarak aktarmıştır.

NACİ BOSTANCI NEDEN İSTİFA ETTİ?

2008 yılından itibaren AK Parti TBMM Grup Başkanı olarak görev alan Naci Bostancı, Kasım 2021 tarihinde bu görevinden istifa ettiğini duyurdu. 2023 seçimlerinde AK Parti Genel Merkezi’nde görev alacağı için istifa ettiğini belirten Bostancı, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Görevimden ayrılıyorum. Bundan sonra 2023 seçimlerine hazırlanacağız."

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber