Tarih : 26.09.2021 - 13:38 Yorum : 0

Olaf Scholz kimdir, kaç yaşında? Almanya Başbakan adayı Olaf Scholz hayatı

Almanya'da 16 yıllık Angela Merkel döneminin sonuna gelindi. 26 Eylül Pazar günü yapılacak seçimlerle Almanya’nın yeni başbakan adayına belirleyecek olan Federal Meclis seçimine gidiyor. Peki Almanya şansölye adayı Olaf Scholz kimdir?Sosyal Demokrat Parti adayı Olaf Scholz kaç yaşında? Olaf Scholz’ın vaatleri neler?

Olaf Scholz kimdir, kaç yaşında? Almanya Başbakan adayı Olaf Scholz hayatı

Günümüzde Almanya Maliye Bakanı ve Başbakan yardımcısı görevini üstlenen Olaf Scholz, Merkel’in grevi bırakmasının ardından en güçlü adayların başından geliyor. Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) adayı Olaf Scholz, seçim anketlerinden rakiplerini geride bırakıyor. 26 Eylül Pazar günü 08.00 ile 18.00 saatleri arasında yapılacak olan Federal Meclis seçimleri akıllara ‘’ Olaf Scholz kimdir? Almanya Başbakan adayı Olaf Scholz kaç yaşında?’’ sorularının cevabını getirdi.

OLAF SCHOLZ KİMDİR?

Olaf Scholz, 14 Haziran 1958 tarihinden Batı Almanya’da dünyaya geldi. 1978'de Hamburg Üniversitesi'nde hukuk okuyan Olaf Scholz, iş hukuku konusunda uzmanlaşarak avukat oldu.

2018 yılında bu yana Maliye Bakanı ve Başbakan yardımcılığı görevinde bulunan Olaf Scholz, 7 yıl kadar Hamburg Belediye Başkanlığı yaptı. 2002'den 2004'e kadar Scholz, SPD'nin Genel Sekreteri olarak görev yaptı. Olaf Scholz, Ağustos 2020'de Almanya Sosyal Demokrat Partisi tarafından 2021 Almanya federal seçimlerinde başbakan adayı seçildi. Almanya Başbakan adayı Olaf Scholz, Alman parlamentosuna ilk kez 1998'de 40 yaşında girdi. Olaf Scholz, yapılan anketlere göre, rakipleri ile çıktığı televizyon tartışmalarının üçünü de kazandı.

Merkez soldaki Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) adayı olan 63 yaşındaki eski Hamburg belediye başkanı Olaf Scholz, Angela Merkel'in şansölye olarak yerini alma yarışında önde gidiyor. Covid-19 krizi, asgari ücret konularındaki görüşleri halk tarafından benimsendi. Olaf Scholz, Almanya’da Merkel’in ardından en güvenilir isim olarak biliniyor. Almanlar ülke adına iklim krizi ve küresel ısınma, mülteci sorunu, Covid-19 ve sosyal adaletsizlik konularının çözülmesi gerektiğine inanıyor. Covid-19 sürecinden ortaya koyduğu ekonomik başarı nedeniyle Olaf Scholz, dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

Başbakan adayı Scholz, Alman ekonomi tarihindeki en büyük finansal skandallardan biri olan Wirecard nedeniyle büyük eleştiri topladı. Ancak pandemi döneminde Alman işletmelerinin ve işçilerin pandemiden kurtulmasına yardımcı olmak için federal hükümet tarafından bir araya getirilen 750 milyar € acil finansman paketine öncü olması, temmuzda meydana gelen sel felaketinde hızla bölgeye gidip yaklaşık 400 milyar euroluk acil yardımı koordine etmesi, küresel asgari vergi için ABD'de müzakereler yürüten 'sorumlu' ve pragmatik bir isim olarak tarihe geçti. Olaf Scholz aynı zamanda Almanya’da asgari ücreti saatte 9,60 Euro'dan 12 Euro'ya yükseltmeyi hedefliyor.

Etiketler : Almanya Merkel
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber