Tgrt Haber
20 Kasım 2023 09:33 - Güncelleme : 21 Kasım 2023 16:14

Pervin Chakar kimdir? Özgür Özel soluğu konserde aldı: PERVİN CHAKAR ASLEN NERELİ?

Pervin Chakar kimdir? sorgulaması yapılıyor. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel tarafından ziyaret edilen ve gündeme oturan Pervin Chakar’ın daha önceki söylemleri ve geçmişi gündem oldu. Kullanıcılar Pervin Chakar aslen nereli? sorusuna yanıt ararken detayları da öğrenmeye çalışıyor.

Editör: Mücahit Dere / Kaynak: TGRT Haber
Pervin Chakar kimdir? Özgür Özel soluğu konserde aldı: PERVİN CHAKAR ASLEN NERELİ?
Konser

Pervin Chakar kimdir? Pervin Chakar aslen nereli? soruları araştırılıyor. Vatandaşlar CHP Genel Başkanı Özgür Özel tarafından ziyaret edilen Chakar’ın aslında kim olduğunu araştırıyor. Daha önceki söylemleriyle de gündeme gelen Chakar’ın nerede doğduğu ve ne işle meşgul olduğu da merak edilenler arasında. İşte detaylar…

PERVİN CHAKAR KİMDİR?

Chakar, 1981 senesinde Mardin’de beş çocuklu bir ailenin ilk çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası öğretmen olduğu için ilkokulu Ordu’nun Fatsa ilçesine bağlı bir köyde eğitimini aldı.

Chakar’ın müzik hayatı Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde başladı. Müzik öğretmeninin anne babasına kızlarının sesinin güzel olduğunu söylediği Perven Chakar, Bismil Halk Eğitim Merkezi’nin düzenlediği yarışmaya katılarak 14 yaşında birinci oldu.

Diyarbakır Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nde müzik bölümüne kaydolan Chakar, o günleri, “Hayatım burada birden değişti, müzik ile asıl tanışmam bu liseye kaydolmam ile başladı" diye anlatır.

Müzik eğitimine 1990'lı yılında Diyarbakır Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi'nde başlayan Chakar, 2003 yılında Ankara’da Gazi Üniversitesi Müzik Eğitim Bölümü Şan Ana Sanat Dalı’ndan mezun oldu.

Mezzo-Soprano Oylun Erdayı’dan özel şan dersleri aldı. Pervin Chakar, opera hayatının en önemli dönüm noktasını Ancona Opera Akademisi’ne girmeye hak kazanması ile yaşadı. Ancona’da Accademia D’arte Lirica’da, Perugia’da Accademia Musicale Umbria’da William Matteuzzi, Carmen Gonzalez, Sergio Bertocchi ve Michela Sburlati ile çalıştı.

PERVİN CHAKAR ASLEN NERELİ?

2007 yılında Perugia F. Morlacchi Konservatuarı’ndan üstün derece ile diploma aldı. Luciana Serra, Montserrat Cabellé, Mietta Sighele, Veriano Lucchetti, Tiziana Fabbricini ve Lella Cuberli’nin masterclass çalışmalarına katıldı.

Sahneye ilk kez 2005 yılında Uluslararası Eskişehir Müzik Festivali’nde Carl Orff’un Carmina Burana eserinde solo soprano olarak çıkan Pervin Çakar, aynı yıl Handel’in Deidamia eserinde Nerea rolünde Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde yer aldı.

İtalya’daki ilk performansını 2006’da Werther Operası’nda Sophie rolünde Milano’daki Teatro Rosetum sahnesinde gerçekleştirdi. Perugia ve Citta di Castello’da Mozart’ın Der Schauspieldirektor Operası’nda Madame Herz rolünde ve 2007’de Lecce, Teatro Politeama Greco için Der Rosevkavalier’de Marianne/Duenna rollerinde sahne aldı.

Pervin Chakar kimdir? Özgür Özel soluğu konserde aldı: PERVİN CHAKAR ASLEN NERELİ?

ÖZEL ÇOK ETKİLENDİ

Pervin Buldan ile konsere katılan CHP Genel Başkanı Özgür Özel şu ifadeleri kullandı:

"İstanbul Kadıköy'de Süreyya Opera Sahnesi'nde ünlü soprano Pervin Chakar ve piyanist Paolo Villa'nın 'Bir Opera Gecesi' dinletisine katıldık. Sayın Chakar'ın performansı kadar, verdiği barış kardeşlik mesajları ve deprem acımızı paylaşması da etkileyiciydi." 

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...