2021-08-21 12:58:47

Marmara Üniversitesi yeni rektörü Mustafa Kurt kimdir, nerelidir?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzaladığı atama kararıyla Marmara Üniversitesi’nin yeni rektörü Prof. Dr Mustafa Kurt oldu. Peki, Prof. Dr. Mustafa Kurt’un hayatı, akademik kariyeri, Marmara Üniversitesi rektörü ne mezunu? İşte yeni Rektör Mustafa Kurt’un biyografisi

Marmara Üniversitesi yeni rektörü Mustafa Kurt kimdir, nerelidir?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Bugün Resmi Gazete’de yayımlanan atama kararlarına göre Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Mehmet Naci İnci atanırken Marmara Üniversitesi Rektörlük koltuğuna ise Prof. Dr. Mustafa Kurt getirildi. Söz konusu atamalar, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 13'üncü ve 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2'nci, 3'üncü ve 7'nci maddeleri gereğince yapıldı.

MARMARA ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ MUSTAFA KURT KİMDİR?

Mustafa Kurt, 1964 yılında Samsun’un Bafra ilçesinde dünyaya geldi. İlk, orta ve lise eğitimini Bursa’da bitiren Kurt, Lisans, yüksek lisans ve doktora derecelerini Marmara Üniversitesinde tamamladı. Mustafa Kurt, 1992 yılında Dünya Bankası bursu ile öğretim elemanı yetiştirme programı kapsamında İngiltere’ye gitti. 1996 yılında doçent olan Mustafa Kurt, 2002 yılında ise profesör oldu.

Prof. Dr. Mustafa Kurt, Marmara Üniversitesi, Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölüm Başkanlığı ve Anabilim Dalı Başkanlığı, Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölüm Başkanlığı ve Anabilim Dalı Başkanlığı, Teknik Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcılığı, Fakülte Kurulu ve Yönetim Kurulu, Teknoloji Fakültesi Kurulu üyeliklerinde bulundu.

Mustafa Kurt’un bilgisayar destekli tasarım ve imalat, makine elemanları, talaşlı imalat yöntemleri ve optimizasyonu, plastik enjeksiyon kalıpçılığı ve tasarıma etki eden parametrelerin deneysel ve teorik araştırılması, eklemeli imalat ve topoloji analizi konularında akademik çalışmaları ve yayınları bulunuyor. Kurt, 2013'ten beridir Marmara Üniversitesi, Teknoloji Fakültesi, Makine Mühendisliği Bölümü'nde görev yapmaktadır. Çok sayıda yüksek lisans ve doktora tezlerinde danışmanlık yapan Mustafa Kurt evli ve 3 çocuk sahibidir.

Etiketler