Tarih : 19.10.2021 - 17:11 Yorum : 0

Prof. Dr. Orhan Oğuz kimdir, nerelidir? Eski Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Orhan Oğuz’un biyografisi

Eski Milli Eğitim Bakanı, Eskişehir Anadolu Üniversitesi kurucusu ve Marmara Üniversitesi kurucu rektörü Prof. Dr. Orhan Oğuz 97 yaşında vefat etti. Dönemin Milli Eğitim Bakanlarından ve çok sayıda başarıya imza atmış biri olan Prof. Dr. Orhan Oğuz kimdir, nerelidir? İşte tüm merak edilenler…

Prof. Dr. Orhan Oğuz kimdir, nerelidir? Eski Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Orhan Oğuz’un biyografisi

Eski Milli Eğitim Bakanı için düzenlenecek olan ilk cenaze töreni 20 Ekim 2021 günü saat 13:00’te Marmara Üniversitesi’nde gerçekleşecek. Düzenlenen törenin ardından Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camii’nde ikindi namazına müteakip cenaze namazı kılınacak. Oğuz için düzenlenecek ikinci tören ise 21 Ekim Perşembe günü Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde saat 11:00’de düzenlenecek ve törenin ardından Eskişehir Odunpazarı Belediyesi Mezarlığı’na defnedilecek. Peki Prof. Dr. Orhan Oğuz kimdir, nerelidir?

PROF. DR. ORHAN OĞUZ NERELİ?

1924 yılında Eskişehir’de dünyaya gelen Orhan Oğuz, aslen Eskişehirlidir. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini Eskişehir’de tamamlamış olan Oğuz, Yükseköğrenim için İstanbul’a gelen Orhan Oğuz, burada Yüksek İktisat ve Ticaret Okulu’nda eğitimini tamamladı. Daha sonra Fransa’ya gitti ve Paris Sorbone Üniversitesi’nde Hukuk doktorası yaptı. 1950 yılında yurda geri dönerek İzmir Yüksek Ekonomi ve Ticaret Okulu’nda İktisat ve Maliye dersleri vermeye başladı. 1951-1955 yılları arasında Afganistan’da Kabil Üniversitesi’nde 4 yıllık bir öğretim üyeliği tecrübesi yaşadı. Akademik kariyerini İzmir’den Eskişehir’e geçerek devam ettiren Orhan Oğuz, 1958 yılında Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ni kurarak, Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nin temelini attı.

11 yıl boyunca Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde görev aldıktan sonra 1969 yılında Eskişehir Milletvekili olarak TBMM’ye girerek Demirel Kabinesi’nde Milli Eğitim Bakanlığı yaptı. 12 Mart 1971 yılına kadar sürdürmüş olduğu Milli Eğitim Bakanlığı görevini sonra erdirerek parlamentoda 6 yıl daha görev aldı. 1978 yılında İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Başkanlığı’na seçildi ve 1982 yılında İİTİ Akademisi Marmara Üniversitesi olarak faaliyet göstermeye başladı. Aynı yıl Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi de Eskişehir Anadolu Üniversitesi oldu.

Marmara Üniversitesi’nin kurulma aşamasında bu görev kurucu rektör olarak Prof. Dr. Orhan Oğuz’a verildi. Buradaki görevini 1992 yılında tamamlayan Oğuz, 1996-1997 yılları arasında da RTÜK Başkanlığı görevini üstlendi. 1991 yılında Fransız Cumhurbaşkanı tarafından Legion D'honneur nişanı taltif edilen Prf. Dr. Orhan Oğuz’un, iktisat alanında basılmış çok sayıda kitabı ve yayını bulunmaktadır. Merhum Güler Oğuzla evli olan Orhan Oğuz, 19 Ekim 2021 tarihinde 97 yaşında vefat etti.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber