2022-01-10 14:32:15 | Son Güncelleme : 2022-03-18 14:34:32

Roger Schmidt Kimdir?

“Roger Schmidt kimdir?” sorusu, Fatih Terim’in Galatasaray Teknik Direktörlüğünü bırakmasının ardından en sık sorulan sorular arasında yerini aldı. Galatasaray’da süregelen kötü gidişatın ardından Fatih Terim’in önleyemediği düşüşle birlikte Başkan Burak Elmas ve yönetimi olağanüstü toplanma kararı alarak görüşmelerde bulunmuştu. Görüşmelerin ardından ayrılık kararının çıkması ve Fatih Terim’in Galatasaray’dan ayrılma sürecinin başlaması, yeni teknik direktörün kim olacağına dair soru işaretleri oluşturmaya başlamıştı. Bugün gelen ayrılığın ardından yeni teknik direktör için güçlü isimlerden biri de Roger Schmidt oldu. Peki Roger Schmidt kimdir, nereli?

Roger Schmidt Kimdir?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Galatasaray’ın son günlerde devam eden kötü gidişatı, Fatih Terim’in ayrılacağı haberlerini güçlendirmişti. Geçtiğimiz günlerde olağanüstü toplantı yapan Başka Burak Elmas ve yönetimin görüşmelerinin ardından toplantıdan ayrılık kararı çıkmıştı. Bugün gelen son dakika haberi ile birlikte Fatih Terim’in Galatasaray’dan ayrılması, yerine kimin geleceği sorularını da beraberinde getirdi. Roger Schmidt, bu isimlerin arasında en güçlü ihtimaller arasında yer alıyor. Peki Roger Schimdt kimdir? Roger Schimdt nereli ve kaç yaşında? İşte detaylar…

ROGER SCHMİDT KİMDİR?

13 Mart 1967 tarihinde dünyaya gelen Roger Schmidt, eski Alman futbolcu ve teknik direktördür. Teknik direktörlük kariyerine, Almanya 6. Ligi ekipleri arasında bulunan Delbrücker’de başlamış ve sonraki sezon da 4. Lig takımları arasında bulunan Preuben Münster’in başına geçmiştir. Prebuen Münster’de şampiyonluk elde eden Schmidt, burada yapmış olduğu 3 yıllık görevi boyunca 106 maça çıkmış ve 2011-2012 sezonu içinde Bundesliga 2 ekiplerinden olan Padernborn’un başına geçmiştir. Başarılı bir dönem geçiren Roger Schmidt, 2012-2014 yılları arasında iki sezon süresince RedBull Salzburg’un yöneticiliğine geçmiştir. İlk yılında ligi 2. Sırada tamamlarken, Şampiyonlar Ligi elemelerinde Fenerbahçe’ye elenerek Avrupa Ligi’ne gelmiştir.

2013-2014 yılları arasında Avusturya Ligi’ni ve Avusturya Kupasını kazanan Roger Schmidt, Kevin Kampl, Sadio Mane ve Jonathan Soriano gibi isimlerin parlamasında katkıda bulunmuştur. Salzburg’ta göstermiş olduğu başarıyla Leverkusen’in başına gelmiş olan Alman Teknik Direktör Roger Schmidt, ilk sezonda Şampiyonlar Ligi’nde gruplara kalmış ve üçüncü sırada tamamlamıştır. Ardından Devler Ligi’ne katılan Schmidt, bu sezon içinde ligde zor bir dönem geçirmiş ve Şampiyonlar ligi’nde gruplardan çıkmıştır. Fakat buna rağmen Atletico Madrid’e elenen Leverkusen, faturayı Roger Schmidt’e kesmiş ve Alman teknik direktör ile Mart başında yollarını ayırmıştır. Yerine Tayfun Korkut getirilmiştir.

ROGER SCHMİDT GALATASARAY TEKNİK DİREKTÖRÜ MÜ OLACAK?

Roger Schmidt, RedBull Salzburg, Bayer Leverkusen ve Beijing Guoan gibi takımları yönetmiş,PSV Eindhover takımının da teknik direktörlüğünü yapmıştır. Fatih Terim'in Galatasaray'dan istifasının ardından takımın başına geçeceği konuşulan güçlü isimlerden biri de Roger Schmidt. Başarılı teknik adam, Galatasaray'ın başına geçeceği haberleriyle gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Galatasaray Kulübü yönetiminden henüz resmi bir açıklama gelmezken, Bülent Korkmaz da güçlü isimlerin arasında yerini koruyor.

Etiketler