26˚
İstanbul
26˚
hafif yağmur
Nem %58
Rüzgar 4.57 /s
Cumartesi
26˚/19˚
Pazar
29˚/20˚
Pazartesi
27˚/21˚
Salı
27˚/20˚
27 Mayıs 2022 Cuma
2022-01-24 13:05:56 | Son Güncelleme : 2022-03-17 14:34:59

Ali Gaffar Okkan Kimdir?

“Ali Gaffar Okkan kimdir?” sorusu, şehit oluşunun yıldönümünde en sık sorulan sorular arasında yerini aldı. Diyarbakır İl Emniyet Müdürü olarak görev aldığı sırada şehit düşürülen Ali Gaffar Okkan, görev aldığı 4 yıl içerisinde Diyarbakır halkının sevgisini kazanmış ve gönüllerinde yer edinmişti. Şehit düşürülüşünün 21. yılında büyük bir saygıyla anılmakta olan Gaffar Okkan için internet üzerinden yapılan araştırmalarda, “Gaffar Okkan kimdir?”, “Şehit Gaffar Okkan nereli?”, “Gaffar Okkan kaç yaşında ve neden öldü?” sorularına cevap aranmaya başladı.

Ali Gaffar Okkan Kimdir?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Diyarbakır Emniyet Müdürü olarak görev aldığı sırada şehit düşürülen Ali Gaffar Okkan, ölümünün 21. yıldönümünde büyük bir saygı ve sevgiyle anılıyor. Diyarbakır halkının gönlüne taht kurmuş ve yaptığı çalışmalarla büyük bir sevgi toplamış olan Ali Gaffar Okkan, internet üzerinden en sık aratılan isimler arasında yer alıyor. İnternet üzerinden yapılan araştırmalarda Gaffar Okkan’ın nereli olduğu, kaçında ve neden öldüğü araştırılıyor. Peki Ali Gaffar Okkan kimdir? Şehit Gaffar Okkan nereli, kaç yaşında ve neden öldü? İşte detaylar…

ALİ GAFFAR OKKAN KİMDİR?

24 Şubat 1952 tarihinde Sakarya’nın Hendek ilçesinde dünyaya gelen Ali Gaffar Okkan, 30 Eylül 1970 tarihinde Polis Koleji’nden, 29 Eylül 1973 tarihinde ise Polis Akademisi’nden mezun olmuştur. İzmir İl Emniyet Müdürlüğü’ne komiser yardımcısı olarak atanmış olan Okkan, burada komiser rütbesine kadar yükselmiş ve bu süreçte çeşitli birimlerde görev almıştır. 1983 yılında Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğü’ne atanmış olan Gaffar Okkan, 1985 yılında şube müdürlüğüne terfi etmiştir. 1986 yılında Eskişehir İl Emniyet Müdürlüğü kadrosunda görev almıştır. Burada 1992 yılına kadar Emniyet Müdür Yardımcısı olarak görev almış olan Gaffar Okkan, 6 Aralık 1993 tarihinde 1. sınıf emniyet müdürlüğüne terfi etmiş ve Kars İl Emniyet Müdürü olarak atanmıştır.

18 Kasım 1997 tarihinde Diyarbakır İl Emniyet Müdürü olarak göreve başlamış olan Ali Gaffar Okkan, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’ndeki lisans eğitimini tamamlamış ve mezun olmuştur. Kars Emniyet Müdürü olarak görev almış olduğu süreçte PKK ve Hizbullah terör örgütlerinden olumsuz yönde etkilenmiş olan Diyarbakır’a Emniyet Müdürü olarak atanmış olan Okkan, Hüseyin Velioğlu’nun İstanbul Beykoz’daki villasına yapılan baskında büyük rol oynamıştır.

Diyarbakır’da görev aldığı sürede, kadın polisler ilk defa Okkan’ın emriyle sokağa çıkmış ve trafiği yönetmiştir. İki küçük otomobil alarak mavi beyaza boyatan Gaffar Okkan, bu otomobillere ikişer kadın polis görevlendirdi. Bu otomobillerden bir tanesi kaybolan çocukları toplayıp ailelerine teslim ederken, diğeri de yürümekte zorlanan yaşlılara yardımcı oluyordu. Havaalanında bulunan kadın polisler, yaşlı yolcuların bilet işlemlerini yapmakta ve onlara uçaklarına kadar eşlik ediyordu. Gaffar Okkan, görev aldığı süre içinde havaalanlarına tekerlekli sandalyeler aldırmış, şehrin önemli merkezlerine ise kameralar taktırmıştır. Gece yarılarına kadar ise makam odasındaki ekranda sokakları gözlemiştir.

ŞEHİT GAFFAR OKKAN KAÇ YAŞINDA VE NEDEN ÖLDÜ?

Diyarbakır İl Emniyet Müdürü olarak görev aldığı sırada 24 Ocak 2001 tarihinde saat 17:40 sıralarında, makam aracıyla valilik binasına seyir halinde iken, Sezai Karakoç Bulvarı’nda Et Balık Kurumu ile Eflatun Park arasında kimliği belirsiz kişiler tarafından pusuya düşürülmüş ve açılan ateş sonucunda da olay yerinde şehit düşmüştür. İşlenen cinayet hala çözülmemiş olmakla birlikte, cinayeti işleyenin Hizbullah olduğuna yönelik iddialar bulunmaktadır.

Şehit düştüğünde henüz 49 yaşında olan Ali Gaffar Okkan, yıllardır büyük bir sevgi ve saygıyla anılmaktadır. Hakkında yazılmış çok sayıda gazete yazısı ve kitap bulunmaktadır. Bunların dışında Emrah Gürkan tarafından yine Gaffar Okkan’ın hayatını ve yaşadığı suikasti konu alan “3310 Öldürüldü” adında bir kitap yazılmıştır.

Etiketler