Tarih : 23.11.2021 - 14:07 Yorum : 0

Şehit Öğretmen Aybüke Yalçın kimdir? 4 yıl geçti, acısı taptaze!

Türkiye, Müzik öğretmeni olarak atandığı Batman’da 2017 yılında terör örgütü PKK’lı teröristler tarafından şehit edilen Aybüke Öğretmen’i unutmadı! Acısı dün gibi taze olan Şehit Aybüke Öğretmen, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nün de yaklaşmasıyla şiirlerle anıldı. Kısacık ömrü ile yeni nesillere ilham ve örnek olacak Şenay Aybüke Yalçın kimdir? Şehit Öğretmen Aybüke ne zaman ve neden öldürüldü?

Şehit Öğretmen Aybüke Yalçın kimdir? 4 yıl geçti, acısı taptaze!

PKK’lı teröristlerin hain saldırısında şehit düşen Şenay Aybüke Yalçın, her sene olduğu gibi bu sene de Öğretmenler Günü’nde unutulmadı. 2017’de öğrencilerine karne dağıttıktan sonra evine dönerken Belediye Başkanı Veysi Işık’ın aracına teröristlerce açılan ateş sırasında şehit düşen Öğretmen Aybüke’nin adı yaşatılmaya devam ediyor. Peki Şehit Öğretmen Aybüke Yalçın kimdir? Şehit Öğretmen Aybüke ne zaman ve neden öldürüldü?

ŞEHİT ÖĞRETMEN AYBÜKE NE ZAMAN VE NEDEN ÖLDÜRÜLDÜ?

1994 yılında Çorum Osmancık’ta dünyaya gelen Şenay Aybüke Yalçın, Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Bölümü’nden mezun olmuştur. 2016 yılında Batman’ın Kozluk ilçesine Müzik Öğretmeni olarak atanan Yalçın, idealleri ve mesleğine olan aşkıyla öğrencilerinin sevgisini kazanmıştı.

9 Haziran 2017’de henüz mesleğinin 7. ayındayken, öğrencilerine karne dağıttıktan sonra evinin yolunda, Kozluk Belediye Başkanı Veysi Işık’ın aracına terör örgütü PKK tarafından açılan ateş sırasında ağır yaralanarak Kozluk Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Aybüke Yalçın, tüm müdahalelere rağmen şehit düştü.

Olay, bölgeden uzaklaşmış olan ve Bekirhan Jandarma Karakolu önünde uygulama yapan güvenlik güçlerinin durdurmaya çalıştıkları araçta bulunan teröristin, “Dur!” ihtarına uymayarak Belediye Başkanı’nın aracını infilak etmesi sonucu gerçekleşmişti. Olay sonucunda 2 asker şehit düşmüş, bir vatandaş da yaralanmıştı. Olaydan aylar sonra 22 Mart 2018’de İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin terör örgütü PKK’ya yönelik gerçekleştirdiği operasyonda etkisiz hale getirilen 3 teröristin içinde yer alan İran uyruklu “Agit” kod adlı teröristin, Şehit Öğretmen Aybüke olayında bomba düzeneğini hazırlayan kişi olduğu belirlendi. Terör örgütüne silah taşımak suçundan 18 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

ŞEHİT ÖĞRETMEN AYBÜKE ADIYLA YAŞIYOR

Şenay Aybüke Yalçın’ın şehit düşmesinin ardından Türkiye büyük bir üzüntü duydu. Gayreti, çocuklara olan sevgisi, ülkesine olan sevdası ve idealleriyle çok gence örnek olacak olan Şehit Öğretmen Aybüke’nin adı ülkenin dört bir yanında yaşatılmaya devam ediyor. İlk olarak görev aldığı okula adı verilen Yalçın, daha sonra çok sayıda okul, park ve kütüphanenin de adında yaşamaya devam etti.

Batman’da Kültür ve Turizm Bakanlığınca kitap görünümünde inşa edilmiş ve dünyada tanınmayı hak eden 32 kütüphane arasına giren “Batman Şehit Şenay Aybüke Yalçın İl Halk Kütüphanesi” bir yıl içinde 300 bin kişinin ziyaretine uğradı. Şehit öğretmenin isminin verildiği kütüphane, genç içyapısı, mimarisi, akıllı kütüphane uygulaması ve 150 bin kitap kapasitesiyle Güneydoğu’nun en dikkat çeken kütüphanelerinden biri haline geldi.

Şehit Öğretmen Aybüke’nin memleketi olan Çorum Osmancık’ta da şehrin en büyük parkı olma özelliği taşıyan 4 bin 600 metrekarelik parkın adı “Şehit Öğretmen Şenay Aybüke Yalçın Parkı” olarak belirlendi. Çorum Belediye Başkanı’nın yapmış olduğu açıklamada Çorum Gülabibey Mahallesi’ne inşa edilmekte olan kültür merkezine de yine Şehit Öğretmen Aybüke’nin adının verileceği belirtildi.

ŞİİRLERLE ANILDI

Şehit düştüğü tarihten bugüne her yıl Öğretmenler Günü’nde anılmakta olan Şehit Aybüke Yalçın, bu yıl da anılmaya ve yad edilmeye devam ediyor. 24 Kasım’ın yaklaşmasıyla birlikte adının sıkça anıldığı bugünlerde Balıkesir Altıeylül Belediyesi Hasan Can Kültür Merkezi’nde düzenlenmiş olan “Şehit Öğretmen Aybüke’yi Anma ve Öğretmen Yazarlara Vefa Gecesi"nde rahmetle anılan Şehit Öğretmen için program sonunda babası Sadık Yalçın’a çiçek ve hediye takdim edildi.

Balıkesir Yazarlar ve Şairler Derneği (BAYŞAD) ile Ay Yayınları’nın ortak olarak hazırlamış oldukları “Aybüke’ye Şiirler” kitabının da sunulduğu anma gecesinde Şehit Öğretmen Aybüke için yazılan şiirler, şairleri tarafından okundu. BAYŞAD Başkanı Gülçin Savaşaneril Yurdakul, anma gecesinin açılış konulmasında şu ifadelere yer verdi:

24 Kasım Öğretmenler Günü olması nedeniyle BAYŞAD'lı öğretmen arkadaşlarımıza bir vefa borcumuzu ödemek istedik. BAYŞAD olarak şehit öğretmen Aybike Yalçın adına yazılmış şiirleri bir kitapta topladık. Bu güzel akşamda şehit öğretmen arkadaşımıza bir Fatiha gönderelim istedik.

Mesleğine olan tutkusu, çocuk sevgisi, idealleri ile tüm gönülleri fethetmiş olan Şehit Öğretmen Şenay Aybüke Yalçın, kendinden sonraki nesillere örnek olmaya ve ülkesinde gururla anılmaya devam edecek…

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber