2022-01-09 14:02:28 | Son Güncelleme : 2022-03-18 14:35:02

Tayfun Selen Kimdir?

ABD’nin ilk belediye başkanı New Jersey Bölge Başkanlığına seçildi. Türk asıllı Amerikan vatandaşı Tayfun Selen, New Jersey Morris Bölge Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçilmesinin ardından ''Tayfun Selen kimdir, kaç yaşında? Tayfun Selen nereli?'' soruları gündeme geldi.

Tayfun Selen Kimdir?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Türklerin yoğun olduğu ve 500 binden fazla nüfusa sahip Morris Bölge Yönetim Kurulu Başkanlığına Tayfun Selen seçildi. Yemin ederek görevine başlayan Tayfun Selen hayatı merak konusu oldu. İstanbul’dan ABD’ye geldiğinde iş ayırt etmeden her işte çalıştığının altını çizen Selen törenin ardından ''Kısa süre sonra çalıştığım işlerde yöneticilik pozisyonuna yükseldim. Bu benim çok özel yeteneklere sahip olmamdan değil, Amerika'nın bana bu fırsatı vermesinin sonucuydu'' ifadelerine yer verdi. Peki Tayfun Selen nereli, ne iş yapıyor? 

TAYFUN SELEN KİMDİR? 

Tayfun Selen 1970 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Üniversite eğitimini 1992 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden alan Tayfun Selen 1996'da ABD'ye yerleşti. ABD ilk yıllarında maddi zorluklar çeken Selen ilk gittiğinde cebinde 400 dolar olduğunu ve aylarca benzin istasyonunda çalıştığını anlattı. 

Bir süre sonra mimarlık ofisinde çizim elemanı olarak çalışmaya başlayan Tayfun Selen New Jersey’deki Montclair State University’de işletme alanında yüksek lisans yaptı, Lincold Educational Services isimli okulun yönetiminde Kıdemli Başkan yardımcılığı görevini üstlendi. 

2008 yılında istatistiksel verileri kullanarak üretimde hata oranını azaltmak ve iş proseslerini geliştirme ile ilgili olan Six Sigma Siyah Kuşak sertifikasını almış ve ilerleyen yıllarda Yeminli Mali Müşavir olmuştur. İmar komisyonuna dönemin Demokrat Partili Belediye Başkanı tarafından atanmış ortalama 5 sene çalışmış ve daha sonra Cumhuriyetçi Parti’ye geçti. 2014 senesinde Cumhuriyetçi Parti ilçe yönetimine giren Tayfun Selen 2015 yılında ise eyalet milletvekili adayı olmuş ancak bu kez az bir farkla kaybetti. 2016 yılında ilçe başkanı, 2017’de Belediye meclisi üyesi, 2019 yılında ise belediye başkanı oldu. 

Tayfun Selen Amerika Birleşik Devletleri New Jersey eyaletine bağlı Chatham bölgesinin Belediye Başkanlığı’na seçilen ilk Türk Belediye Başkanı unvanına sahiptir. Başkanlığına seçildiği Morris Bölge Yönetim Kurulunda bir önceki dönem üye olarak da görev alan Selen aynı zamanda, haziran ayında yapılacak ön seçimlerde New Jersey 11. Bölgeden Cumhuriyetçi Parti'nin Kongre üyesi adaylığına seçilmek için kampanya yürütüyor.

TAYFUN SELEN NERELİ? 

ABD’de ilk türk belediye başkanı unvanına sahip Tayfun Selen New Jersey Bölge Başkanlığına seçilmesinin ardından Türkiye gündemine girdi. Vatandaşlar ''Tayfun Selen nereli?'' sorularının cevabını arıyor. Tayfın Selen  Malatya, Arapgir İlçesi Aktaş (Gocu) Köyü’ndendir. Tayfun Selen Tülin Selen ile evlidir ve bu evlilikten bir kızı bulunuyor. 

KURAN-I KERİM İLE YEMİN ETTİ! 

2008 yılında ABD vatandaşı olan Tayfun Selen 2017'de 12 bin nüfuslu Chatham'ın belediye başkanına seçilen Selen, ABD'de bu göreve gelen ilk Türk unvanına sahipti. Tayfun Selen merikan yasalarına uygun şekilde diğer üyelerin Hristiyanlığın kutsal kitabı İncil'e el basarak yemin ettiği törende Türk kökenli Tayfun Selen, Kur'an-ı Kerim'e el basarak yemin etti. Yemin töreni ardından konuklara hitap eden Selen ''Morris County'de yaşamaktan müteşekkirim ve Covid-19 salgının zorlukları yine kapımızda. Sakinlerimizi ve işletme sahiplerimizi korumak için bu kurul ile çalışmaya devam edeceğim" ifadelerine yer verdi. 

Etiketler