2021-11-03 12:17:52

Viktoriya Zeynep Güneş kimdir, kaç yaşında? Milli yüzücüden tarihi başarı!

Viktoriya Zeynep Güneş, Avrupa Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası’nda elde etmiş olduğu başarı ile büyük bir ilgi odağı oldu. Başarısıyla adından söz ettiren Viktoriya Zeynep Güneş için internet üzerinde yoğun bir arama başlatıldı. Tarihi başarı sonrası vatandaşlar “Viktoriya Zeynep Güneş kimdir, nerelidir?” “ Milli yüzücü Viktoriya Zeynep Güneş kaç yaşındadır?” sorularına yanıt aramaya başladı.

Viktoriya Zeynep Güneş kimdir, kaç yaşında? Milli yüzücüden tarihi başarı!
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Avrupa Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası’nda 400 metre bireysel karışık kategorisinde altın madalya kazanan Viktoriya Zeynep Güneş, el ettiği başarıların ardından adından söz ettirmeye başladı. Ülkemize büyüklerdeki ilk Avrupa şampiyonluğunu getiren Güneş için yoğun bir arama yapan vatandaşlar, milli yüzücünün kim olduğuna dair cevap aramakta. Peki Viktoriya Zeynep Güneş kimdir, kaç yaşında? Milli yüzücü Zeynep Güneş nerelidir? İşte detaylar…

VİKTORİYA ZEYNEP GÜNEŞ NERELİ VE KAÇ YAŞINDADIR?

19 Haziran 1998 yılında Ukrayna’nın Poltava şehrinde dünyaya gelen Viktoriya Güneş’in asıl adı Viktoria Solntseva’dır. Ukrayna asıllı Türk sporcu, yüzücülük ile ilgilenmekte ve bu kulvarda büyük başarılar elde eden önemli bir sporcudur. Avrupa Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası’nda 400 metre bireysek karışık kategorisinde almış olduğu altın madalya ile adından söz ettiren Güneş, bu başarısı ile Türkiye’ye büyüklerdeki ilk Avrupa Şampiyonluğunu getirmiştir. 100 ile 200 metre kurbağalama Ukrayna ve 50, 100, 200 m kurbağalama, 200, 400 m bireysel karışık ile 4x100 karışık Türkiye rekorlarının da sahibi olan milli yüzücü, ilk olarak Singapur’da düzenlenen 2015 Dünya Gençler Yüzme Şampiyonası’nda altın madalya almaya hak kazanmıştır.

Ukrayna adına 2013 yılında yarışmış olduğu Dünya Gençler Şampiyonası’ndan üç madalya ile dönen Viktoria Zeynep Güneş, son başarısı ile madalya sayısını 7’ye yükseltmiştir. 2015 final yarışlarında iki kere dünya gençler rekoru kırmış olan milli yüzücü, başarı elde ettiği son yarışmada dünya rekoruna 0.53 saniye kalana kadar yarıştı.  Ayrıca 200 m kurbağalamada tüm zamanların en iyi dördüncü derecesini yüzen Güneş, tarihte 2:20’nin altına inebilen üçüncü kadın yüzücü olarak adını yazdırdı. Bu başarısıyla FINA tarafından şampiyonadaki en iyi kadın yüzücü olarak takdim edildi. Elde etmiş olduğu başarıları nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da tebrik etmiş olduğu Viktoriya Zeynep Güneş, katılmış olduğu son yarışmada kendi rekorunu da kırmıştır.

Etiketler