Tgrt Haber
13˚

Filistinli çocukların korkuları aynı! Ölmek....

İsrail saldırılarından etkilenen çocukların en büyük korkusu bomba sesi ve ölmek...

20-11-2023 17:18 | Güncelleme : 20-11-2023 17:41

İsrail- Filistin arasında başlayan savaş 45. gününde... Binlerce kişinin hayatını kaybettiği savaşta bilanço her geçen dakika ağırlaşıyor. 

Bomba ve füzelerin yağmur gibi yağdığı Gazze'de taş üstüne taş kalmadı. Sağlık sisteminin tamemen çöktüğü ve insanlık dramının yaşandığı bölgeden gelen görüntüler ise izleyenlerin yüreğini parçaladı. 

Gazzeli çocukların ise sözleri herkesi duygulandırdı. En büyük korkularını söyleyen çocukların verdikleri cevaplar ise birbirine çok benzer... Gazzeli bir çocuğun  “Bomba sesi ve parçalanmaktan korkuyorum…” sözleri yürek yaktı. 

GAZZE'DE KORKUNÇ BİLANÇO 

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail'in "Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme" gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken, İsrail ordusu da Gazze Şeridi'ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail’de 7 Ekim’deki saldırılarda 310’dan fazlası asker olmak üzere 1200 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 kişinin yaralandığı duyuruldu.

İsrail ordusuna göre, 7 Ekim’den bu yana 59’u Gazze içerisindeki çatışmalarda 6’sı da Lübnan sınırında olmak üzere 380 İsrail askeri öldürüldü.

İsrail’e göre, Kassam Tugayları'nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.

Gazze’deki hükümete göre, 7 Ekim’den bu yana İsrail saldırılarında Gazze Şeridi’nde en az 5 bini çocuk ve 3 bin 300'ü kadın olmak üzere 12 bin 300 kişi öldürüldü.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de 7 Ekim’den bu yana İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 214 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu, Gazze'de on binlerce yaralı ile sivilin sığındığı onlarca hastaneyi zorla tahliye ettirmek için yerleşkelerini ya da ana binalarını vurdu. İşgal sırasında bazı hastaneleri bastı. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

Kaynak : TGRT Haber