Tgrt Haber
13˚

Gazze'nin gözü 'yaşlı' çocukları: Savaştan korkuyorum çünkü arkadaşlarım şehit oldu

Bomba ve silah sesleriyle yaşamaya çalışan Gazzeli çocuklar ufacık sesten bile o kadar korkuyorlar ki ateş nöbetleri geçiriyorlar. Sadece izin verilirse oynayabilecekleri alanlarda çocuk olabiliyorlar. Bir anne çocuğunun geçirdiği travmayı "Yaşlarından daha yaşlı bir hayat yaşıyorlar. Artık çocuk değiller..." sözleriyle özetledi.

20-11-2023 16:58 | Güncelleme : 20-11-2023 17:43

Gazze'nin Güneyi'ndeki Han Yunus beldesinde şimdilik çocuk sesleri sadece parkta yankılanıyor.

İZİN VERİLİRSE ÇOCUK OLABİLİYORLAR

Her gün Kızılhaç'ı arıyorlar. Onlar İsrailli yetkililerle görüşüp "güvenli" derse bu çocuklar parka gelebiliyor. 

Çoğu zaman oyunları bombalar bitiriyor. Ertesi gün sayıları daha da azalıyor. İsrail'in hedefindeki çocuklar herşeye rağmen hayata tutunuyor. 

Minik bedenlerine çok ağır gelen korkuları var. FilistinliUm Ramazan Ayyad çocuklarının korkudan ateşlerinin çıktığını anlatıyor. "Ne ilaç ne de soğuk kompres bu ateşi düşürüyor" diyor.

Korku nöbeti çocukların arasında artık 'salgın' bir hastalık... 

"ARTIK ÇOCUK DEĞİLLER..."

Ayyad o korkunun boyutunu da özetliyor: 

Sağlıkları bozuldu, ateşleri 40'a çıkıyor, ilaçla ya da soğuk kompresle bile düşmüyor, korkudan ateşleri çıkıyor nöbet geçiriyorlar. Uçan bir güvercin görseler roket zannediyorlar. Çocuklar uyandığında bana bu hava saldırılarının ne zaman biteceğini soruyorlar. Evin kapısı kapansa bunu hava saldırısı sanıyorlar. Çocuklar gerçek yaşlarından daha olgunlar, onları gerçek yaşlarından daha yaşlı yapan bir hayat yaşadılar. Artık çocuk değiller.

Gazze Sağlık Bakanlığı'na göre 7 Ekim'den bu yana 12 bin 300 Filistinliden yaklaşık 5 bin çocuk katledildi, 577 bebek hayatını kaybetti. 

Oyun parkındayken dertsiz tasasız görünüyorlar ama ölüm korkusu hiç akıllarından çıkmıyor. 

"ARKADAŞLARIMIN YARISI ŞEHİT OLDU"

Küçük bir kız çocuğu ölmezse "doktor" olmak istediğini anlatıyor:

Savaştan çok korkuyorum çünkü arkadaşlarımın yarısı şehit oldu... Filistinli çocuklar en temel haklarından mahrum bırakılıyor. 

Filistinliler kuşatma altındaki bölgede bebek bezi, bebek maması ve yiyecek gibi temel malzemelerin tükendiğini söylüyor. Kuzey Gazze'den güneye taşınan çocuklar da dahil olmak üzere yerinden edilmiş yüz binlerce Filistinli, temel ihtiyaçlara çok az erişimle BM okullarına sığınıyor.

 

Kaynak : TGRT HABER