Tgrt Haber
13˚

Paris'te eylemciler yağmur çamur dinlemedi! Gazze için yürüdüler... 'Yaşasın Filistin mücadelesi'

Fransa'nın başkenti Paris'te vatandaşlar, yağmura rağmen Gazze'de ateşkes çağrısında bulundu.

20-11-2023 16:28 | Güncelleme : 20-11-2023 17:03

İsrail'in Filistin'e yönelik başlattığı saldırılarda 45. gün... 13 bine yakın Filistinli sivilin katlediği saldırılar tüm şiddetiyle devam ediyor.

45 bine yakın konutun tamamen yerle bir olduğu Gazze tanınmaz hale geldi. Dehşetin yaşandığı savaşa dünyanın dört bir yanından tepkiler yükseliyor. 

Bir tepki de Fransa'nın başkenti Paris'ten yükseldi. Fransız protestocular, gösteride, Gazze'de ateşkes sağlanmasını talep etti.

Hükümetin ve Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un İsrail'e desteğini eleştiren göstericiler, Paris yönetimini İsrail'e suç ortaklığı yapmakla suçladı.

Ellerinde "Katil İsrail, Macron Suç Ortağı" yazılı döviz taşıyan göstericiler, "Tek Bir Çözüm: Boykot ve Yaptırım", "Özgür Filistin" ve "Bu Çatışma Değil, Bu Soykırım" sloganları attı.

YAĞMURLU HAVAYA ALDIRIŞ ETMEDİLER 

Yağmurlu havaya rağmen sokağa inen Parisliler, ellerindeki şemsiye ve Filistin bayrağıyla saatlerce yağmurun altında yürüdü.

Olumsuz hava koşullarına aldırmayan göstericiler, Gazze'de 7 Ekim'den bu yana İsrail ordusunun saldırılarında öldürülen Filistinli çocukların isimlerinin yer aldığı metrelerce uzunluktaki afişi Fransız siyasetçilerle taşıdı.

Afişi taşıyan göstericilerden Foued Meftah yaptığı açıklamada, Filistin halkına desteğini göstermek amacıyla gösteriye katıldığını belirtti.

Meftah, "(Gazze'deki) Bu katliamda ölenlerin isimlerinin olduğu bu afişi taşıyoruz." dedi.

 

Kaynak : TGRT Haber